Drucker, Saková či Eštok. „Ďakujme Bohu, že školstvo nemá SNS,“ udrel politológ poriadne ostro
- Peter Pellegrini vyhlásil oficiálne nominácie na posty ministrov za Hlas
- K potenciálnym ministrom sa vyjadril bez servítky politológ Štefančík
- Peter Pellegrini vyhlásil oficiálne nominácie na posty ministrov za Hlas
- K potenciálnym ministrom sa vyjadril bez servítky politológ Štefančík
Líder Hlasu Peter Pellegrini oficiálne predstavil nominácie na posty budúcich ministrov za Hlas. Expremiér dal tak menám, ktoré boli známe spočiatku z kuloárov oficiálny punc.
Podľa predpokladov si tak Hlas uchmatol jeden zo silových rezortov, a to ministerstvo vnútra, ďalej rezort zdravotníctva, školstva, investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, hospodárstva a práce. Hlasu sa taktiež ušiel post podpredsedu vlády. „Vôbec ma to neprekvapuje,“ zhodnotil nominácie pedagóg a politológ Radoslav Štefančík.
Minister vnútra: Matúš Šutaj Eštok
Nominácia Eštoka na post ministra vnútra otvorilo polemiku, prečo Hlas vyrukoval práve s jeho kandidatúrou. Dlho sa totiž javila ako jasná kandidátka na post ministerky Denisa Saková, ktorá pôsobila ako štátna tajomníčka na rezorte vnútra pod Robertom Kaliňákom a neskôr sama obsadila funkciu ministerky silového rezortu.
„My sme sa dohodli nedávno, že tento post zoberie,“ odpovedal na otázku novinárov Pellegrini počas dnešnej tlačovky. Jedna z redaktoriek RTVS sa totiž opýtala práve na nomináciu ministra vnútra a Sakovej neumiestnenie na rezorte.
„Vy si čo myslíte, že vláda sa zostavuje na posledný moment?“ pýtal sa podráždene Pellegrini. Ten ešte dodal: „Nechápem tejto otázke.“
Eštok dlhé roky patrí medzi blízkych politikov Petra Pellegriniho. Bol mu tak nablízku na Úrade vlády, na mieste vicepremiéra, ale aj na ministerstve školstva. Eštok si v Hlase uchmatol aj lukratívnu funkciu generálneho manažéra strany a v parlamentných voľbách si odniesol takmer 20-tisíc hlasov.
„Je to zvláštny krok, predpokladám, že išlo o nejaký kompromis medzi Smerom a Hlasom. Vyzerá to tak, že pani Saková nie je obľúbená momentálne v prostredí Smeru, a pravdepodobne išlo o dohodu medzi Ficom a Pelllegrinim.“
„Pani Saková sa očakávala dlhodobo ako ministerka, pretože má dlhodobú skúsenosť tohto ministerstva. Zrejme ide o tichú dohodu medzi predstaviteľmi týchto veľkých strán,“ okomentoval Štefančík.
Okrem iného je Eštok aj hlasným kritikom politiky a známych tvárí Progresívneho Slovenska. Mladý politik Hlasu je známy aj tým, že pôsobil v minulosti po boku Kajetána Kičuru v Štátnych hmotných rezervách. Kičura je od roku 2020 stíhaný z korupcie.
Minister práce: Erik Tomáš
Tomáš bol v minulosti známy najmä ako novinár a televízny moderátor, neskôr sa rozhodol pre vstup do politiky. Vybral si tak v tom čase stranu Roberta Fica – Smer. Po boku Fica pôsobil ako jeho mediálny poradca. Taktiež v minulosti obsadil post štátneho tajomníka na ministerstve školstva, z ktorého neskôr odišiel.
V minulosti si vyskúšal aj post hovorcu ministerstva vnútra u Roberta Kaliňáka a šéfoval i komunikačnému oddeleniu Smeru. V roku 2020 prešiel do tábora Petra Pellegriniho, s ktorým odišiel zo Smeru, a stal sa súčasťou novej strany Hlas.
Minister školstva: Tomáš Drucker
Drucker je známou tvárou vládneho kabinetu, ktorý upiekol v roku 2016 Smer, SNS, Most a Sieť. V tomto volebnom období zastával post ministra zdravotníctva. Po rekonštrukcii spomínanej vlády po vražde Jána Kuciaka sa ujal vedenia rezortu vnútra. Na čele silového rezortu sa neohrial príliš dlho a po troch týždňoch dal postu zbohom.
„Povedal by som, že som pozitívne naladený, čo sa týka ministra školstva ako zástupca akademickej obce. Napriek tomu, že pán Drucker zatiaľ neprezentoval záujem o školstvo, tak sa o ňom hovorí, že je dobrý manažér,“ povedal k téme Štefančík.
Drucker je aj zakladateľom strany Dobrá voľba, ktorá sa neskôr spojila s platformou Alojza Hlinu Umiernení. Hlina stranu opustil a Drucker pred tohtoročnými parlamentnými voľbami vstúpil do Hlasu Petra Pellegriniho. Dobrá voľba po tomto kroku zanikla.
„Máme šťastie, my akademici, na rozdiel od zástupcov kultúrnej obce, že nás nebude spravovať Slovenská národná strana. Pánu Bohu vďaka,“ dodal politológ Štefančík.
Ministerka hospodárstva: Denisa Saková
Denisa Saková je taktiež dnes už známou tvárou Hlasu Petra Pellegriniho. Spočiatku na rezorte vnútra pod Robertom Kaliňákom pôsobila ako štátna tajomníčka, neskôr ministerstvu aj šéfovala.
V predčasných voľbách získala takmer 170-tisíc hlasov. Je jednou z najhlasnejších kritičiek pomerov v rezorte vnútra za čias ministra Romana Mikulca.
Taktiež nešetrila kritikou na policajného prezidenta Štefana Hamrana. Saková taktiež pred voľbami prezradila, že by chcela v budúcnosti ako možná ministerka oprášiť tím Oblúk, ktorému šéfovala Diana Santusová a ktorý cielil na vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry.
Doteraz sa o Sakovej skôr hovorilo ako o potenciálnej ministerke vnútra, nominácia na post šéfky ministerky hospodárstva tak dosť prekvapila.
Ministerka zdravotníctva: Zuzana Dolinková
Dolinková nie je pre širokú verejnosť príliš známa, no Hlas ju výrazne promoval najmä pred predčasnými parlamentnými voľbami. Do Národnej rady sa dostala z piateho miesta kandidátky a v predčasných voľbách získala vyše 20-tisíc hlasov.
Dolinková je vyštudovaná právnička a šéfovala Zväzu ambulantných poskytovateľov. V Hlase pôsobí aj ako podpredsedníčka strany.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie: Richard Raši
Richard Raši je lekárom a v minulosti už stál na čele úradu pre informatizácie, ktorý v tom čase ešte nebol ministerstvom. Raši je aj bývalým primátorom Košíc a exministrom zdravotníctva.
Raši v predčasných voľbách kandidoval z čísla tri a zozbieral vyše 140-tisíc hlasov. V strane Petra Pellegriniho pôsobí aj ako podpredseda.
Podpredseda vlády pre Plán obnovy: Peter Kmec
Práve meno Petra Kmeca sa posledné dni skloňovalo aj s rezortom diplomacie. Nakoniec obsadí miesto vicepremiéra, ktorý sa má zaoberať vynaloženými prostriedkami Plánu obnovy.
Kmec chce nasadiť krízový manažment na čerpanie plánu obnovy a dostať Slovensko z tzv. pasce stredného príjmu. Kmec v minulosti hájil farby Smeru, po odštiepení hlasu sa pridal k Petrovi Pellegrinimu, kde sa angažoval najmä ako expert na zahraničnú politiku.
Kmec bol veľvyslancom v USA. Je členom predsedníctva Hlasu-SD. Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov (1985 – 1990) a študoval aj na Univerzite Komenského v Bratislave.
Čítajte viac z kategórie: Politika