Druhá booster dávka stabilne chráni pred závažným priebehom Covidu. Pribudlo viac ako 1 000 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 185
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 615
očkovacia látka a injekčná striekačka
TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos, TASR/Alexander Zemlianichenko Jr/Russian Direct Investment Fund via AP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 185
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 2 615

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 769, za predchádzajúci deň pribudlo 18 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 185 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 217 162, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 813 388 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 550 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 201.

Druhá posilňujúca dávka stabilne chráni pred závažným priebehom ochorenia COVID-19 do 10 týždňov po očkovaní. Dáta po tomto časovom horizonte nateraz nie sú dostupné.

Na sociálnej sieti to napísal Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) s tým, že odporúčaná druhá booster dávka nie je ešte z generácie upravených vakcín na nové varianty. Tie posudzuje Európska lieková agentúra s predpokladaným termínom schválenia v septembri tohto roku.

Očkovanie súčasnými vakcínami je podľa ŠÚKL v tomto štádiu zamerané na predchádzanie závažnému priebehu ochorenia a úmrtiam. V súčasnosti takéto očkovanie prebieha približne v 20 krajinách so zameraním najmä na osoby staršie ako 60 rokov veku a osoby v zariadeniach dlhodobej starostlivosti.

„Momentálne bolo podaných viac ako 16,5 miliónov druhých posilňujúcich dávok,“ upresnil ústav. Každý štát má svoju očkovaciu stratégiu, na Slovensku sa druhou booster dávkou môžu očkovať ľudia od 50 rokov.

Liek Lagevrio s liečivom molnupiravir, určený na liečbu ochorenia COVID-19, je v nemocničných lekárňach dostupný. Minulý týždeň prišla ďalšia dodávka vo výške 2,5 tisíca dávok. Týždenná potreba je vo výške okolo 400 až 600 dávok.

Na snímke muž, ktorého testujú na Covid.
zdroj: TASR/AP/ Hau Dinh, File

„Skrátka, lieky sú a pacienti, ktorí ich majú dostať, ich aj dostávajú,“ odpovedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na otázku o nedostatku liekov po tlačovej besede venovanej informatizácii služieb občanom.

Ako ďalej upresnil, Slovensko ani žiadna európska krajina ešte nemá liek Paxlovid na liečbu koronavírusu. „Pretože sme k tomu pristupovali cestou spoločného obstarávania Európskej komisie, ktoré ešte nie je ukončené. Takže my sme zmluvu podpísali a v priebehu pár dní očakávame prvé lieky,“ vysvetlil minister.

Zákaz návštev

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) už platí zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach. Informovala o tom Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

Rozhodnutie o zákaze návštev vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Martine po vzostupe chorobnosti na akútne respiračné ochorenia a zvyšujúci sa počet chorých s COVID-19 v okresoch Martin a Turčianske Teplice v posledných dvoch týždňoch.

V individuálnych prípadoch môže výnimku zo zákazu návštev udeliť vedúci pracovník, prípadne službukonajúci lekár,“ uviedla Marčeková.

Aktuálne majú v UNM hospitalizovaných 21 pacientov s ochorením COVID-19. „Deväť z nich je neočkovaných. Na jednotke intenzívnej starostlivosti ležia traja pacienti, ani jeden z nich nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ doplnila Marčeková.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá