Druhé zemetrasenie za posledné dni: Obyvatelia Talianska žijú nad časovanou bombou
- K zemetraseniu došlo krátko po 22:00
- Nespôsobilo žiadne zranenia ani školy
- Medzi obyvateľmi však vyvolalo paniku a začali vybiehať z domov
- K zemetraseniu došlo krátko po 22:00
- Nespôsobilo žiadne zranenia ani školy
- Medzi obyvateľmi však vyvolalo paniku a začali vybiehať z domov
Taliansku sopečnú oblasť Campi Flegrei nachádzajúcu sa západne od Neapola postihlo v pondelok (2.10.) neskoro večer zemetrasenie s magnitúdou 4,0. Agentúra TASR odvolávajúc sa na AFP uvádza, že toto zemetrasenie bolo najnovším zo série otrasov v posledných dňoch.
K zemetraseniu došlo krátko po 22:00. Nespôsobilo žiadne zranenia ani školy. Medzi obyvateľmi však vyvolalo paniku a začali vybiehať z domov.
Podľa dostupných informácií sa zemetrasenie vyskytlo v hĺbke približne 3 kilometre medzi mestami Neapol a Pozzuoli.
Supervulkán sa prebúdza
V Neapolskom zálive drieme pod povrchom zeme sopka, ktorá by mohla spôsobiť globálnu katastrofu. Táto sopka sa nachádza konkrétne vo Flegrejských poliach, ktoré sú monitorované 24 hodín počas každého dňa v roku.
Ako informuje Mirror, po veľmi dlhých rokoch aktivita týchto polí opäť vzrástla. Situácia, ktorá je aktuálna, je podľa odborníkov varovaním. To isté sa totiž stalo v roku 1538 pred poslednou erupciou vulkánu.
V prípade, že by došlo k výbuchu, ľudstvo by mohlo skončiť v globálnej zime. Síra a toxický popol by sa rozšíril po Zemi a existovalo by aj riziko tsunami, ktoré by vzniklo v dôsledku toho, že roztavené horniny a sopečné plyny by boli vyvrhnuté do stratosféry.
Vedci sa momentálne obávajú, že výbuch vulkánu sa môže stať skutočnosťou už v blízkej budúcnosti. V tejto oblasti sa totiž výrazne zvýšil počet zemetrasení, pričom iba počas apríla ich bolo viac ako 600. V regióne žijú ľudia, pre ktorých vznikol plán evakuácie, podľa ktorého sa musia do 3 dní premiestniť na iné miesto.
Podľa odborníkov z INGV a University College London (UCL) je zrejmé, že Campi Flegrei sa blíži k erupcii. Ako uvádza Stefano Carlino z neďalekého observatória Vezuv INGV, zatiaľ je skoro na konštatovanie toho, čo sa stane. Tvrdí však, že je dôležité byť pripravený na všetky možnosti.
Portál Vo svete IT poukazuje na to, že možná erupcia zatiaľ nie je potvrdená. Podľa štúdie sa totiž kôra supervulkánu oslabuje, čo môže viesť k jej prasknutiu. Aby došlo k erupcii, magma sa musí tlačiť na správne miesto.
Séria silných zemetrasení
Taliani sa čoraz viac obávajú erupcie v širokom vulkanickom regióne neďaleko Neapola v Taliansku. Ich obavy pramenia z toho, že túto oblasť práve zasiahlo najvýraznejšie zemetrasenie za posledných 40 rokov, píše The Guardian.
Územie Campi Flegrei totiž tvorí skupina starých vulkanických kráterov. V poslednom roku, a najmä v uplynulých mesiacoch, tu došlo k výraznému nárastu seizmickej aktivity, vrátane viac ako 80 zemetrasení. To posledné, a zároveň najväčšie, malo silu 4,2 stupňa.
Carlo Doglioni, prezident Talianskeho národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV), sa vyjadril, že „seizmická aktivita stále stúpa, a preto momentálne nevidí(me) koniec“.
Existujú podľa neho rôzne možné scenáre. Od toho najlepšieho, kde sa aktivita zastaví, až po ten najhorší, čo by bol výbuch podobný tomu z roku 1538, ktorý vytvoril rad malých kopcov a kráterov. To by však bolo oveľa horšie ako len zemetrasenie. Doglioni zdôraznil, že ak by k erupcii došlo, i keď by bola menšia, mohla by spôsobiť problémy v spoločnosti.
Campi Flegrei je domovom pre aspoň 360 000 ľudí žijúcich v siedmich najviac ohrozených obývaných lokalitách, vrátane časti Neapola.
Giuseppe De Natale, riaditeľ INGV, zdôraznil závažnosť situácie. Varoval pred vysokým rizikom silných otrasov. Okrem toho vyzval k opatreniam a verejne uviedol, že už 18. septembra napísal Neapolskej rade s návrhom, aby prebehli dôkladné kontroly bezpečnosti verejných budov, najmä škôl a nemocníc. Navrhol vypracovanie postupov pre evakuácie, ak by boli nevyhnutné.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Mirror, V svete IT, The Guardian