Druhýkrát by to prehodnotil. Premiér Heger chýbal na samite v Kyjeve, o ktorom hovorí celý svet
- Premiér Eduard Heger do Kyjeva spolu s predsedami vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska neodcestoval
- Vysvetľuje, prečo sa pre podobný krok rozhodol
- Premiér Eduard Heger do Kyjeva spolu s predsedami vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska neodcestoval
- Vysvetľuje, prečo sa pre podobný krok rozhodol
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) neodcestoval do Kyjeva spolu s predsedami vlád Českej republiky, Poľska a Slovinska po konzultácii s bezpečnostnými zložkami. Tie mu to vyslovene neodporúčali. Pre TASR to v stredu uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.
Postoj voči Ukrajine sa nemení
Heger po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že ponuku na cestu na Ukrajinu dostal od Mateusza Morawieckeho, ktorý je iniciátorom celej cesty. Je mu ľúto, že to ľudia vnímajú ako sklamanie. Podľa premiéra by bolo správne, aby sedel s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským za jedným stolom.
„Môj postoj voči Ukrajine sa nemení, musíme im naďalej výrazne pomôcť, aby došlo k zastaveniu vojny,“ povedal. Podľa neho to, že nešiel na Ukrajinu, nebolo otázkou strachu. Ak by dostal znova takúto pozvánku, tak by to zrejme prehodnotil, uviedol na brífingu.
Slovensko podľa Hegera naďalej podporuje Ukrajinu. Ako tvrdí, posilňuje sa aj práca s ľuďmi, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom. Vo výmene ukrajinských hrivien sa podľa Hegera naďalej vedú rokovania.
„Je mi ľúto, ak to vnímate ako sklamanie. Konal som na základe informácií, ktoré mi boli poskytnuté,“ povedal Heger.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok (15. 3.) večer na sociálnej sieti Telegram zverejnil zábery z rokovania s premiérmi Česka, Poľska a Slovinska. Petr Fiala, Mateusz Morawiecki a Janez Janša pricestovali do Kyjeva v utorok večer vlakom. Návšteva má ukázať jasnú podporu Ukrajiny zo strany štátov EÚ
„Vaša návšteva Kyjeva v tomto ťažkom období je pre Ukrajinu silným znakom podpory. Veľmi si to vážime,“ napísal ukrajinský prezident na sociálnej sieti Telegram.
Za Poľsko sa na rokovaní zúčastnil aj vicepremiér Jaroslav Kaczyński, ktorý cestoval vlakom spolu s premiérmi troch krajín.
O samite píšu aj svetové médiá a označujú ho za historický. Washington Post ho označil za „extrémne riskantný“. Návštevu premiérov v Kyjeve vyzdvihli aj zvučné mená ako britský Guardian, francúzsky Le Figaro či americký New York Times. Zmienili sa o ňom aj ruské médiá, väčšinou s komentárom, že šlo síce o pekné, ale zbytočné gesto.
Dnes sme v epicentre
Slovensko požiada v súvislosti s hromadným prílevom utečencov z Ukrajiny o ďalšiu humanitárnu pomoc zo zahraničia. Vyžiada si ju od medzinárodných organizácií a štátov, ktoré nie sú členskými štátmi mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany. V stredu to schválila vláda.
„Vyžiadanie humanitárnej pomoci zo zahraničia zabezpečí minister vnútra v súčinnosti s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ministrom zdravotníctva a ministerkou kultúry,“ uvádza sa v materiáli.
Prostriedky, ktorými Slovenská republika disponuje, a tie, ktoré boli doteraz ponúknuté Slovenskej republike prostredníctvom mechanizmu, nie sú podľa predkladateľa dostatočné na zvládnutie mimoriadnej situácie.
Ako zdôvodnilo ministerstvo vnútra, humanitárna situácia na území Ukrajiny sa neustále zhoršuje. Predpokladá sa preto, že počet prichádzajúcich z územia Ukrajiny bude ďalej narastať.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) priblížil, že okolité krajiny sú ochotné Slovensku pomôcť, či už poskytnutím humanitárnej pomoci, alebo poskytnutím ubytovacích kapacít.
„My sme dnes v tom epicentre spolu s Maďarskom, Rumunskom a Poľskom. Chceme mať otvorené všetky kanály na to, aby sme vedeli zvládať akékoľvek vyššie počty,“ poznamenal.
Zdroje: TASR, Washington Post