„Dúfam, že ste si užili dovolenku, šéfe.“ Príspevok na Twitteri naznačil, komu sa po odchode Trussovej otvorili dvere

  • Britské médiá špekulujú o návrate Borisa Johnsona
  • Podporu mu vyjadruje mnoho poslancov
  • Do úvahy pripadá viacero kandidátov
boris johnson
Bývalý britský premiér Boris Johnson TASR/AP/Jonathan Buckmaster
  • Britské médiá špekulujú o návrate Borisa Johnsona
  • Podporu mu vyjadruje mnoho poslancov
  • Do úvahy pripadá viacero kandidátov

Veľká Británia si dnes prešla historickým momentom, i keď v negatívnom slova zmysle. Po len necelom mesiaci a pol zo svojej pozície predsedníčky vlády odstúpila Liz Trussová. O udalosti sme ťa informovali v našom článku.

Voľby nového predsedu Konzervatívnej strany sa podľa jej slov uskutočnia v priebehu budúceho týždňa. Trussová na svojom poste zatiaľ zostane a po voľbe odovzdá funkciu svojmu nástupcovi. Ten sa nestane len šéfom strany, ale aj premiérom. Ako však informovali britské médiá, do úvahy pripadá svetu už dobre známe meno.

Návrat Johnsona

S informáciou prišiel britský denník The Times. Odstup Liz Trussovej otvára dvere Borisovi Johnsonovi, ktorého len relatívne nedávno postihol rovnaký osud ako Trussovú. Členovia konzervatívnej strany si však želajú návrat Borisa Johnsona.

Fotografie z pohrebu kráľovnej Alžbety II.

Túto myšlienku vyslovil predseda parlamentnej skupiny Konzervatívcov v Dolnej snemovni Graham Brady. Poslanec Konzervatívnej strany Brendan Clarke-Smith taktiež pre portál Sky News dodal, že „Johnson je jediným kandidátom, ktorého mandát je vôľou verejnosti“.

Denník The Evening Standard dodáva, že Johnson je v súčasnosti na dovolenke v zahraničí so svojou manželkou a možnosť návratu zatiaľ „zvažuje“. Mnohé britské médiá však dodávajú, že bývalý premiér má v konzervatívnej strane značnú podporu, pričom doňho verejne vložili svoje nádeje viacerí politici.

Jedným z nich je napríklad bývalý minister pre medzinárodný obchod a súčasný poslanec James Duddridge, ktorý vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter napísal: „Dúfam, že ste si užili svoju dovolenku, šéfe. Je čas sa vrátiť. V kancelárii je zopár problémov, ktorým je potrebné sa venovať.

Možností je viacero

Jedným z ďalších možných favoritov je bývalý minister financií Rishi Sunak. V prípade opätovnej voľby lídra strany by ho podporilo až až 55 percent konzervatívcov, uvádza agentúra TASR. Trussovú by opäť volilo 25 % členov.

Avšak, až 63 % konzervatívcov uviedlo, že bývalý premiér Boris Johnson by bol dobrou náhradou Trussovej, a 32 percent z nich ho označilo za najlepšiu možnú voľbu. Sunaka za najvhodnejšieho označilo len 23 % účastníkov. Johnson v júli po sérii škandálov oznámil svoju rezignáciu z postu lídra konzervatívcov i britského premiéra.

Boris Johnson
zdroj: TASR/AP Photo/Paul White

Novú premiérku vníma v súčasnosti priaznivo desať percent Britov. Vyplýva to z výsledkov iného prieskumu, zo 14. – 16. októbra, ktoré YouGov zverejnil v utorok. V dňoch 11. – 12. októbra Trussovú pozitívne vnímalo 15 percent obyvateľov krajiny.

Vláda konzervatívcov nesmie pokračovať

V Británii sa však v reakcii na rezignáciu Liz Trussovej otvára i nová téma. Konkrétne ide o predčasné parlamentné voľby, ktoré žiadajú predseda britskej opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer a líder Liberálnych demokratov Ed Davey, informuje TASR. 

Británia si podľa Starmerových vyjadrení nemôže dovoliť chaos v podaní Konzervatívnej strany. „Moja labouristická vláda poskytne potrebnú stabilitu a vedenie,“ napísal na sociálnej sieti. Sústreďovať sa pritom chce na hospodársky rast a pracujúcich ľudí, dodal. Konzervatívci podľa jeho slov zničili rozpočet štátu i miliónov bežných ľudí.

Podľa šéfa Liberálnych demokratov predchádzajúci premiér Boris Johnson krajinu sklamal a jeho nástupkyňa Liz Trussová zas poškodila hospodárstvo. „Nepotrebujeme ďalšieho konzervatívneho premiéra, ktorý sa tacká od krízy ku kríze. Potrebujeme nové parlamentné voľby, potrebujeme dostať konzervatívcov preč od moci a potrebujeme naozajstnú zmenu,“ uviedol.

Premiérka počas svojho dnešného predslovu priznala, že nemôže „naplniť mandát“, s ktorým bola zvolená. „Do funkcie som nastúpila v období veľkej hospodárskej a medzinárodnej nestability,“ povedala s tým, že domácnosti aj podniky v krajine majú problémy platiť účty.

Trussová podľa svojich slov o svojej rezignácii hovorila s kráľom Karolom III. Vo štvrtok popoludní absolvovala stretnutie so šéfom parlamentného výboru Konzervatívnej strany Grahamom Bradym.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Times, Sky News, The Evening Standard, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá