Dunaj ešte stúpne na týchto miestach: SHMÚ varuje celé Slovensko, hovorí o zdravotných rizikách
- Búrky môžu spôsobiť kolaps
- Rieky postupne klesajú, výstrahy však naďalej platia
- Počasie bude aj najbližšie dni premenlivé
- Búrky môžu spôsobiť kolaps
- Rieky postupne klesajú, výstrahy však naďalej platia
- Počasie bude aj najbližšie dni premenlivé
Posledné dni bola situácia na Dunaji veľmi napätá. Aktuálne už hladina rieky klesá avšak ešte stále platí výstraha pred povodňami. Na najbližšie dni Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal aj výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Tie môžu predstavovať aj zdravotné riziko.
Ďalší nárast sa neočakáva
Rieka Dunaj klesá pomalým tempom. Ďalší nárast hladiny sa ale neočakáva. Dunaj na Slovensku začal vo večerných hodinách na prvých staniciach kulminovať. Kulminácia pritom bola zaznamenaná v úseku od Hainburgu po Devín, informuje iMeteo. Rieka kulminovala aj v Bratislave a to okolo polnoci. Maximálna výška Dunaja v Bratislave dosiahla až 766 cm a kulminoval tesne pod úrovňou 4-ročného prietoku.
Ešte dnes ráno (štvrtok) o 9.00 hod. však Dunaj dosahuje 2. povodňový stupeň. Jeho klesnutie na 1. SPA by malo prísť v poobedných až večerných hodinách. Podobná situácia je aj na Devíne a rovnako to platí aj pre rieku Morava v Devínskej Novej Vsi. Už pred obedom by mala rieka klesnúť na 1. SPA. Ako však informuje TASR, v okrese Bratislava aj vo štvrtok naďalej platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa.
„Podľa očakávaného vývoja situácie očakávame v hornej časti slovenského úseku Dunaja pozvoľný mierny pokles, v dolnej časti ešte mierny vzostup až vzostup z dotekania s kulmináciou v Medveďove a Komárne v dnešných poludňajších až podvečerných hodinách,“ vyjadril sa SHMÚ na svojej facebookovej stránke.
Hladina Dunaja by sa mala do konca týždňa dostať do normálu a tak víkendové prechádzky po nábreží budú vo väčšine lokalít možné. Do konca týždňa dostane do normálu. Podľa iMeteo je však dôležité pripomenúť, že pokles Dunaja bude veľmi pomalý a pod hranicu povodňových stupňov sa Dunaj dostane až počas víkendu. Na dolných úsekoch rieky je stále nutné rátať s výrazným vzostupom.
Výstraha prvého stupňa pre celé Slovensko
Prvý stupeň výstrahy vydal Slovenský hydrometeorologický ústav pre okres Dunajská Streda, informuje TASR. Podľa meteorológov je od štvrtka 21.00 hod. počítať s búrkami. Výstraha prvého stupňa platí pre celé územie Slovenskej republiky a potrvá predbežne do piatka (7. júna.) 20.00 hod.
Podľa tvnoviny.sk sa prehánky a ojedinele búrky vyskytnú v Žilinskom kraji a na východe Slovenska. Na iných miestach by malo spŕchnuť len zriedkavo. Štvrtková teplota však vystúpi na 21 až 29 stupňov Celzia. Fúkať bude len slabý vietor, ktorý však môže počas lokálnych búrok zosilnieť.
Počas piatka (7. júna) bude taktiež počasie celkom nestále, premenlivo oblačné. Cez deň je nutné rátať s dažďom alebo s prehánkami na mnohých miestach. Podľa predpovede tvnoviny.sk sa môžu ojedinele vyskytnúť aj búrky. Tie môžu byť aj intenzívnejšie. Práve sobota (8. júna) prinesie najteplejšie počasie. Denná teplota sa bude pohybovať od 21 do 30 stupňov Celzia.
Búrky ako zdravotné riziko
SHMÚ na svojej stránke informuje aj o zdravotných rizikách, ktoré môžu byť spojené s búrkami. Pri prívalových zrážkach hrozí nebezpečenstvo prívalovej povodne, výdatné zrážky taktiež môžu skomplikovať problémy v rámci dopravy.
Búrky však predstavujú podľa ÚVZ SR aj zdravotné riziko. Pri ľuďoch trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami môže nastať zmena srdcového rytmu, búšenie srdca, dýchavičnosť, v ťažších prípadoch kolaps.
U meteosenzitívnych osôb sa môže vyskytnúť zmena nálady a psychickej pohody, taktiež bolesť hlavy, únava, ospalosť, znížený prah bolesti, bolesť jaziev, svalov a kĺbov, tráviace problémy, nechutenstvo, problémy s krvným tlakom, ale aj poruchy spánku, hrozí aj zvýšené riziko symptómov depresie.
Niektorí ľudia môžu trpieť podráždenosťou, zníženou koncentráciou a ich reakcie sú výrazne pomalšie. Sprievodným javom búrky sú blesky a hromy, ktoré vedú k zvýšenému riziku vzniku náhlej bolesti hlavy alebo migrény.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: iMeteo, TASR, tvnoviny.sk, SHMÚ, Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)