Dva litre vody denne sú mýtus. Odborníci konečne odhalili, koľko tekutín by si mal počas dňa prijať
- Množstvo tekutín, ktoré telo potrebuje, je individuálne
- Odborníci prezradili, ako si podľa váhy vypočítať potrebný počet litrov vody
- Množstvo tekutín, ktoré telo potrebuje, je individuálne
- Odborníci prezradili, ako si podľa váhy vypočítať potrebný počet litrov vody
Už dlhé roky sa hovorí o tom, že dospelý človek by mal denne prijať aspoň dva litre tekutín. Nie je to ale úplne 100 % pravda. To, koľko vody telo potrebuje, je veľmi individuálne.
Množstvo tekutín, ktoré ľudia potrebujú, závisí od veku aj pohlavia. Zároveň však na tento faktor vplýva telesná aktivita, zloženie a množstvo stravy, teplota ovzdušia a zdravotný stav. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva v súvislosti s pitným režimom počas horúčav.
Základom je čistá voda
Snaž sa v lete vyhýbať akýmkoľvek sladeným nápojom, ktoré majú v sebe veľa cukru a kofeínu. Zároveň sa neodporúča piť nápoje s obsahom chinínu, kávu a alkohol, pretože smäd neznížia a podporia vylučovanie vody z organizmu.
Úrad verejného zdravotníctva odporúča piť obyčajnú vodu doplnenú o minerálne vody. „Piť by sa malo v menších dávkach a častejšie, ešte pred pocitom smädu. Dôležité je piť počas celého dňa, aby sa tekutiny do organizmu dostávali priebežne a v dostatočnom množstve,“ uvádzajú odborníci.
Dávaj si pozor aj na to, aby neboli nápoje, ktoré piješ, príliš ľadové. Mali by mať skôr vlažnú teplotu. Deti by mali piť pred, počas a aj po fyzickej námahe. Fyzická aktivita má byť naplánovaná na skoré ranné hodiny, ideálne do 7.00 ráno.
Množstvo vody, ktoré telo potrebuje, závisí od veku a hmotnosti. „Počas horúčav sa odporúča vypiť minimálne dva až štyri decilitre tekutín na desať kilogramov hmotnosti, čo predstavuje približne 1,5 až tri litre tekutín denne. Toto množstvo sa však zvyšuje u ľudí, ktorí pracujú fyzicky a viac sa potia,“ priblížil úrad s tým, že piť by sa mal v menších dávkach a častejšie, a to ešte pred samotným pocitom smädu.
Množstvo vody u detí
U detí treba zase dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Úrad priblížil, že deti majú nedokonale vyvinutý mechanizmus pocitu smädu, a je im preto nutné často ponúkať vodu. Množstvo vody, ktoré detský organizmus potrebuje, závisí aj od veku a hmotnosti:
- u novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kilogram hmotnosti
- u batoľaťa 120 ml na kilogram
- u dieťaťa v predškolskom veku je to 100 ml na kilogram
- v školskom veku 70 ml na kilogram
- neskôr sa odporúča za 24 hodín vypiť cca 50 ml na kilogram hmotnosti
Takto by mali piť seniori
U seniorov je dodržiavanie pitného režimu mimoriadne dôležité. Ich organizmus totiž obsahuje menej tekutín , orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu.
„Dennú dávku – približne 1,5 až 2 litre tekutín – by si mali rovnomerne rozložiť počas celého dňa. Najvhodnejšia je čistá pitná voda, pri výbere minerálnych vôd venujte zvýšenú pozornosť obsahu sodíka. Starší ľudia veľmi často trpia na vysoký krvný tlak a zvýšená koncentrácia sodíka vo vode by mohla ich zdravotný stav zhoršiť,“ upozornil úrad.
Zdroje: FB ÚVZ, FB ÚVZ, SITA