Dva milióny Slovákov majú vysoký krvný tlak, je problémom, lebo nebolí. Týmito potravinami sa dá znížiť
- Vysoký krvný tlak prebieha bez príznakov a nebolí
- Môže však spôsobiť vážne zdravotné problémy
- Vysoký krvný tlak prebieha bez príznakov a nebolí
- Môže však spôsobiť vážne zdravotné problémy
Vysoký krvný tlak, nazývaný aj hypertenzia, je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete. Na Slovensku ho má približne dva milióny ľudí. Často sa označuje ako tichý zabijak, pretože prebieha bez zjavných príznakov, ale môže mať vážne následky, ak sa nelieči.
Ako pripomína agentúra TASR, vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou. Poukázala na to všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová. Apeluje na pravidelné meranie krvného tlaku.
Rizikovými faktormi sú aj pohlavie, vek či genetika
„Tlak sa zmeria niekoľkokrát, ideálne trikrát, a urobí sa priemer týchto hodnôt,“ priblížila. Optimálna hodnota krvného tlaku je podľa jej slov do 120/80 mmHg a menej. Poukázala na to, že hypertonikom sa človek nestane po jednom nameraní vysokého tlaku.
„Artériová hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje dlhodobým zvýšením krvného tlaku,“ podotkla s tým, že diagnostický proces je širší a zahŕňa dlhodobejšie meranie doma, v práci či ambulancii.
Rizikovými faktormi pre vznik hypertenzie sú napríklad pohlavie, vek či genetika.
„Ak mali naši rodičia vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom, existuje vyššie riziko, že tieto problémy postihnú aj nás,“ doplnila lekárka. Rizikovými faktormi sú aj fajčenie, nadváha, obezita, sedavý životný štýl či nezdravé stravovanie. Patria k nim tiež stres alebo nadmerná konzumácia alkoholu.
Bendová poukázala na to, že pri liečbe je potrebná zmena životného štýlu. „Ak režimové opatrenia nestačia, je potrebné pristúpiť k liečbe liekmi. To však neznamená, že ukončíme režimové opatrenia. Naopak, ak človek začne užívať lieky na vysoký krvný tlak, je potrebné, aby robil všetko pre čo najzdravší životný štýl,“ dodala. Okrem farmakologickej liečby je na Slovensku k dispozícii aj tzv. intervenčná liečba.
Neliečenie predstavuje zdravotné ťažkosti
Neliečený vysoký krvný tlak, teda artériová hypertenzia, sa spája s viacerými zdravotnými rizikami. Viesť môže k srdcovému zlyhávaniu. Poukázala na to prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová. Upozornila preto na potrebu správnej liečby a včasnej diagnostiky.
„K najobávanejším komplikáciám neliečenej alebo nedostatočne liečenej artériovej hypertenzie patrí vznik srdcového zlyhávania, keď srdce prestáva pracovať. Najskôr zostáva zachovaná funkcia pumpy, neskôr sa redukuje a srdce nakoniec úplne zlyhá. Druhou veľmi obávanou a frekventovanou situáciou je vznik fibrilácie predsiení, čiže závažná predsieňová arytmia. Neliečený vysoký krvný tlak vedie aj k vzniku množstva arytmií,“ poznamenala.
Okrem srdca môže neliečená artériová hypertenzia zasiahnuť tiež mozog. Najčastejšie sa spája s demenciou.
„Praktickí lekári aj špecialisti majú k dispozícii rôzne testy, aby včas zachytili vývoj demencie a nastavili správnu liečbu, v prvom rade normalizovali hodnoty krvného tlaku a následne poslali pacienta k ďalšiemu špecialistovi,“ povedala Vachulová.
Týmito potravinami si ho znížiš
O potravinách, ktoré ti pomôžu znížiť krvný tlak, sme ťa informovali aj v tomto článku. Sú to najmä ovocie a zelenina, ktoré sú bohaté na draslík, horčík a vlákninu, minerály a pomáhajú regulovať krvný tlak.
Zameraj sa na:
bobuľové ovocie: čučoriedky, jahody a maliny sú plné antokyanov, antioxidantov s protizápalovými účinkami, ktoré znižujú krvný tlak;
citrusové plody: grapefruit, pomaranče a citróny obsahujú draslík a kyselinu citrónovú, ktoré pomáhajú uvoľňovať cievy a znižovať krvný tlak;
listovú zeleninu: špenát, kel a kapusta sú bohaté na draslík, horčík a vápnik, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a ciev;
zemiaky: stredne veľký pečený zemiak obsahuje takmer polovicu odporúčanej dennej dávky draslíka;
banány: sú skvelým zdrojom draslíka a horčíka, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak.
Znižovať krvný tlak však pomáhajú aj celozrnné produkty bohaté na vlákninu. Sú to najmä celozrnné pečivo, ryža, cestoviny a ovsené vločky. Krvný tlak znižujú aj mastné ryby, ako je losos, makrela a sardinky.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, archív Startitup