Dva príznaky Covidu, ktoré značia pozitivitu. Majú ich aj zaočkovaní ľudia
- Tieto príznaky koronavírusu zväčša trápia zaočkovaných
- Vedci opísali aj symptómy, na základe ktorých možno predpokladať pozitívny test
- Tieto príznaky koronavírusu zväčša trápia zaočkovaných
- Vedci opísali aj symptómy, na základe ktorých možno predpokladať pozitívny test
O dôležitosti a výhodách očkovania dnes už nie je nutné pochybovať. Aj napriek zaočkovaniu však stále existuje možnosť, že sa koronavírusom nakazíš. Portál Independent opísal niektoré z najbežnejších symptómov variantu omikron, ktoré postihujú zaočkované osoby.
Osem najčastejších príznakov
Článok okrem iného opisuje štúdiu, ktorú vykonali výskumníci z Nórska. Tí počas večierka realizovali rozhovory so 111 zo 117 hostí. Prieskum prebehol 26. novembra 2021, teda v čase úradovania omikronu.
Zo 111 účastníkov dostalo 89 percent dve dávky mRNA vakcíny, pričom posilňovaciu dávku nedostal nikto.
Podľa zistení publikovaných v časopise o infekčných chorobách a epidemiológii Eurosurveillance sa u skupiny zaočkovaných návštevníkov večierkov vyskytlo osem kľúčových symptómov. Išlo o kašeľ, nádchu, únavu, bolesť hrdla, hlavy, svalov, horúčky a kýchanie.
Zo spomínanej štúdie tiež vychádza, že kašeľ, nádcha a únava patrili u očkovaných jedincov medzi najčastejšie príznaky. Kýchanie a horúčka boli najmenej časté.
Bola to len špička ľadovca
Independent tiež informuje o tom, že existujú dva príznaky, ktoré by mohli byť znakom toho, že možno očakávať pozitívny test. Sú nimi únava a závrate či mdloby. Únava môže podľa odborníkov prehupnúť do bolesti či slabosti svalov, bolesti hlavy či rozmazaného videnia a straty chuti do jedla.
Portál Express upozorňuje aj na slová profesora Tima Spectora z King’s College London, ktorý viedol štúdiu ZOE Covid Symptom. Ten uviedol, že približne polovica nových prechladnutí bola pravdepodobne v skutočnosti Covid-19.
Podľa portálu našla súvislosť medzi opakujúcimi sa mdlobami a variantom omikron aj štúdia v Nemecku. Ako uvádza BBC, ako pôvodné príznaky infekcie Covid, mnohé krajiny uvádzali najmä horúčky, nepretržitý kašeľ a stratu čuchu alebo chuti.
Britské médium ale podotýka, že už od prvých dní pandémie bolo známe, že táto trojica príznakov bola len špičkou ľadovca. Svetová zdravotnícka organizácia aj krajiny, vrátane USA, už používajú dlhší zoznam symptómov.
Dlhotrvajúci Covid trápi najmä ženy
Nemecká verejnoprávna rozhlasová a televízna spoločnosť DW uvádza, že viac ako dve tretiny ľudí, ktorí boli hospitalizovaní s Covid-19, trpia príznakmi aj o rok neskôr. Citujú tak slová britských vedcov, ktorí ďalej uviedli, že ženy a obézni ľudia sú najviac ohrození tým, že sa u nich vyskytne dlhotrvajúci Covid.
Štúdia, ktorej sa zúčastnilo celkovo viac ako 2 300 ľudí, ukázala, že len 26 % hospitalizovaných s Covid-19 hlásilo úplné uzdravenie po piatich mesiacoch a iba 28,9 % po celom roku. Podľa štúdie mali ženy o 33 % menšiu pravdepodobnosť úplného uzdravenia ako muži.
Osoby, ktoré počas hospitalizácie potrebovali pľúcnu ventiláciu, a tiež obézni ľudia, patrili do skupiny ešte viac ohrozených.
Najčastejšími príznakmi, ktoré hlásili ľudia s dlhodobým Covidom, boli dýchavičnosť, únava, bolesť svalov, problémy so spánkom, slabosť končatín a poškodenie duševného zdravia.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Independent, express.co.uk, BBC, dw.com