Dve hodiny a dosť. Deťom v Číne štát zakáže tráviť priveľa času s mobilom
- Určený čas je rozličný pre každú vekovú kategóriu
- Návrh vyvolal rôzne reakcie
- Určený čas je rozličný pre každú vekovú kategóriu
- Návrh vyvolal rôzne reakcie
Čína prišla s novým návrhom o obmedzení času, ktorý deti strávia na telefónoch. Toto nové nariadenie má za cieľ znížiť závislosť od internetu a zároveň u mladistvých pestovať „dobré mravy“ a „socialistické hodnoty“.
Samotný návrh bol zverejnený minulý týždeň úradom pre kybernetický priestor, čo je hlavný regulátor internetu v krajine. Návrh pochádza ešte z roku 2019.
Ako píše CNN, celý projekt by sa mal zrealizovať pomocou nainštalovania aplikácie na mobily, a to tak, že by mali zabudované „režimy pre maloletých“, ktoré by obmedzovali denný čas strávený pri obrazovke na maximálne dve hodiny denne v závislosti od vekovej skupiny.
„Štát v Číne sa považuje za hlavnú autoritu v oblasti riadenia spotreby médií deťmi,“ povedal Sun Sun Lim, profesor komunikácie a technológií na Singapore Management University, pre americký denník The New York Times.
Návrh je momentálne otvorený na verejné pripomienkovanie až do 2. septembra.
Spotreba času
Tieto obmedzenia neprichádzajú prvý raz, krajina sa už dlhšie snaží obmedziť čas strávený deťmi pri obrazovke. V minulosti Čína pristúpila na obmedzenie času na videohry.
K ráznemu obmedzeniu by došlo aj k používaniu v čase od 22:00 do 6:00, a to pre mladších ako 18 rokov. Tínedžeri medzi 16 a 18 rokov by mali povolené dve hodiny denne.
Pre deti mladšie ako 8 rokov by bolo povolené používať telefóny len 40 minút denne. A medzi 8 a 16 rokov by mali deti k dispozícii hodinu času.
„Otázkou je, kto bude rozhodovať o tom, čo je dobrý alebo vhodný obsah pre určitú vekovú skupinu?“ povedal Eric Lim, docent informačných systémov a technológií na Univerzite v Novom Južnom Walese, pre americký denník.
Už momentálne fungujú viaceré aplikácie na podobný režim, ktoré sa snažia obmedziť strávený čas.
Na internete sa v poslednom období objavili rôzne reakcie na tento návrh. Čínsky influencer Wang Renping, ktorý má na Weibo tri milióny sledovateľov, napísal, že „zaobchádzanie s mládežou ako s nemluvňatami“ bude mať za cieľ to, že deti nikdy poriadne nedospejú.
Napätie medzi Čínou a USA narastá
Čínska armáda začala v sobotu v blízkosti Taiwanu vojenské cvičenia, ktorými reaguje na skutočnosť, že v Spojených štátoch sa na spiatočnej ceste z návštevy Paraguaja zastavil taiwanský viceprezident William Lai. Informovala o tom agentúra AFP.
Podľa čínskej agentúry Sinchua sa na cvičeniach zúčastňujú námorníctvo a vzdušné sily. Manévre majú otestovať schopnosť armády „zmocniť sa kontroly nad vzdušným a námorným priestorom“ a bojovať „v reálnych bojových podmienkach“.
Majú byť tiež „dôrazným varovaním pred tajnými dohodami taiwanských separatistov s cudzími živlami a ich provokáciami“, cituje Sinchua hovorcu čínskych ozbrojených síl, Š‘ Iho.
Zdroje: CNN, The New York Times, TASR