Dve rany pre Republiku: Končí známy projekt a Mazurek čelí v europarlamente veľkému trapasu
- Známy portál, ktorý bol prepojený s Republikou, končí, oznámili to na Telegrame
- Priznali, že potrebujú silné platformy
- Mazureka nechcú vo frakcii
- Známy portál, ktorý bol prepojený s Republikou, končí, oznámili to na Telegrame
- Priznali, že potrebujú silné platformy
- Mazureka nechcú vo frakcii
„Kulturblog čakajú obrovské zmeny, musíme sa posunúť ďalej,“ avizuje internetové médium na platforme Telegram. Niekoľkokrát zablokovaný portál oznámil, že v takejto podobe, ako ho poznáme, končí. Zmeny sa chystajú nielen na moderátorských stoličkách, ale aj v názve a štruktúre vysielania.
Toto médium bolo priamo naviazané na stranu Republika, často v ňom vystupovali jeho zástupcovia a prevádzkujú ho ľudia spojení so stranou.
Autori v statuse priznali, že bez silných internetových platforiem majú problém hlásať svoje myšlienky. Svoje posledné (rozlúčkové) vysielanie naplánovali na túto sobotu. Na zmenu známeho konšpiračného média upozornila ako prvá Facebooková stránka Na druhom brehu • Slovensko & dezinformácie. Informáciu v podobe článku priniesol ako prvý portál tyzden.sk.
Autori Kulturblogu taktiež už stihli zareagovať aj na prvé články o ich odchode. Na portáli Telegram zverejnili screenshot článku s popisom a smejúcimi sa emotikonmi: „Mainstream už za nami smúti. Nebojte sa, kamoši z Aktualít, ešte sa uvidíme.“
Zmeny vo fungovaní portálu majú taktiež nastať aj kvôli voľbám do europarlamentu. Tam posiela Republika dvoch zástupcov – Milana Uhríka a Milana Mazureka: „Znamená to, že Miňo bude v Bruseli a Štrasburgu tráviť veľa času a do svojho tímu si berie Janka, ktorý tak kvôli europarlamentným pravidlám nebude môcť byť pravidelným moderátorom relácií.“
Priznali, že potrebujú silné platformy
Autori v príspevku priznali, že k tomu, aby dokázali naďalej fungovať, potrebujú silné média. Ich snahy presunúť ľudí z platforiem ako je YouTube či Facebook podľa nich zlyhali. Aj napriek tomu, že sa podľa ich slov zmení „názov, tvár a štruktúra vysielania“, hodnoty ostanú.
Ich cieľom je osloviť oveľa viac ľudí ako doteraz a vraj im otvárať oči. Aké konkrétne zmeny nastanú, zatiaľ autori neavizovali. Pre tieto novinky sa rozhodli, pretože chcú zaujať viac ľudí. „Musíme dostať naše posolstvá k čo najväčšiemu počtu ľudí. Inak to nemá zmysel a vynaložené úsilie neprinesie želaný výsledok.“
V rámci Kulturblogu má svoju pravidelnú reláciu aj predseda strany Republika Milan Uhrík či podpredseda strany Milan Mazurek. Strana Republika dlhodobo šíri naratívy v prospech Ruska, Milan Mazurek je právoplatné odsúdený za rasizmus.
V minulosti tiež spolupracovali so stranou Smer pri zbere podpisov na referendum. Taktiež samotná moderátorka Kulturblogu Lívia Pavlíková je členkou strany Republika. Dokonca sa jej meno objavilo na kandidátke do europarlamentu, napísali sme.
Rebranding = úspech?
Ako informuje aj portál Živé, je nutné si pripomenúť, prečo bol Kulturblog v minulosti niekoľkokrát z veľkých platforiem zablokovaný. Respektíve, viacero ich kanálov. Naposledy došlo k zablokovaniu ich kanálu „Politicky nekorektne“ koncom minulého roka. Dôvodom tohto bloku bolo, že ak už raz platforma YouTube niekoho zablokuje, nemá tento prispievateľ povolené používať, vlastniť či vytvárať iné YouTube kanály.
Ďalšími kanálmi, ktoré platformy zrušili, boli „Kulturblog“ a „Konzerva“. Stalo sa tak v júni 2023. Platforma pritom oficiálne hovorila, že zrušenie kanálov bolo súčasťou „vyšetrovania koordinovaných ovplyvňovacích operácií na Slovensku“. Ak ideme hlbšie do minulosti, v júli 2022 bol Kulturblog dočasne obmedzený na YouTube. V tom istom roku došlo k zrušeniu ich facebookovej „Portál Kulturblog“. Vtedy mali až 61-tisíc fanúšikov, čo je oproti ich novým číslam oveľa menej.
Médium, známe svojou pro-ruskou agendou, bolo taktiež zablokované v septembri 2023 na známej sieti TikTok. Aj na tejto videoplatforme si následne vytvorili nový profil. Počas týchto neustálych rušení kanálov a profilov prišiel Kulturblog o veľké čísla. Práve rebrandingom sa chcú k svojej bývalej sláve opäť priblížiť.
O Mazureka nie je záujem
Novinky sa aktuálne dejú aj v europarlamente. Vznikla politická frakcia v Európskom parlamente s názvom Európa suverénnych národov (ESN), ktorá je združená okolo strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Tá si teraz vyberá svojich členov. Zo slovenskej strany Republika má frakcia záujem o Milana Uhríka. Milana Mazureka však odmietajú.
Spolupredsedami skupiny ESN by mali byť René Aust z Nemecka a poľský europoslanec Stanisław Tyszka. Milan Uhrík je jedným z podpredsedov ESN. Spočiatku sa bude skladať z 25 poslancov z celkovo ôsmich krajín. Z tohto počtu je zo strany AfD až 14 poslancov. ESN je zatiaľ najmenšia frakcia v europarlamente. Podľa informácií Denníka N má frakcia definitívne vzniknúť už v pondelok budúci týždeň.
Postoj v článku informuje, že k suverenistom sa väčšinou hlásia členovia malých strán, ktoré sú extrémne nacionalistické, euroskeptické či otvorene vystupujú proti NATO. Taktiež sú niektoré viac či menej proruské.
AfD ako „hnací motor“ novej skupiny si údajne veľmi pozorne vyberá, koho do svojich kruh zoberie. Spoluprácu už odmietli s poľským poslancom Grzegorzom Braunom (Konfederacja), ktorý v roku 2023 v decembri v poľskom parlamente uhasil židovský svietnik hasiacim prístrojom.
Rovnako tak odmietajú aj Milana Mazureka. Spolupredsedníčka AfD Alica Weidelová sa pred časom vyjadrila pre nemeckú spravodajskú televízni stanicu n-tv, že „s extrémistami sa nerokuje“. Strana si chce taktiež pozorne skontrolovať, kto sa môže pridať do frakcie.
„Skôr ako spojíme svoje sily s temnými ľuďmi, musíme byť veľmi sebavedomí a sami a potom v priebehu niekoľkých rokov preskúmame, či nevznikne rozumná frakcia,“ vyhlásila spolupredsedníčka Weidelová.
Samotnú AfD však pred voľbami vylúčili zo spolupráce v europarlamente iné nacionalistické strany práve pre extrémistické konanie lídra jej eurokandidátky.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Živé, Denník Postoj, Denník N, Facebook/Na druhom brehu • Slovensko & dezinformácie, tyzden.sk