Dve veľké európske krajiny menia svoje hranice. Môže za to prírodná katastrofa
- Klimatické zmeny predstavujú jednu z najväčších globálnych výziev 21. storočia
- Otepľovanie má za následok topenie ľadovcov
- Klimatické zmeny predstavujú jednu z najväčších globálnych výziev 21. storočia
- Otepľovanie má za následok topenie ľadovcov
Klimatické zmeny predstavujú jednu z najväčších globálnych výziev 21. storočia. Životné prostredie je výrazne ovplyvnené. Ako uvádza portál eea.europa.eu, viditeľné pozorovania dokazujú, že sa zvyšuje priemerná teplota ovzdušia. Je to zapríčinené koncentráciou skleníkových plynov, najmä oxidu uhličitého.
Otepľovanie má za následok topenie ľadovcov, stúpanie hladiny morí a čoraz častejšie na extrémne prejavy počasia, ako sú zemetrasenia, záplavy, ale aj dlhodobé suchá. Dá sa povedať, že otepľovanie vzniká aj v dôsledku emisií skleníkových plynov pochádzajúcich z ľudskej činnosti.
Portál eea.europa.eu informuje, že sa očakávajú výrazné vlny horúčav, suchá či záplavy, ktoré budú postupom času intenzívnejšie. Čo sa týka Európy, najväčší teplotný nárast nastal v južnej Európe. Globálnym otepľovaním sú ohrozené prírodné ekosystémy, ľudské zdravie a vodné zdroje.
Zmena hraníc medzi dvoma európskymi krajinami
Taliansko a Švajčiarsko patria medzi štáty, cez ktoré prechádza najväčšie európske pohorie, Alpy. Okrem týchto štátov sa nachádzajú aj vo Francúzsku, Lichtenštajnsku, Nemecku, Rakúsku a Slovinsku.
Portál BBC píše, že veľká časť švajčiarsko-talianskej hranice je určená priamo cez končiare ľadovcov pohoria. Práve globálne otepľovanie, ktoré zapríčinilo topenie ľadu a snehu, čo následne posunulo aj hranice štátov.
Najviac postihnutá časť na nachádza v blízkosti lyžiarskych stredísk a pod horou Matterhorn. Tento vrchol sa týči medzi švajčiarskym mestečkom Zermatt a talianskym mestom Breuil-Cervinia vo Val Tournanche.
V máji v roku 2023 vznikla spoločná dohoda týchto dvoch štátov o prípadnej zmene hraníc v dôsledku topenia sa ľadovcov. Švajčiarsko v piatok 27. septembra 2024 oficiálne schválilo túto dohodu. Taliansko sa zatiaľ nevyjadrilo. Momentálne však prebieha proces dokončovania zmien, uvádza portál skynews.com.
Dopad klimatickej zmeny
Minuloročné štatistiky ukázali, že švajčiarske ľadovce stratili až 4 % svojho objemu. Ide o druhú rekordnú stratu po roku 2022, keď ľadovce stratili až 6 % svojho objemu.
Glamos, Švajčiarska monitorovacia sieť ľadovcov, vytvára každý rok správu, ktorá informuje o stratách ľadovcov. Sú spôsobené vysokými letnými teplotami a nízkymi snehovými zrážkami, informuje BBC.
Vedci hovoria, že ak takéto počasie bude neustále pokračovať, roztápanie sa iba urýchli. Švajčiarsko nové definovanie hraníc vypracovalo v súlade s ekonomickými záujmami oboch štátov. Novovytvorené hranice by mali objasniť obom stranám, ktorý štát je zodpovedný za udržiavanie konkrétnych prírodných oblastí.
Avšak pokým Taliansko neschváli dohodu, federálne úrady Švajčiarska nebudú informovať o zmenách hraníc. Švajčiarska vláda uviedla: „Vo vysokých horách sú významné úseky taliansko-švajčiarskej hranice určené povodiami, ktoré predstavujú hrebeňové línie ľadovcov. S topením ľadovcov sa však tieto prírodné prvky vyvíjajú nanovo a definujú štátnu hranicu.“ V minulosti už takéto zmeny nastali, keď sa hranice posúvali o 100 až 150 metrov, informuje skynews.com
Presné informácie budú stanovené až po zverejnení dohody, keď ju oficiálne podpíšu obe krajiny. Je však pravdepodobné, že hranice sa zmenia v regióne Plateau Rosa, útočisko Carrel a Gobba di Rollin. Tieto všetky oblasti sa nachádzajú pri spomínanej hore Matterhorn.
V dôsledku rýchleho topenia bolo na švajčiarskej strane urobených v posledných rokoch množstvo objavov. Pri hore sa objavili pozostatky horolezca, ktorý bol nezvestný od roku 1986. V roku 2022 sa na ľadovci Aletsch našli trosky lietadla, ktoré havarovalo v roku 1968.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: eea.europa.eu, BBC, skynews.com