Dvojaký meter pre nezaočkovaných pobúril slovenských lekárov. Pribudlo 33 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 33
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5245
policia
TASR/František Iván
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 33
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5245

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 099 263 za predchádzajúci deň pribudlo 8 149 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 712 917 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 892 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 33 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 10 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 5 245 RT-PCR vyšetrení a 6 540 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (9), nasleduje Prešovský (7), Košický (6), Bratislavský (5), Nitriansky (2), Trenčiansky (2), Banskobystrický (1) a Žilinský (1). Je medzi nimi 18 mužov a 15 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 078 a žien 204 735. V nemocniciach je hospitalizovaných 115 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 81 ľudí. Na JIS je 9 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 15 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 516 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 451. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 998 203 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 831 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 228 666, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 701 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 716 142. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Dvojaký meter pre nezaočkovaných

Dvojaký meter pre nezaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 nemá z epidemického hľadiska logiku. Myslí si to Slovenská lekárska komora (SLK). Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorá sa týka karanténnych opatrení platných pri návrate zo zahraničia na Slovensko, bude platiť od 9. júla.

Podľa vyhlášky ľudia, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zaočkovať, nemusia pri vstupe na Slovensko absolvovať karanténu. Stačí, aby sa preukázali PCR testom nie starším ako 72 hodín. Toto rozhodnutie je podľa SLK v rozpore s ochranou verejného zdravia a epidemickými pravidlami.

„Pri návrate na Slovensko nemôže byť pre nezaočkovaných, či už zo zdravotných, alebo iných dôvodov, uplatňovaný dvojaký meter. Zatiaľ čo tí, čo sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov, sa môžu ihneď „vykúpiť“ z karantény PCR testom, ostatní nezaočkovaní tak môžu urobiť až na piaty deň po príchode,“ konštatovala lekárska komora.

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

Slovenská lekárska komora je presvedčená, že vzhľadom na ochranu verejného zdravia a možný prenos ochorenia zo strany osôb prichádzajúcich na Slovensko by mali platiť jednotné pravidlá. Teda buď prichádzajúci nezaočkovaní pôjdu do 14-dňovej karantény, alebo sa z nej „vykúpia“ na piaty deň PCR testom.

„Bez výnimky. Zároveň žiadame kompetentných, aby nové pravidlá formulovali jasne, zrozumiteľne, bez zbytočného chaosu, meniacich sa výnimiek či dvojakých metrov,“ uzavrela komora.

Varovanie WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala „na extrémnu opatrnosť“ tie krajiny, ktoré uvažujú o zrušení obmedzení proti šíreniu ochorenia COVID-19. WHO to odôvodnila tak, že prenos koronavírusu sa zvýši bez ohľadu na vysokú mieru zaočkovania obyvateľstva. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan na otázku o plánoch Anglicka zrušiť od 19. júla väčšinu svojich obmedzení proti koronavírusu na tlačovej konferencii odpovedal: „Vyzývam na extrémnu opatrnosť pri úplnému rušeniu opatrení na ochranu verejného zdravia a spoločnosti v tomto období, pretože to bude mať následky.“

zdroj: TASR/AP/Ng Han Guan

WHO zaznamenala najnižšie počty úmrtí na ochorenie COVID-19 od začiatku októbra 2020. Organizácia to oznámila v stredu. V týždni od 28. júna do 4. júla bolo hlásených tesne pod 54 000 úmrtí, čo je o sedem percent menej než v predchádzajúci týždeň, uviedla WHO citovaná tlačovou agentúrou DPA.

Stúpajú však počty prípadov nákazy, v daný týždeň ich zaznamenali vyše 2,6 milióna a nárast infekcií nastáva predovšetkým v Európe. V európskom regióne, do ktorého WHO zahŕňa 53 krajín od Portugalska po Tadžikistan, bolo o 30 % prípadov nákazy koronavírusom viac.

Nákazlivejší variant koronavírusu delta zistili v siedmich ďalších krajinách a teraz je potvrdený v 104 zo 194 krajín, ktoré sú členmi WHO. Celosvetovo zaznamenala WHO od začiatku pandémie 183 miliónov prípadov nákazy a takmer štyri milióny úmrtí. Skutočné čísla sú však podľa všeobecne rozšíreného presvedčenia vyššie, keďže nie všetky krajiny zisťujú a hlásia všetky prípady.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: NCZI, SLK

Najnovšie videá

Trendové videá