Dvojča astronauta strávilo rok vo vesmíre. Jeho zdravie sa zmenilo

  • Identické dvojičky, Scott Kelly so svojím bratom Markom, sú hlavnými postavami projektu od NASA.
  • NASA skúmala vzájomne rozdiely bratov po dlhodobom pobyte jedného z nich vo vesmíre.
  • Scott Kelly sa po 342. dňoch vrátil na Zem a niektoré výsledky prekvapili aj samotných vedcov.
Scott Kelly Washington, DC Visit
nasa.gov
  • Identické dvojičky, Scott Kelly so svojím bratom Markom, sú hlavnými postavami projektu od NASA.
  • NASA skúmala vzájomne rozdiely bratov po dlhodobom pobyte jedného z nich vo vesmíre.
  • Scott Kelly sa po 342. dňoch vrátil na Zem a niektoré výsledky prekvapili aj samotných vedcov.

Vedci stále nevedia presne určiť, do akej miery vplýva dlhodobý pobyt vo vesmíre na organizmus človeka. NASA sa preto rozhodla vytvoriť jedinečný projekt, pomenovaný ako Twin Study, v preklade štúdia dvojčiat. Tento projekt, na ktorom pracovalo súčasne až 10 tímov odborníkov, sa zameral na identické dvojičky. Vedci skúmali rozdiely v zdravotnom stave dvoch Američanov, bratov Marka Kellyho a Scotta Kellyho, pred a po dlhodobom strávení jedného z nich vo vesmíre.

nasa.gov

Mark Kelly bol počas rok trvajúceho projektu celý čas na Zemi, jeho brat Scott Kelly naopak strávil rovnaký čas vo vesmíre. Spolu s ruským kozmonautom Mikhailom Korniyenkom strávili na vesmírnej stanici ISS presne 342 dní.

Keď sa dvojica astronautov 2. marca 2016 úspešne vrátila na Zem, vedci začali s postupnými porovnávaním oboch bratov. Odborníci sa zamerali na rozdiely v množstve metabolít, cytokinov a proteínov v telách jednotlivých bratov a takisto porovnávali rozdiely v nedostatku kyslíka, spánku či zvýšenému stresu, ktorému čelil Scott.

Väčšina biologických zmien v tele Scotta sa po krátkej dobe strávenej na Zemi ustálili na pôvodných hodnotách, ktoré mal pred letom do vesmíru. Zaujímave je, že jeho teloméry, eukaryotické chromozómy, ktoré sa starnutím zmenšujú, boli naopak väčšie než je normálne. Avšak podľa najnovších informácií sa dĺžka jeho telomérov vrátila do pôvodnej veľkosti už za 48 hodín.

Ďalšou zaujímavosťou je tzv. „vesmírny gén“, prvýkrát definovaný v roku 2017. Po necelom roku strávenom na vesmírnej stanici sa až 93 % Scottovych génov vrátilo do pôvodného stavu. No zvyšných 7 % génov vykazovalo rozdiel a tieto hodnoty ostali zmenené niekoľko mesiacov. Zmenené gény do veľkej miery súvisia s funkciou imunitného systému, zvýšenou hladinou oxidu uhličitého v krvi a nedostatočným okysličením organizmu.

Okrem iného sa u Scotta objavila aj zhoršená tvorba kostného tkaniva, inak známe ako osifikácia. V Scottovych génoch sa objavila aj zmena v oprave DNA u človeka. U ľudí s poruchou opráv DNA je zvýšené riziko vzniku rakoviny. Je tak možné, že niektoré zo zmenených génov sa v tele Scotta trvalo zmenilo.

Z tradičného polroku stráveného na vesmírnej stanici ISS strávil Scott až 11 mesiacov mimo domova, no vedci u neho nezistili žiadne zmeny v kognitívnom výkone. Rozdiely však boli zrejmé v rýchlosti a presnosti pri rôznych úlohách. To však mohlo byť spôsobené postupným prispôsobovaním sa gravitácii na Zemi a možnému stresu zo zvýšenej popularity amerického astronauta.

Vedci z NASA ale uviedli, že súčasné výsledky sú iba predbežné a ďalšie testy spolu s novými objavmi budú k dispozícii v priebehu tohto roka. Dá sa teda predpokladať, že sa odborníkom podarí rozlúsknuť ďalšie zaujímave rozdiely medzi bratmi. Pre budúcnosť spojenú s kozmickým lietaním sú nové informácie ohľadom vplyvu dlhodobého pobytu vo vesmíre veľmi dôležité. Na základe nich sa tak lety do vesmíru môžu stať bezpečnejšími a častejšími.

zdroj: nasa.gov / space.com

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá