Dvojica Slovákov má na svedomí úspešný startup. Do Európy priniesol revolúciu v investovaní
- Bratia Hanovci vytvorili inovatívny startup
- Umožňuje investovať aj mladým
- Získal podporu vo výške desiatok miliónov eur
- Bratia Hanovci vytvorili inovatívny startup
- Umožňuje investovať aj mladým
- Získal podporu vo výške desiatok miliónov eur
Slováci inovujú Európu. Dôkazom je Birdwingo, startup bratov Andreja a Adama Hanovcov, ktorý sa rýchlo etabloval na trhu investičných aplikácií v strednej Európe. Jeho príbeh priniesol český portál CzechCrunch.
Po vzore úspešných zahraničných platforiem, ako je americký Robinhood, priniesli Slováci domáce riešenie, ktoré už dnes používajú tisícky ľudí.
Startup nedávno oznámil významné novinky, vrátane nového investičného kola, ktoré mu prinieslo 1,2 milióna eur. Medzi investormi sú významné mená ako americký fond Bienville Capital, Peter Komorník a Igor Fratrič (zakladatelia Slida), Peter Irikovský (zakladateľ Exponey), Marek Šupa (bývalý riaditeľ 365.bank) a rodina Supervielle, ktorá vlastní jednu z najväčších bánk v Latinskej Amerike. Do tímu sa pridal aj Michal Šmída, zakladateľ Twista, ako nevýkonný riaditeľ.
Jednou z najväčších noviniek je možnosť investovania pre mladých ľudí vo veku od jedenásť do sedemnásť rokov, čo je unikátom v rámci Európskej únie. Podobné aplikácie už existujú v Spojených štátoch, ale v Európe je Birdwingo priekopníkom.
„Spustili sme prvú investičnú aplikáciu v EÚ, ktorá legálne umožňuje investovať aj mladým ľuďom vo veku jedenásť až sedemnásť rokov,“ uviedol pre portál jeden zo zakladateľov Andrej Hano.
Desiatky tisíc používateľov
Startup tiež spustil investičnú akadémiu, ktorá funguje na princípe populárnej aplikácie Duolingo. Namiesto učenia jazykov však používatelia získavajú vedomosti o investovaní, rozpočtovaní a fungovaní ekonomiky. „Užívatelia sa učia, ako investovať, tzv. budgeting, ako fungujú banky, ekonomika a podobne,“ doplnil Hano.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Birdwingo, pôvodne známe ako Tatrym, získalo v roku 2021 financovanie vo výške 445-tisíc eur. Od svojho spustenia koncom roka 2022 platforma zaznamenala rýchly rast, pričom počet registrovaných používateľov dosiahol 26-tisíc.
Väčšina z nich pochádza z Česka a Slovenska. Podľa Andreja Hana objem spravovaných aktív firmy rastie v priemere o 24 percent mesačne, pričom priemerná investícia dosahuje 520 eur.
Prešov x Silicon Valley
Nejde však o jedinú dobrú správu zo sveta slovenských startupov. Prešovský technologický startup Cequence so zameraním na umelú inteligenciu (AI) denne používa viac ako 20-tisíc používateľov z celého sveta.
Spoločnosť nedávno oznámila strategické partnerstvo s neurovedeckou AI firmou Numenta, sídliacou v Redwood City v slávnom Silicon Valley, informuje agentúra SITA. Toto partnerstvo sa zameriava na pokročilé technológie v oblasti neurocomputingu, ktoré prinesú výrazné inovácie do právnych a nákupných procesov.
V dnešnom dynamickom biznis prostredí rastie dopyt po výkonných technologických riešeniach, a to platí aj pre právne odvetvie.
Prešovská firma Cequence si uvedomila potrebu výkonnejších výpočtových kapacít a hľadala technologického partnera, ktorý by podporil ich ambiciózne ciele. Spolupráca s Numentou im umožní prístup k pokročilým AI technológiám, ktoré presahujú tradičné prístupy.
Numenta je známa svojimi inovatívnymi algoritmami a architektúrou neurónových sietí, ktoré sú založené na neurovedeckom výskume ľudského mozgu. Jej platforma umelej inteligencie, postavená na princípoch teórie tisíc mozgov, umožňuje efektívne a škálovateľné nasadenie veľkých AI modelov v biznis procesoch.
Partnerstvo s Numentou umožní Cequence vyvinúť rýchlejšie a efektívnejšie AI modely, prispôsobené špecificky pre kontrakt manažment. Tieto modely budú trénované na zmluvných archívoch konkrétnych klientov, čo zvýši ich presnosť a účinnosť.
Zdieľanie odborných znalostí medzi Cequence a Numentou zabezpečí, že právne a nákupné oddelenia budú môcť profitovať zo zvýšenej efektivity, lepšej spolupráce a zníženej chybovosti pri správe zmlúv.
Cequence prináša softvérové riešenie, ktoré umožňuje prehľadné a efektívne riadenie zmlúv a súvisiacich procesov. S využitím umelej inteligencie, strojového učenia a spracovania prirodzeného jazyka transformuje manuálne úlohy spojené s tvorbou, vyjednávaním a uzatváraním zmlúv na automatizované procesy. Toto riešenie tak poskytuje právnym a nákupným tímom nástroje na optimalizáciu ich každodennej práce.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CzechCrunch, SITA