Dvom krajinám NATO hrozí ruský útok. TOP generáli USA prezradili, koľko dní budú musieť vydržať

  • Členské krajiny NATO vnímajú Rusko čoraz viac ako hrozbu
  • Podľa expertov sú ohrozené hlavne dve krajiny
  • Takto by podľa nich prebiehal konflikt
lotyšsko
U.S. Army/H Howey
  • Členské krajiny NATO vnímajú Rusko čoraz viac ako hrozbu
  • Podľa expertov sú ohrozené hlavne dve krajiny
  • Takto by podľa nich prebiehal konflikt

V poslednej dobe sa s varovaniami, že Ruská federácia by v budúcnosti mohla napadnúť Severoatlantickú alianciu (NATO), roztrhlo vrece. Len pred niekoľkými dňami šéfovia nemeckých spravodajských služieb varovali, že útok na Alianciu sa pre Kremeľ „stáva možnosťou“.

Rusko podľa Nemcov bude na takýto útok pripravené už v roku 2030. Berlín pritom nevylučuje, že si Kremeľ na útok vyberie menšiu a slabšiu krajinu, pomocou ktorej otestuje červené čiary Aliancie a ochotu brániť toho druhého.

O akú krajinu, prípadne krajiny, môže ísť, naznačila modelácia Amerického centra pre boj novej generácie. Modelácie sa zúčastnilo množstvo vysokých predstaviteľov Aliancie, vrátane amerických generálov vo výslužbe Bena Hodgesa a Philipa Breedlovea. Obaja generáli velili americkej armáde v Európe.

Podľa nich si Rusko na svoj útok môže vybrať Litvu a Lotyšsko, teda dve pobaltské krajiny, ktoré sa práve tohto scenára veľmi obávajú.

Kľúčovú úlohu by zohral nemecký kontingent 

Scenár modelácie pracuje s ruským útokom v roku 2027, čiže o tri roky. Ruská agresia by začala útokom na Lotyšsko, pričom by Kremeľ súčasne útočil aj na Litvu. Na atak by ruská armáda využila nevýhodnú geografickú polohu týchto štátov, pričom by sa viedol útok z územia Bieloruska a ruskej exlávy Kaliningradu.

Jednotky Aliancie, ktoré sú umiestnené v Pobaltí, by museli ustúpiť, a tak prečkať, kým neprídu posily z NATO. V najhoršom prípade by príchod aliančných vojsk trval desať dní. Počas týchto dní by museli krajiny za pomoci nemeckých síl, ktoré sú umiestnené v Litve, čeliť ruskej agresii, uvádza Bild. V krajine je v súčasnosti asi 800 vojakov nemeckej spolkovej armády (Bundeswehru), ktorí sú súčasťou bojovej skupiny NATO.

Nemeckí vojaci disponujú značným množstvom ťažkej techniky, akou sú tanky Leopard 2. Do konca roku 2027 kontingent získa silu plnej brigády, ktorú bude tvoriť 4 800 vojenských a 200 civilných osôb. Disponovať budú 44 kusmi Leopardov 2.

Podľa generála Breedlovea bude hlavnou úlohou nemeckých vojakov a ďalších aliančných vojakov „držať pozície, kým nepríde veľká sila“ Aliancie. V Lotyšsku sú pritom umiestení aj slovenskí vojaci.

„Musíme získať čo najviac času. Najprv príde letecká podpora, potom flotila a potom ťažké pozemné sily,“ ozrejmil Breedlove.

Ťažké straty

Podľa scenára sa ruskej armáde v prvých troch dňoch podarí dobyť Lotyšsko, ktorého okupované územia by mohla využiť na útok na Litvu. Postup Rusov by zastavil práve nemecký tankový prápor, ktorý by pomohol udržať nepriateľa, dokiaľ by prišli posily z NATO.

Spoločne by sa aliančným silám podarilo poraziť ruskú armádu na desiaty deň. Obe strany by ale utrpeli rozsiahle straty.

Obrancovia Pobaltia by stratili 17 tankov, 145 obrnených vozidiel a 3 650 vojakov, zatiaľ čo ruské sily stratili 411 tankov, 1 019 obrnených vozidiel a 11 420 osôb.

Litva by však bola v čase príchodu posíl „spustošená a čiastočne obsadená“.

Tento scenár je podľa expertov tým najhorším a dalo by sa mu predísť zvýšením výdavkov na obranu na 4 % HDP. Potrebné by bolo aj nasadenie väčšieho počtu síl NATO vrátane útočných vrtuľníkov Apache.

Nejde o prvý takýto scenár, ktorý vypracovala Aliancia. Aj podľa nami oslovených odborníkov by si na útok zvolili Rusi práve Litvu kvôli geografickej polohe a schopnosti odrezať ju od posíl.

Práve útok na Pobaltie bol aj súčasťou cvičného scenára Bundeswehru, ktorý unikol na verejnosť.

Zdroj: Bild

Najnovšie videá

Trendové videá