Fascinujúce miesto, kde davy turistov nenájdeš. Skrýva sa v krajine, ktorú Slováci milujú

  • Davy turistov tú zatiaľ nenájdeš
  • Siwa Oasis je oáza, ktorá ťa očarí
púšť a muž na ťave
Vyraz do krásnej egyptskej oázy Unsplash/Juli Kosolapova
  • Davy turistov tú zatiaľ nenájdeš
  • Siwa Oasis je oáza, ktorá ťa očarí

Počul si už o Siwa Oasis? Ak nie, máš možnosť navštíviť túto jedinečnú oázu ako súčasť výletu do Marsa Matrouh. Slovenské cestovné kancelárie len nedávno začali ponúkať zájazdy do jedného z najizolovanejších miest v Egypte. Dostaneš sa sem práve z nového egyptského letoviska, ktoré turisti len začínajú objavovať.

Oáza, ktorá ťa jednoducho očarí

Oáza Siwa je odľahlá púštna oáza nachádzajúca sa v juhozápadnej časti Egypta, neďaleko hraníc s Líbyou. Je známa svojou izoláciou a jedinečnými prírodnými krásami. Cesta do Siwa Oasis môže byť náročná, ale zážitok rozhodne stojí za to a ponúka úplne inú atmosféru v porovnaní s rušnými mestami ako Káhira alebo Luxor. píše blog Backpack Adventures.

Aj keď Siwa nemá ikonické pamiatky, ako sú pyramídy alebo veľké chrámy, má svoje čaro s množstvom prírodných divov a niekoľkými starovekými miestami, ktoré treba preskúmať.

Oáza Siwa ponúka pokojnú a uvoľnenú atmosféru obklopenú palmami a piesočnatými ulicami. Medzi hlavné atrakcie patrí prírodná krása samotnej oázy s viac ako 300 prameňmi čistej vody, horúcimi prameňmi a bazénmi na ťažbu soli. V slaných jazierkach sa môžeš aj okúpať a vznášať sa ako v Mŕtvom mori. Tieto jazierka sú však čistejšie a nesmrdia.

Tieto idylické miesta majú často vlastné kaviarne, kde si návštevníci môžu oddýchnuť a vychutnať si čerstvé džúsy alebo čaj. Oázu zdobia aj svieže palmové háje a krásne záhrady. Navyše, Veľké piesočné more na Sahare so svojimi majestátnymi piesočnými dunami sa nachádza hneď za mestom, čo poskytuje skvelú príležitosť zažiť púšť.

Miesto s bohatou históriou

Oáza Siwa má bohatú históriu, ktorá siaha tisíce rokov dozadu. Archeológovia objavili artefakty, ktoré ukazujú, že ľudia tu žili už v 29. storočí pred Kristom. Slávny Chrám Orákula, postavený asi pred 3 000 rokmi, priťahoval pozoruhodných návštevníkov ako Alexander Veľký a perzský kráľ Kambýses.

Ľudia Siwa, ktorí sú potomkami púštnych nomádov zo severnej Afriky, majú svoju vlastnú odlišnú kultúru a jazyk. Usadili sa v oáze a vyvinuli jedinečné remeslá a tradičné stavebné štýly s použitím miestnych materiálov, ako je hlina a soľ.

Oáza ponúka návštevníkom viacero atrakcií, vrátane pevnosti Šali, komplexu z 13. storočia z hliny a soľných tehál. Výstup na vrchol poskytuje úžasný výhľad na Siwa. Hora smrti, Gebel al Mawta, je miestom, kde si bohatí jednotlivci postavili svoje hrobky, z ktorých niektoré sú staré 2 500 rokov.

Chrám Orákula, najstaršia stavba v oáze, ponúka pohľad do jej dávnej minulosti. Existujú aj ďalšie miesta, ako je chrám Umm Ubayd a rôzne prírodné pramene a jazerá, vrátane Kleopatrinho bazéna a jazera Siwa.

Pri návšteve oázy Siwa sa odporúča ochutnať miestnu kuchyňu, ktorá zahŕňa chutné datle, olivy a tradičné jedlá ako Elhuji a Tagilla. Možnosti ubytovania siahajú od lacných hotelov ako Sleep in Siwa až po centrálne umiestnené chaty, ako je Albabebshal Lodge.

Doprava v rámci oázy sa vykonáva najmä prostredníctvom tuk-tukov alebo oslích vozíkov a k dispozícii je aj prenájom bicyklov. Vo všeobecnosti je bezpečné navštíviť oázu Siwa s pravidelnými kontrolnými bodmi po ceste, ale odporúča sa obliecť sa skromne a dodržiavať miestne zvyky. Ideálny čas na návštevu je od októbra do marca, keď sú teploty príjemné, pričom letám sa treba vyhnúť kvôli extrémnym horúčavám.

Aby si si oázu naplno užil a preskúmal jej atrakcie, odporúča sa v oáze Siwa stráviť aspoň tri dni. To umožňuje uvoľnený a pohlcujúci zážitok vzhľadom na dlhú cestu do oázy.

Zdroje: Facebook/Karibik Cestovná Agentúra, Backpack Adventures

Najnovšie videá

Trendové videá