Egypt varoval Izrael, že sa chystá „niečo veľké“. Hamas si postavil izraelskú obec, na ktorej cvičil
- Zlyhanie Mosadu môže mať viacero príčin, varovanie od Egypta ale prísť malo
- Teroristi z Hamasu cvičili útoky na makete izraelskej obce
- Zlyhanie Mosadu môže mať viacero príčin, varovanie od Egypta ale prísť malo
- Teroristi z Hamasu cvičili útoky na makete izraelskej obce
Odvtedy, ako teroristi z Hamasu spustili prekvapivý útok na Izrael, pri ktorom zabili vyše 700 ľudí a zranili ďalších 2 000, sa natíska hlavne otázka, ako je možné, že spravodajské služby tak veľmi zlyhali?
Izraelské spravodajské služby na čele s Mosadom pritom majú povesť veľmi schopných inštitúcií. Rovnako špičkovú povesť majú aj americké služby CIA a NSA, ktoré majú v regióne značné kapacity. Otvorene sa hovorí aj o ich zlyhaní.
Nové informácie však hovoria, že neschopnosť predvídať útok môže byť aj dôsledok politického tlaku vlády Benjamina Netanjahua. Okrem strany Netanjahua Likudu tvoria koalíciu aj strany krajne pravicové či nábožensky ortodoxné. Táto koalícia je najpravicovejšia a nábožensky najortodoxnejšia v dejinách Izraela.
Veľkú časť svojej energie sústredí na kroky, ktoré sa považujú za kontroverzné. Tými je napríklad súdna reforma alebo rozširovanie osád na spornom Západnom brehu Jordánu na úkor arabského obyvateľstva.
Práve posadnutosť vlády Západným brehom môže byť jedným z dôvodov, prečo ignorovali varovania egyptských spravodajských služieb, že teroristi v pásme Gazy niečo chystajú.
Tie podľa agentúry Associated Press, ktorá sa odvoláva na svoj zdroj – egyptského spravodajského dôstojníka –, zazneli.
„Varovali sme ich, že situácia sa môže vymknúť spod kontroly, a to veľmi skoro, a bude to veľké. Ale podcenili takéto varovania,“ povedal pre agentúru Associated Press predstaviteľ egyptskej spravodajskej služby pod podmienkou anonymity, pretože nemal oprávnenie diskutovať s médiami o obsahu citlivých spravodajských diskusií.
Aktualizácia: Kancelária premiéra Izraela tieto tvrdenia odmieta.
Spravodajský dôstojník tvrdí, že Izrael sa sústredil na Západný breh a ignoroval situáciu v pasme Gazy. Na Západnom brehu sa tiež sústredilo viac vojakov a policajtov, pretože v posledných mesiacoch rástlo napätie medzi židovskými osadníkmi a arabským obyvateľstvom.
Hamas sa technologicky vrátil do doby kamenej
Ďalším faktorom, ktorý zrejme zohral úlohu, bolo poučenie Hamasu z toho, že Izrael a jeho spojenci majú technologickú nadvládu a poľahky dokážu odpočúvať každý telefón a dostať sa do každého počítača.
Hamas sa preto mal vrátiť k prostriedkom z „doby kamenej“.
„Druhá strana sa naučila vysporiadať sa s našou technologickou dominanciou a prestala používať technológiu, ktorá by ju mohla odhaliť,“ uviedol izraelský generál na dôchodku Amir Avivi.
Podľa neho teroristi prestali používať mobilné telefóny, počítače a začali sa schádzať v miestnostiach špeciálne upravených proti technologickej špionáži alebo v podzemí.
Izraelčanov oklamali, že chcú lepší život pre obyvateľstvo
Podľa najnovších informácií sa tiež Hamasu podarilo Mosad oklamať a presvedčiť, že nechce konflikt eskalovať, tvrdí agentúra Reutres.
„Hamas použil bezprecedentnú spravodajskú taktiku na zavádzanie Izraela počas posledných mesiacov tým, že vyvolal u verejnosti dojem, že nie je ochotný ísť do boja alebo konfrontácie s Izraelom počas prípravy na túto masívnu operáciu,“ povedal agentúre zdroj, ktorý má blízko k Hamasu.
Teroristi sa snažili Izrael presvedčiť, že majú záujem o rozvoj pre obyvateľov pásma Gazy a že chcú dosiahnuť nové pracovné miesta pre obyvateľstvo. V skutočnosti však plánovali mesiace teror. Izrael sa od vojny v roku 2021 snažil zabezpečiť ekonomickú stabilitu pre obyvateľov Gazy pričom im ponúkal prácu priamo v Izraeli, kde boli mzdy 10-krát vyššie ako v Gaze.
„Prinútili nás, aby sme si mysleli, že chcú peniaze,“ povedal zdroj z prostredia izraelskej armády. „A celý čas sa zapájali do výcviku, až kým nespustili nepokoje,“ uviedol zdroj.
Teroristi mali dokonca postaviť falošnú obec, ktorá imitovala izraelské príbytky. Tam mali cvičiť pristávanie a útoky. Dokonca existujú aj videá z tohto výcviku, ktoré má Hamas.
Expert na Blízky východ Avi Issacharoff povedal pre Times of Israel, že militantom sa ani nesnívalo, že dosiahnu takýto úspech.
„Myslím si, že chceli uniesť pár ľudí, vyjednávať o nich a nie sa dostať do hrozby ich kolapsu – ich konca, ktorý tento koordinovaný útok nevyhnutne prinesie,“ hovorí Issacharoff.
Izrael mobilizoval za dva dni 300 000 záložníkov a je pravdepodobné, že spustí pozemnú operáciu v pásme Gazy. Netanjahu mal údajne tlmočiť rozhodnutie o jej spustení americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, ten sa ho údajne nepokúšal odhovoriť.
„Každý vie, že Gaza zaplatí veľmi vysokú cenu,“ hodnotí expert na Blízky východ.
Zdroje: AP, Reuters, Times of Israel