Egypt vyhral 100-ročnú „vojnu“. Krajina dostala špeciálny certifikát bezpečnosti
- Egypt hlási obrovský úspech
- Krajina dostala certifikáciu, ktorá hlási, že zvíťazila dôležitý boj
- Podľa WHO už v krajine nečíha smrtiaca malária
- Egypt hlási obrovský úspech
- Krajina dostala certifikáciu, ktorá hlási, že zvíťazila dôležitý boj
- Podľa WHO už v krajine nečíha smrtiaca malária
V roku 2022 sa maláriou nakazilo až 249 miliónov ľudí. Pre 608-tisíc z nich sa stala osudnou. Pri týchto štatistikách možno konštatovať, že Egypťanom sa podaril obrovský úspech. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) totiž potvrdila, že krajina toto ochorenie porazila a malária tu už skončila.
Experti to označujú za „historický úspech“, píše BBC. Podľa amerického Strediska na kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) je totiž Afrika – kde nájdeme aj Egypt – v rámci malárie najviac postihnutým regiónom. Môže za to viacero faktorov, okrem iného aj prítomnosť obávaných komárov, ktoré ju prenášajú.
„Malária je stará ako egyptská civilizácia. Choroba, ktorá sužovala aj faraónov, však dnes už patrí do histórie,“ hovorí šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na margo egyptského úspechu. Úrady v Káhire pritom začali boj s týmto ochorením už pred takmer 100 rokmi.
Po dlhoročnom úsilí sa im podarilo získať certifikáciu, na základe ktorej preukazujú, že aspoň počas posledných troch rokov sa im podarilo prerušiť reťazec prenášania tohto ochorenia.
WHO vo vyhlásení v nedeľu ocenila „egyptskú vládu a ľud“ za ich úsilie „skoncovať s chorobou, ktorá sa v krajine vyskytuje od staroveku“.
Egypt sa po Spojených arabských emirátoch a Maroku treťou krajinou s touto certifikáciou v regióne východného Stredomoria. Podobnými úspechmi sa môže celosvetovo chváliť 44 krajín.
Nie je však koniec
WHO Egypt vyzýva, aby bol v strehu a svoj stav si zachoval. Káhira však už musela preukázať, že dokáže zabrániť opätovnému výskytu a prenášaniu choroby. Inak by certifikáciu ani nezískala, ide totiž o jednu z podmienok.
Podľa WHO sa prvé snahy obmedziť kontakt ľudí s komármi v Egypte začali v 20. rokoch minulého storočia. Zakázalo sa vtedy pestovanie ryže a poľnohospodárske plodiny v blízkosti domov.
Malária
Malária sa vyskytuje väčšinou v tropických a subtropických oblastiach sveta, kde ľudia nemajú prístup k pre nás základným materiálnym prostriedkom. Chýbajú tu aj zdravotnícke zariadenia s náležitými testovacími či liečebnými schopnosťami.
V mnohých krajinách postihnutých maláriou ide aj o hlavnú príčinu iných chorôb i úmrtí. V oblastiach s vysokým prenosom sú najzraniteľnejšie malé deti, u ktorých sa ešte dostatočne nevyvinula imunita. Medzi rizikové osoby patria i tehotné ženy a náklady spojené s týmto ochorením dosahujú skutočne obrovské rozmery.
Ide pritom o jeden z najzávažnejších problémov verejného zdravia na celom svete. V oblastiach s rizikom prenosu malárie žije takmer polovica svetovej populácie. Nebezpečenstvo platí v 85 rôznych krajinách a územiach. Väčšinou sa však v spojitosti s maláriou hovorí o Afrike. WHO odhaduje, že zo spomínaných 608-tisíc úmrtí v roku 2022 došlo až k 95 percentám práve v Afrike.
V poslednom desaťročí CDC eviduje nárast počtu partnerov a zdrojov na boj s touto chorobou. Vďaka novým finančným možnostiam sa vo svete podarilo vyvinúť najrôznejšie technológie a zachrániť tak milióny životov. Medzi rokmi 2010 a 2020 úmrtnosť na maláriu klesla o 36 percent.
Zdroje: BBC, CDC