Egyptológ otvoril 600 rokov zatesnenú hrobku. Dostal sa na hranicu života a smrti

  • Egyptológ otvoril staroegyptskú hrobku, nasledovali veľké zdravotné komplikácie
  • Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili mýtus o kliatbe faraónov
Chorý muž a hrobka
Egyptológ záhadne ochorel po otvorení hrobky Unsplash/Ayo Ogunseinde, Ryan Ancill
  • Egyptológ otvoril staroegyptskú hrobku, nasledovali veľké zdravotné komplikácie
  • Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili mýtus o kliatbe faraónov

V roku 2019 egyptológ Ramy Romany otvoril staroegyptskú hrobku pre televíznu reláciu s názvom Mummies Unwrapped, píše IFL Science. Hrobka nebola otvorená asi 600 rokov a počas natáčania šou Romany ucítil závan smrti na vlastnej koži. Krátko po otvorení hrobky začal mať halucinácie a mal 42 °C horúčku, dokonca vykašliaval krv.

„Keď sme točili Mummies Unwrapped, dostal som sa k smrti najbližšie, ako som kedy bol,“ povedal pred časom egyptológ v rozhovore pre Khaleej Times.

Lekári nevedeli, čo mu je

Jeho lekári mu okamžite nasadili antibiotiká, pretože si mysleli, že to spôsobili netopiere, hady alebo prach z hrobky. Hrobka bola veľmi prašná a vzduch nebol najvhodnejší na dýchanie. Povedal, že vdychoval veľa prachu, čo mu zhoršilo zdravotný stav. Podľa Romanyho bola hrobka nekonečne veľká a stále klesali.

Romany sa nehlási k fanúšikom mýtu o faraónovom „prekliatí“, ale uznáva „vedecké“ vysvetlenie. Hoci sa predstava, že by narušenie spánku starovekých faraónov vyvolalo kliatbu, javí nepravdivá, štúdie našli v hrobkách hubové patogény.

Vo vnútri starovekých hrobiek sa totižto našli plesňové patogény a existuje teória, že lord Carnarvon bol infikovaný práve takýmto patogénom pri otváraní Tutanchamonovej hrobky. Romany chorobu prežil, no stále nevie, čo ju spôsobilo. Povedal: „Či to bola kliatba múmie, alebo nie, niečo v tej hrobke ma dostalo.“

Experiment nepotvrdil známy mýtus

Vedci v štúdii, ktorá bola publikovaná na vedeckom portáli National Library of Medicine, poznamenávajú, že myšlienka kliatby na hrobe pravdepodobne pochádza z fiktívnej literatúry, vrátane poviedky Louisy May Alcottovej a príbehu amerického maliara Josepha Smitha.

V staroveku bola väčšina hrobiek v Egypte už krátko po pohrebe vyplienená, takže je ťažké vedieť, či kliatba múmie zasiahla aj týchto vykrádačov hrobov. Jedinou faraónovou hrobkou, ktorá bola v modernej dobe objavená relatívne neporušená, je hrobka Tutanchamona, ktorú našiel britský archeológ Howard Carter v novembri 1922.

Tutanchamon bol nenápadne ukrytý v chatrči robotníkov 20. dynastie v Údolí kráľov v Luxore. Carter viedol vykopávky pod patronátom lorda Carnarvona.

Na preskúmanie existencie kliatby vedci vykonali retrospektívnu kohortovú štúdiu, v ktorej porovnávali prežitie ľudí prítomných pri otváraní hrobky s tými, ktorí boli v tom čase v Egypte, ale neboli prítomní. Štúdia nezistila žiadne významné rozdiely v prežití medzi exponovanými a neexponovanými skupinami a žiadny dôkaz nepriaznivého účinku z vystavenia údajnej kliatbe.

Štúdia mala obmedzenia vrátane neúplných údajov o neexponovanej skupine a možnosti kontaminácie, ale autori dospeli k záveru, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by podporovali mýtus o kliatbe múmie.

Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporili myšlienku kliatby faraónov, stále je dôležité rešpektovať staroveké hrobky a ľudí, ktorí v nich boli pochovaní.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: IFL Science, Khaleej Times, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá