EK sa zľakla vyhrážok Kremľa a ustupuje. Rusko môže prepravovať sankcionovaný tovar cez Litvu
- EK prehodnotila svoje pôvodné rozhodnutie a umožnila prepravu sankcionovaného tovaru
- Rusi tak budú môcť prepravovať tovar do Kaliningradu cez Litvu
- EK prehodnotila svoje pôvodné rozhodnutie a umožnila prepravu sankcionovaného tovaru
- Rusi tak budú môcť prepravovať tovar do Kaliningradu cez Litvu
Európska komisia prehodnotila svoje pôvodné rozhodnutie a po vyhrážkach Ruska umožnila prepravu sankcionovaného tovaru do ruskej exklávy Kaliningrad.
Rusko bude môcť na svoje územie prepravovať sankcionovaný tovar pomocou vlakovej dopravy, nie pomocou vozidiel. Tento tovar však nesmie slúžiť na vojenské účely.
„Toto usmernenie potvrdzuje, že tranzit tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie, cestnou dopravou s ruskými prevádzkovateľmi nie je podľa opatrení EÚ povolený. Žiadny podobný zákaz neexistuje pre železničnú dopravu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré cituje DW.
„Za implementáciu sankcií sú zodpovedné členské štáty. Aby sa zabezpečilo ich čo najefektívnejšie a najkonzistentnejšie vykonávanie, Komisia poskytuje pravidelné administratívne usmernenia,“ uvádza ďalej.
Rozhodnutie prichádza po tom, ako Litva blokovala dovoz takéhoto tovaru do Kaliningradu cez jej územie.
Litva zastavila tranzit tovarov podliehajúcich sankčnému režimu Európskej únie do Kaliningradskej oblasti 17. júna. Týka sa to napríklad ocele, stavebného materiálu, uhlia či moderných technológií. Prímorská Kaliningradská oblasť je zo všetkých strán na súši obklopená členskými štátmi Európskej únie – Litvou a Poľskom.
Litva rozšírila v pondelok obmedzenia na prevoz tovaru cez svoje územie do ruskej Kaliningradskej oblasti. Od pondelka na tento zoznam podľa litovskej pohraničnej stráže pribudli aj betón, drevo a priemyselné chemikálie.
Európska komisia dala na začiatku pravdu Litve
Európska komisia ale spočiatku dala za pravdu práve Litve, ktorá sa odvoláva, že len uplatňuje právo Európskej únie. Vilnius konzultoval všetky detaily vrátene technických s Komisiou. Washington tiež rozhodnutie Litvy uvítal.
Šéf zahraničnej politiky Josep Borrell povedal, že pozícia litovskej vlády je v súlade so sankčným režimom.
Rozhodnutie Litvy, ktorá sa odvoláva na rozhodnutie Európskej komisie vyvolalo hnev v Rusku. Najskôr sa vyhrážal rezort diplomacie, ktorý hovoril o tom, že „Rusko bude brániť svoje národné záujmy“.
Potom sa vyhrážala hovorkyňa ministerstva zahraničia Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že Rusko odpovie na blokádu i „prakticky“.
Na Komisiu mal tlačiť Berlín
Rozhodnutie ustúpiť Rusku, ako to nazývajú litovskí zákonodarcovia, ale nie je prekvapením. Už minulý týždeň sme avizovali, že Európska komisia rokuje s Ruskom, pričom chce svoje rozhodnutie zmierniť. Na Komisiu mala tlačiť nemecká vláda, ktorá sa obávala ďalšej eskalácie situácie.
Nemecký kancelár kritizoval neúprosný postoj Litovčanov, ktorých postoj voči Rusku patrí k najtvrdším v Európe.
Uviedol, že ide o prepravu tovaru medzi dvoma časťami Ruska. Scholz v minulosti viackrát opakoval, že musíme urobiť všetko, aby sa zabránilo vojne medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Ruskom. Tvrdí, že takáto vojna by znamenala automaticky tretiu svetovú vojnu, čo niektorí analytici považujú za nezmysel.
Vo Vilniuse tiež neskrývajú sklamanie. „Nie sme to my, kto zmenil pozíciu,“ tvrdia zdroje blízke litovskej vláde pre Der Spiegel. Litovčania pritom neskrývajú nespokojnosť s Berlínom.
„Nemci od 18. júna vyvíjajú tlak na Európsku komisiu, aby zabezpečila, že sa sankcie nevzťahujú na Kaliningrad,“ hovorí predstaviteľ Litvy, ktorý je oboznámený s rokovaniami.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: DW, TASR, Der Spiegel