Eko návyky, ktoré by si mal osvojiť každý Slovák, ale aj tak ich väčšina nerobí

  • Globálne otepľovanie a znečisťovanie našej Zeme sú reálne problémy, ktoré nikto len tak nezametie pod koberec
  • Často sa však oháňame argumentami, že jedinec je proti mašinérii bezmocný
  • No ako inak sa dá tento problém riešiť, ak každý nezačne od seba?
Unsplash
  • Globálne otepľovanie a znečisťovanie našej Zeme sú reálne problémy, ktoré nikto len tak nezametie pod koberec
  • Často sa však oháňame argumentami, že jedinec je proti mašinérii bezmocný
  • No ako inak sa dá tento problém riešiť, ak každý nezačne od seba?

Pozri sa, čo všetko by si mohol robiť, aby si našej planéte aspoň trochu pomohol:

Zas a znova

Recyklovanie. Hovoríš si, aké otrepané. No čudoval by si sa, koľko ľudí nie je schopných pohnúť prstom a separovať. Výhovorky zvyčajne znejú takto: nemáme miesto na tri koše, nemám čas, kontajner na recyklovaný odpad je ďaleko, odvoz odpadu to aj tak pomieša. Pritom je to základ a tá najjednoduchšia vec, ktorú môžeš spraviť. Zisti si len, ako zbiera odpad spoločnosť na odvoz odpadu v tvojom meste. Poslúži ti napríklad slovenská appka Green bin.

Jednoduchým riešením je použiť klasický kôš na zmesný a biologický odpad, vedľa neho umiestniť obyčajnú igelitku na plasty a papierovú tašku na papier. Náročné? Umyté sklo môžeš uskladňovať v komore alebo znova využiť. Takto to robíme doma a funguje to. Pričiníš sa o to, že z tvojho odpadu môže vzniknúť znova využiteľná vec, napríklad aj tenisky.

Foto: images.wisegeek.com

Eko nakupovanie

Skús si spraviť test. Počas týždňa monitoruj svoj vyprodukovaný odpad, aj ten, ktorý vyhodíš mimo domova. Budeš prekvapený jeho množstvom. Predstav si, koľko ľudí žije v tvojom meste a vynásob objem odpadu týmto číslom. Myslíš si, že sa to všetko potom len tak vyparí? (Áno, časť sa vyparí v podobe škodlivých emisií a chemikálií do ovzdušia, pôdy či vody) Urob preto potrebné opatrenia, aby si sa snažil žiť čo najviac bezzvyškovo. Namiesto kupovania nápojov v plastových fľašiach skús napríklad slovenskú eko fľašu s príznačným názvom Flaška.

Eko nakupovanie sa týka aj oblečenia. Textilný a odevný priemysel je jeden z najviac znečisťujúcich na svete. Tým, že umierniš svoje shopaholické návyky a navyše budeš voliť eco friendly materiály ako bavlna, konope či bambus, prospeješ svojej koži aj prírode. O tom, že existujú materiály z recyklovaných PET fliaš, už zrejme vieš. No počul si už o topánkach či kabelke z ananásu, konkrétne z textílie s názvom piňatex? Nie, nie je to fór.

Foto: flaska-slovensko.sk

Eko alternatívy

Konzumuj jedlo, ktoré má minimálne množstvo obalov. Keď nakupuješ ovocie a zeleninu, nepoužívaj sáčky, ale skús to bez nich alebo si zadováž látkové tašky či sieťky a inšpiruj ostatných. Vieš, aká ekologicky náročná je produkcia mäsa, najmä hovädzieho? Snaž sa preto obmedziť svoju spotrebu alebo nakupuj z kvalitných zdrojov. Luxus z každodennej konzumácie mäsa nepotrebuješ, no ani nemusíš byť vegetarián. Našu prírodu veľmi zaťažujú aj čistiace prostriedky a kozmetika. Tým, že skúsiš eco alternatívy – prírodné mydlá, šampóny či pracie prostriedky bez desiatok karcinogénnych chemikálií, prospeješ slovenskej prírode aj sebe. Skús napríklad slovenské Ponio.

Foto: prijemneveci.sk

Šetrenie energií

Prichádza zimné obdobie a s ním aj zvýšená spotreba energií, či už plynu na kúrenie, elektriny na dlhšie svietenie či vody, pretože kúpeľ padne v zime lepšie, než sprcha. Mal by si mať prehľad o tom, koľko energií tvoja domácnosť spotrebuje a prípadne ako spotrebu zmenšiť. Existuje množstvo vychytávok, ktoré ti s tým pomôžu, napríklad systém Heat2go či prístroje na reguláciu vody. Aj spotrebiče môžu byť viac eko a ponúkajú eko módy prania či umývania riadu.

Nauč sa tiež, ako temperovať teplotu v byte počas neprítomnosti a v noci. Neprekuruj miestnosti, nie je to zdravé a nepotrebuješ v zime chodiť doma v tielku. Odborníci ti tiež môžu otestovať izoláciu v byte, či ti teplo a s ním aj peniaze, neunikajú von oknom. Istým druhom energie je aj ropa vo forme nafty a benzínu v tvojom aute a neskôr vo forme emisií v ovzduší. Pravidlo, že mhd-čkou šetríš prostredie znie síce kruto, ale je pravdivé. Na jar skús na kratšie vzdialenosti bicykel, bratislavská Cyklokoalícia robí všetko preto, aby sa ti jazdilo lepšie. Ber si príklad z Piešťancov, ktorí sú najväčšími milovníkmi skladačiek na Slovensku a tátošov neodkladajú ani v zime. :)

Foto: blog.yzamer.sk

Starostlivosť o okolie

V mnohých európskych krajinách, napríklad v severských, je ohľaduplnosť k prírode samozrejmosťou. Deti sú k tomu odmalička vychovávané a zahodiť odpadok je pre ne nemysliteľné. V takom Fínsku sú dokonca aj ľudské priezviská odvodené od prírodných úkazov. My, žijúci v krajine, kde sa ľudia neštítia vyhodiť na zem čokoľvek, dokonca aj v prípade, že kôš sa nachádza o meter ďalej, by sme mali konať.

Kompenzovať prírode činy svojich spoluobyvateľov tým, že občas upraceme okolie svojej ulice či blízkej rieky, by mala byť normálka. K takémuto prístupu vedú deti v škôlkach a školách, no my dospelí často zabúdame. V Bratislave sa v tomto smere najviac činí Zelená Hliadka Matúša Čupku, ktorá okrem prehreškov samospráv rieši aj lokálne znečistenie v meste.

Foto: facebook.com/zelenahliadka

 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá