Ekologická katastrofa: Z ruskej uhoľnej bane uniká obrovské množstvo metánu
- Raspadskaya vypúšťa približne 90 ton metánu každú hodinu
- Hlásia to satelity spoločnosti GHGSat
- Ruská firma sa k incidentu nevyjadrila
- Raspadskaya vypúšťa približne 90 ton metánu každú hodinu
- Hlásia to satelity spoločnosti GHGSat
- Ruská firma sa k incidentu nevyjadrila
V Rusku sa objavujú nové vážne problémy. Uhoľná baňa Raspadskaya v regióne odľahlého mesta Kemerovo chrlí obrovské množstvo veľmi silného skleníkového plynu. Tento únik metánu opisujú ako historicky „najväčší“ z jednej samotnej továrne.
Podľa spoločnosti GHGSat, ktorá zaznamenáva úniky metánu pomocou satelitov, Raspadskaya vypúšťa približne 90 ton metánu každú hodinu. GHGSat hlási, že 14. januára 2022 zaznamenali 13 rôznych oblakov metánu. Počas ďalších dní sa mali objavovať ďalšie a ďalšie.
Stephane Germain, zakladateľ a prezident GHGSat, v stredu pre CNN povedal, že únik zo 14. januára nebol jednorazovým incidentom. Spoločnosť zo zariadenia v Kemorove zaznamenávala za posledných päť mesiacov neustále úniky.
„Veľké úniky nachádzame po celom svete, ale tento vyčnieval,“ povedal a dodal, že ide o najväčší únik, aký bol kedy zaznamenaný a vystopovaný až k jeho zdroju.
Nesmie to pokračovať
GHGSat vysvetľuje, že ak by tieto emisie Raspadskaya vypúšťala po dobu jedného roku, do vzduchu by sa dostalo viac ako 764-tisíc ton metánu. Pre porovnanie, rovnaké množstvo zemného plynu dokáže za jeden rok zabezpečiť 2,4 milióna domácností. Metán je, navyše, po oxide uhličitom druhým najhlavnejším spôsobom, akým ľudia prispievajú ku klimatickým zmenám.
CNN sa pokúsilo získať od ruskej baníckej firmy vyjadrenie, no jej predstavitelia na túto žiadosť okamžite nereagovali.
BBC uvádza, že v prípade unikania metánu z baní spoločnosti Raspadskaya, putuje plyn rovno do vzduchu. Metán má pri tom obrovský potenciál spôsobovať globálne otepľovanie.
Znepokojujúci únik metánu môže zvyčajne dosahovať aj hodnotu jednej tony za hodinu. V prípade ruskej bane je to však až 87 ton každú hodinu.
Pre kontext, historicky najväčší zaznamenaný emisný únik z jedného samostatného zdroja v USA spozorovali v októbri 2015. Metán vtedy unikol z podzemného zásobníka zemného plynu v Aliso Canyon neďaleko Los Angeles. Odhady uvádzajú, že vtedajšia rýchlosť uvoľňovania dosiahla 58 ton za hodinu.
„V prípade, že vezmeme do úvahy ekvivalent CO2, tak analógiou sú emisie pochádzajúce z asi piatich uhoľných elektrární. Bavíme sa však len o metáne pochádzajúcom z ťažby uhlia v Raspadskayi. Netreba zabudnúť ani na reálne použitie uhlia, ktoré môže v okolí vyprodukovať približne 20 až 30 percent dodatočných emisií,“ vysvetľuje Brody Wight, riaditeľ skládok a baní spoločnosti GHGSat.
Rusko v minulosti ekologickú katastrofu tajilo
Príbeh z čias Sovietskeho zväzu o tom, ako Rusi zatajili nukleárnu haváriu a ohrozili tak bezpečnosť Európy, pozná azda každý. Podobne nebezpečné, len s pomalšie prichádzajúcim viditeľným efektom, môže byť aj vypúšťanie metánu do ovzdušia.
V atómovej elektrárni v Černobyle došlo v roku 1986 k obrovskej a katastrofálnej parnej explózii. Tá spôsobila požiar, ktorý zas vyvolával ďalšie a ďalšie výbuchy. O černobyľskej katastrofe sme písali aj v tomto článku.
Z roztaveného reaktora sa do ovzdušia dostal rádioaktívny mrak putujúci ponad hlavy nič netušiaci obyvatelia Ukrajiny, Ruska, Bieloruska, celej východnej Európy, časti strednej Európy. dokonca i Škandinávie.
Rusko totiž výbuch a roztavenie reaktoru zatajilo a haváriu nepriznávalo niekoľko dní. Po výbuchu ostali kontaminované rozsiahle časti Ukrajiny, Ruska i Bieloruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie približne 200 000 ľudí.
Absurdné správanie ruských vojsk v Černobyle
Podľa informácií z Ukrajiny ruské jednotky na začiatku vojny vyrabovali alebo poškodili viac ako tisíc počítačov v černobyľskej fabrike. Taktiež odtiaľ ukradli nákladné autá a dozimetre uvádzajúce mieru ionizačného žiarenia.
„Takýmito činmi by si prebrali Darwinovu cenu z rúk tých rasistov, odsúdených na záhubu, ktorí sa nadýchli prachu Červeného lesa,“ uviedla agentúra. Toto ocenenie totiž každý rok získavajú špecialisti, ktorí sa „odstránia z genofondu“ nerozumným až absurdným zabitím alebo sterilizáciou.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, BBC