Ekologická revolúcia z laboratória: Špeciálny minerál dokáže absorbovať škodlivé CO2 z atmosféry
- Kanadský tím vedcov dokázal vytvoriť v laboratórnych podmienkach minerál, ktorý dokáže absorbovať oxid uhličitý.
- V prírode trvá proces vzniku minerálu stovky rokov, vedcom sa to podarilo za 72 dní.
- Kanadský tím vedcov dokázal vytvoriť v laboratórnych podmienkach minerál, ktorý dokáže absorbovať oxid uhličitý.
- V prírode trvá proces vzniku minerálu stovky rokov, vedcom sa to podarilo za 72 dní.
Jedným z najpálčivejších globálnych problémov súčasnosti je neustále znečisťovanie životného prostredia a to konkrétne presahovaním limitov oxidu uhličitého v atmosfére. Organizácie a štáty po celom svete sa neustále snažia o znižovanie dopadu uhlíkovej stopy v ovzduší, ktorá je spôsobená do veľkej miery priemyselnou výrobou a hustou dopravou hlavne vo svetových metropolách. Rastliny a oceány toto veľké množstvo nedokážu absorbovať a do ovzdušia sa tak dostáva nebezpečné množstvo uhlíka.
Existujú však ľudia, ktorí sa neustále snažia o znižovanie negatívneho dopadu na životné prostredie a vymýšľajú nové a nové nápady pre zlepšenie života na Zemi. Medzi týchto ľudí patrí aj skupina vedcov z univerzity Trent v kanadskom Ontáriu. Tým sa podarilo objaviť potenciál v mineráloch, konkrétne v magnezite, ktorý by vedel škodlivý uhlík z atmosféry pohlcovať. Táto metóda by predstavovala v praxi finančne nenáročný proces filtrovania vzduchu.
Celý proces je založený na vstrekovaní oxidu uhličitého do vody, ktorý je následne rozložený a vzniká tak kyselina uhličitá. Kyselina uhličitá sa následne skombinuje s horčíkom a vznikne tak magnezit. Vo voľnej prírode takýto proces trvá stovky rokov, v laboratórnych podmienkach je to možné uskutočniť už za 6 mesiacov.
„Dokázali sme zistiť, ako dlho trvá, kým na Zemi vznikne magnezit a porovnali sme ho s laboratórnymi testami. Na základe toho si vieme približne predstaviť spôsob, ktorým vieme celý proces zrýchliť ešte viac.“ povedal profesor Ian Power.
V súčasnosti je spôsob absorpcie uhlíka z atmosféry náročný nie len z finančného hľadiska ale aj jeho veľkej koncentrácie v niektorých oblastiach sveta. Na základe predošlých štúdií bolo zistené, že magnezit dokáže absorbovať až viac ako polovicu.
Aby však bolo možné odstrániť celkové množstvo oxidu uhličitého z atmosféry, bolo by potrebné vytvoriť dvojnásobné množstvo magnezitu. Ak by sa však podarilo celý proces vzniku magnezitu urýchliť, samotný magnezit by sa mohol stať alternatívnym nástrojom pre zníženie prítomnosti uhlíka vo vzduchu.
zdroj: forbes.com / phys.org
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko