Ekonóm skritizoval Matovičovu daňovú reformu: V tomto bode nejde vôbec o revolúciu
- Igor Matovič predstavil tretiu časť reformy, ktorá cieli na zamestnávateľov
- Ekonóm Radovan Ďurana z INESSU pre Startitup prezradil, ktorý bod z tretej časti reformy mu neznie vôbec revolučne
- Igor Matovič predstavil tretiu časť reformy, ktorá cieli na zamestnávateľov
- Ekonóm Radovan Ďurana z INESSU pre Startitup prezradil, ktorý bod z tretej časti reformy mu neznie vôbec revolučne
Minister financií Igor Matovič včera predstavil časť zo svojej daňovej revolúcie na ďalšej tlačovke. Po časti venovanej prídavkom na deti či zmene systému vyplácania zamestnancov predstavil reformu, ktorá sa týka zamestnávateľov.
„Tentoraz budeme informovať o našom návrhu na férové zdaňovanie firiem,“ takýmito slovami „teasovalo“ Matovičovu tlačovku Ministerstvo financií na sociálnej sieti.
Nejde o daňovú revolúciu
Matovič na tlačovke o tretej časti reformy sľúbil, že by sa mala znížiť sadzba dane z príjmu pre právnické osoby z 21 na 19 %. Podľa ekonóma Radovana Ďuranu z INESS by na ministrovom mieste zašiel ešte ďalej.
„Sadzbou 19 % sa vraciame do stavu, ktorý sme tu mali pred necelými desiatimi rokmi a z tohto pohľadu o revolúciu nejde. To, že sadzba nebola navrhnutá ešte nižšie, je dôsledok aj toho, že chýbajú opatrenia na výdavkovej strane. Jednoducho, výdavky štátu sú príliš vysoké na to, aby sa mohla udiať daňová revolúcia. Alebo inak, bez škrtov na výdavkovej strane sa sadzba znižuje ťažko,“ zhodnotil Matovičov krok Ďurana.
Ekonóm prízvukuje, že rezort mal ešte ďalšiu možnosť. Mohol sa inšpirovať tzv. estónskou daňou, ktorá funguje na princípe, podľa ktorého spoločnosti neplatia daň z príjmov za nevyplatené zisky.
„Úspešne ju zaviedlo aj Lotyšsko a bude sa schvaľovať aj v Litve. Tento spôsob zdaňovania, ktorý skutočne zdaňuje zisky len pri výplate a nie pri vzniku, tak pri ňom by sme mohli hovoriť o daňovej revolúcii,“ povedal pre Startitup Ďurana.
Ďalšie návrhy
Podnikatelia by zároveň mohli mať podľa tretej časti reformy flexibilné odpisy majetku na produktívne investície či možnosť tzv. skupinového zdaňovania. Financovať to plánuje napríklad zvýšením daní bánk, oligopolov a monopolov či dane z dividend.
Druhý návrh hovorí o zavedení flexibilných odpisov majetku na produktívne investície. Podnikateľ, ktorý nakúpi prostriedky napomáhajúce k vyššej produkcii, by mal mať slobodu v tom, ako rýchlo si investíciu odpíše do nákladov. Malo by to podnikateľom priniesť úsporu 200 miliónov eur ročne.
Zaviesť chce tiež skupinové zdaňovanie. „Majiteľ viacerých firiem sa môže rozhodnúť pre skupinové zdaňovanie, ktorým si vysporiada medzi svojimi firmami zisky a straty,“ ozrejmil Matovič s tým, že to neznamená, že firmy budú mať jedno účtovníctvo.
Toto opatrenie by podľa jeho slov spôsobilo štátu výpadok 30 miliónov eur ročne.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: FB/ministerstvo financií, tasr