El Niño desí meteorológov: Niečo také sme nevideli 1 000 rokov, toto je nový svet

  • El Niño stále naberá na sile
  • Tento rok dosiahne historicky najväčšiu silu, tvrdia meteorológovia
Roztápajúci sa sneh na ceste a žena v okuliaroch hľadí na oblohu.
Ilustračné foto Unsplash/Nicole Geri, Freepik/@freepic.diller
  • El Niño stále naberá na sile
  • Tento rok dosiahne historicky najväčšiu silu, tvrdia meteorológovia

El Niño je teplou fázou ENSO, čo znamená El Niño južnej oscilácie. V tejto oblasti rovníkového Tichého oceánu sa striedajú teplé a studené fázy. Obvykle dochádza k zmene fáz zhruba každé tri roky, no môže to byť aj menej.

Ako sme ťa informovali v našom článku, v súčasnosti sa planéta nachádza v teplej fáze nazývanej El Niño. Studená fáza ENSO sa nazýva La Niña. Tá bola aktívna v priebehu posledných troch zím. Každá z fáz sa obvykle rozvíja od neskorého leta do skorej jesene. Potom trvá zvyčajne až do jari.

teplomer
zdroj: TASR/Dano Veselský

Každá fáza ENSO ovplyvňuje tlak a počasie v tropických oblastiach odlišne. Má rozličnú sprievodnú cirkuláciu a tým produkuje rozdielnu atmosférickú reakciu. To ovplyvňuje celkovú globálnu cirkuláciu, čo znamená, že mení sezónne vzory počasia po celom svete.

Avšak účinok tejto meteorologickej anomálie je zvyčajne výraznejší počas vrcholu svojej fázy, teda na jeseň a v zime.

Historická udalosť

Ďalším dôležitým aspektom zmien na Zemi pod vplyvom El Niño je výška hladiny mora. NASA informuje o snímkach z družice Sentinel-6. Tie zobrazujú na povrchu oceánu Kelvinove vlny. Tieto vlny, široké stovky kilometrov, sa pohybujú pozdĺž rovníka od západu na východ.

Ale čo sú to vlastne Kelvinove vlny? Kelvinova vlna je dlhá oceánska vlna, ktorá sa šíri na východ cez rovníkovú oblasť smerom k pobrežiu Južnej Ameriky. Počas tejto cesty sa vrchná oceánska vrstva, relatívne teplá, zosilňuje a hladina mora stúpa. Ide o hlavného predchodcu fenoménu El Niño.

Experti dokonca pripúšťajú aj 35-percentnú šancu, že aktuálne prejavy El Niño sa stanú vďaka svojej extrémnej sile „historickou udalosťou“ v rámci vplyvu meteorologických javov na Zemi.

Šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas poznamenal, že „v dôsledku rekordne vysokých teplôt, ktoré sme zažili od júna na pevnine i v mori, je rok 2023 pravdepodobne na ceste stať sa najteplejším rokom v histórii“. Zároveň aj on varoval: „Budúci rok môže byť ešte teplejší.“

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: AA, Climate.gov, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá