El Niño sa rúti na Európu, nesie „apokalyptické zmeny“. Zisti predpoveď pre Slovensko

  • Jav El Niño sa má čoskoro dostaviť aj do Európy
  • Očakávať ho môže aj Slovensko
Ilustračné foto
Ilustračné foto Unsplash/Matt Palmer, Max Larochelle
  • Jav El Niño sa má čoskoro dostaviť aj do Európy
  • Očakávať ho môže aj Slovensko

Odlišnú predpoveď predikujú meteorológovia z portálu Accuweather, ktorí uvádzajú na svojom webe, že „tohtoročné leto bude teplé, no nemalo byť extrémne horúce s veľkými výkyvmi od dlhodobého normálu“.

Predpovede však naznačujú, že leto by malo byť teplé, no nie príliš suché. Čo sa týka zrážok, model od NOAA hlási pravdepodobne daždivejšie leto s početnejšími búrkami, a to najmä na strednom Slovensku a západná polovica nášho územia by mala byť dokonca zrážkovo mierne nadpriemerná.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa iMeteo.sk (@imeteo.sk)

Ako El Niño postihne svet? 

Klimatológovia aktuálne predpokladajú príchod El Niño do Európy medzi koncom mája a začiatkom júla. Zároveň varujú, že na 90 % potrvá celý rok. „Je takmer isté, že roky 2023 – 2027 budú najteplejším päťročným obdobím, aké kedy bolo zaznamenané,“ varuje Organizácia Spojených národov.

„Kombináciou El Niño a skleníkových plynov budú teploty v najbližších rokoch stúpať enormnou rýchlosťou,“ dodáva OSN. Generálny tajomník WMO Petteri Taalas zároveň tvrdí, že potenciálny vývoj fenoménu El Niño v priebehu tohto roka povedie s najväčšou pravdepodobnosťou k novému vrcholu hodnôt globálnej teploty a zvýši šancu na prekonanie teplotných rekordov.

Ohrozená je aj ekonomika a poľnohospodárstvo. Zatiaľ čo sucho je hlavnou hrozbou pre produkciu potravín, El Niño môže spôsobiť aj silné dažde, záplavy alebo extrémne horúce či chladné počasie. To môže viesť k prepuknutiu chorôb zvierat, zaplaveniu úrody či lesným požiarom, pripomína portál IFL Science.

Príchod tohto javu súvisiaceho s otepľovaním vôd ohrozí aj ľudí po celom svete, ktorých živobytie závisí od rybolovu. „Tieto predpovede sú desivé,“ povedal na záver odborník Peter Houk z Guamskej univerzity.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: IFLscience, The Conversation, WMO, BBC, Vox, Food and Agriculture Organization of the United Nations, Accuweather, Archív Startitup, ECMFW

Najnovšie videá

Trendové videá