El Niño naberá na sile: Extrémne javy sa budúci rok zintenzívnia, varujú meteorológovia
- Meteorologické kruhy neustále upozorňujú na klimatický jav El Niño
- Ten má na svedomí extrémne výkyvy počasia
- Ovplyvní nielen zimu, ale aj budúci rok
- Meteorologické kruhy neustále upozorňujú na klimatický jav El Niño
- Ten má na svedomí extrémne výkyvy počasia
- Ovplyvní nielen zimu, ale aj budúci rok
Svetová meteorologická organizácia (WMO) upozornila na to, že klimatický jav El Niño, ktorý vo všeobecnosti odborníci spájajú so zvyšujúcimi sa teplotami, by mal trvať minimálne do apríla 2024, na základe správy agentúry AFP o tom informuje TASR.
WMO tvrdí, že súčasný jav El Niño, ktorý sa rýchlo rozvinul počas júla a augusta, pravdepodobne vyvrcholí medzi novembrom a januárom.
„Existuje 90 percentná pravdepodobnosť, že (El Niño) bude pretrvávať počas nadchádzajúcej zimy na severnej pologuli, resp. leta na južnej pologuli,“ uviedla organizácia.
Extrémne výkyvy má na svedomí El Niño
Tento klimatický jav sa zvyčajne vyskytuje každých dva až sedem rokov a zvyšuje teploty vo svete rok po tom, ako sa rozvinie. Napriek očakávaniam, že sa väčšina vplyvu javu El Niño prejaví až v roku 2024, WMO zdôraznila jeho výskyt v kontexte rýchlych klimatických zmien.
Najteplejší rok v histórii meteorologických meraní bol zaznamenaný v roku 2016 – rok po rozvinutí mimoriadne silného El Niña. Svet však v súčasnosti smeruje k prekonaniu tohto rekordu, konštatuje WMO.
„V dôsledku rekordne vysokých teplôt od júna na pevnine a mori je rok 2023 na dobrej ceste stať sa najteplejším rokom v histórii,“ povedal šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas. Zároveň upozornil, že „budúci rok môže byť ešte teplejší“.
Podľa jeho slov je to „jednoznačne spôsobené vplyvom zvyšujúcich sa koncentrácií skleníkových plynov z ľudskej činnosti“. „Extrémne javy ako sú vlny horúčav, suchá, požiare, silné dažde a záplavy sa v niektorých regiónoch zintenzívnia,“ varoval Taalas.
El Niño sa naposledy objavil medzi rokmi 2018 a 2019. Neskôr ho nasledoval výnimočne dlhý klimatický jav La Niña spájaný s ochladením podnebia, ktorý skončil začiatkom tohto roka, pripomína AFP.
WMO informovala, že najnovšie predpovede vplyvu El Niña naznačujú vysokú pravdepodobnosť pokračujúceho otepľovania v stredovýchodnom Tichomorí do budúcoročného apríla. Očakávajú sa aj nadmerne vysoké teploty vody vo väčšine svetových oceánov a mimoriadne teploty takmer vo všetkých pevninských oblastiach.
Ďalšie vplyvy tohto klimatického javu môžu zahŕňať častejšie zrážky v regióne Afrického rohu, povodí Río de la Plata v Južnej Amerike, na juhovýchode Severnej Ameriky, ako aj v častiach strednej a východnej Ázie. Na severe Južnej Ameriky, väčšine územia Austrálie a tichomorských ostrovoch má byť podľa meteorológov menej zrážok.
Ako bude vyzerať zima?
Nedávno sme ťa informovali o tom, že predpovede na zimu 2023 na Slovensku už začínajú mať jasnejšie kontúry. Mnohých Slovákov však nepotešia. Podľa informácií portálu iMeteo by sneženie počas zimných mesiacov malo byť podpriemerné. Vyplýva to jednak z prognóz od ECMWF ale aj z modelu UKMO.
Tieto modely ukazujú, že tohtoročná zima bude slabá, a sneh sa stane skôr výnimočným javom. Za to všetko vraj nemôže nič iné, ako El Niño.
Okrem toho, vznikol nový cyklus nazývaný Climate Pulse, ktorý trvá 230 rokov a má výrazný vplyv na počasie. Tento cyklus prispel k formovaniu extrémne chladného vzduchu v oblasti Kanady a stredného Arktického oceánu smerom k Grónsku počas posledných štyroch rokov.
Na niektorých miestach na Slovensku sa už sneh stihol tento týždeň objaviť. Preto bude zaujímavé sledovať, či sa predpovede meteorológov naplnia, a Vianoce budú skutočne „na blate“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Imeteo.sk, Redakcia, SIU