El Niño sa prirúti na Slovensko: Prejaví sa dvoma extrémnymi spôsobmi, vysvetľuje meteorológ

  • Fenomén El Niño sa vracia v plnej sile
  • Očakávať ho môže aj Slovensko
  • Čo to bude pre nás znamenať?
  • Podľa Petra Jurčoviča existujú dve možnosti
Blesky, teplomer
Ilustračné foto: Unsplash/Max Saeling, TASR/Roman Hanc
  • Fenomén El Niño sa vracia v plnej sile
  • Očakávať ho môže aj Slovensko
  • Čo to bude pre nás znamenať?
  • Podľa Petra Jurčoviča existujú dve možnosti

Letné horúčavy, hrozba extrémnych teplôt či dokonca skloňovanie slova tornádo. Počasie má (nielen) u nás, ale aj v celej Európe ovplyvňovať fenomén El Niño, pred ktorým mnohí odborníci varujú.

Ako môže tento jav ovplyvniť počasie na Slovensku? A hrozí nám niečo? Startitup sa rozhodol k téme osloviť špičkového meteorológa Petra Jurčoviča.

Meteorológ: El Niño sa prejaví buď extrémnymi teplotami, alebo zrážkami

„Sú dve možnosti. Za posledných 30 rokov sa El Niño mimoriadne prejavil dvakrát. Raz to bolo extrémnymi teplotami v Bratislave v roku 1983. Vtedy sme zaznamenali 45 tropických dní, pričom normál je tak polovica,“ hovorí Jurčovič pre Startitup.

„A potom bol tuším v roku 1998 druhý El Niño, vtedy sa zase prejavil extrémnymi zrážkami. A v roku 2002 alebo 2003 v Prahe vytopilo metro a podobne. Čiže sa prejaví buď extrémnymi teplotami, alebo extrémnymi zrážkami,“ tvrdí meteorológ.

Odborník vysvetľuje, že jeden aj druhý jav súvisia s teplým vzduchom. Platí totiž, že čím je teplejší vzduch, tak tým viac je vzduch schopný do seba prijať viac vlahy. 

Potom podľa Jurkoviča „záleží už len na tom, ako sa vyvíja situácia, či to ostane len pri teplotách alebo to pôjde do extrémnych dažďov“.

El Niño sa v USA prejavuje okrem iného aj silnými tornádami. Hrozí niečo podobné aj na Slovensku? „Tornáda sú typické pre Ameriku, síce v Hodoníne pred pár rokmi bolo tornádo, avšak ako sa hovorí, jeden mráz ešte nerobí zimu,“ myslí si známy meteorológ.

Prítomnosť veternej smršti však podľa neho v súvislosti s pôsobením El Niña na Slovensku nemožno vylúčiť.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: BBC, Archív Startitup, WMO, IFL Science

Najnovšie videá

Trendové videá