El Niño sa prirúti na Slovensko: Prejaví sa dvoma extrémnymi spôsobmi, vysvetľuje meteorológ
- Fenomén El Niño sa vracia v plnej sile
- Očakávať ho môže aj Slovensko
- Čo to bude pre nás znamenať?
- Podľa Petra Jurčoviča existujú dve možnosti
- Fenomén El Niño sa vracia v plnej sile
- Očakávať ho môže aj Slovensko
- Čo to bude pre nás znamenať?
- Podľa Petra Jurčoviča existujú dve možnosti
Fenomén El Niño sa vyskytuje každých 8 až 10 rokov. Na Slovensku udrel už aj v roku 2016, ktorý bol doteraz najhorúcejším rokom v celosvetovom meradle. Tento jav zapríčiňuje hlavne abnormálne vysoká teplota oceánov. Tá následne ohrieva atmosféru, čo umožňuje vzduchu bohatému na vlhkosť stúpať a rozvinúť sa do dažďových búrok, vysvetľuje BBC na svojom webe.
Priemerná teplota vzduchu môže stúpnuť o viac ako 1,5 stupňa
Tento úkaz spojený s globálnym otepľovaním sa tentokrát vracia v dramatickejšej podobe. V máji sme ťa o ňom už informovali. Nedávno však pribudli nové informácie, teda kedy ho očakávať a ako bude vyzerať. Viac sme o tom písali v tomto článku.
Vedci sa obávajú, že po prvý raz v histórii môže priemerná teplota vzduchu stúpnuť o viac ako 1,5 °C. Toto číslo považujú za bod zlomu. Po jeho prekročení sa dramaticky zvýši riziko extrémnych záplav, sucha, požiarov a nedostatku potravín.
Klimatológovia aktuálne predpokladajú príchod El Niño do Európy medzi koncom mája a začiatkom júla. Zároveň varujú, že na 90 % potrvá celý rok. „Je takmer isté, že roky 2023 – 2027 budú najteplejším päťročným obdobím, aké kedy bolo zaznamenané,“ varuje Organizácia Spojených národov.
„Kombináciou El Niño a skleníkových plynov budú teploty v najbližších rokoch stúpať enormnou rýchlosťou,“ dodáva OSN. Generálny tajomník WMO Petteri Taalas zároveň tvrdí, že potenciálny vývoj fenoménu El Niño v priebehu tohto roka povedie s najväčšou pravdepodobnosťou k novému vrcholu hodnôt globálnej teploty a zvýši šancu na prekonanie teplotných rekordov.
Ohrozená je aj ekonomika a poľnohospodárstvo. Zatiaľ čo sucho je hlavnou hrozbou pre produkciu potravín, El Niño môže spôsobiť aj silné dažde, záplavy alebo extrémne horúce či chladné počasie. To môže viesť k prepuknutiu chorôb zvierat, zaplaveniu úrody či lesným požiarom, pripomína portál IFL Science.
Príchod tohto javu súvisiaceho s otepľovaním vôd ohrozí aj ľudí po celom svete, ktorých živobytie závisí od rybolovu. „Tieto predpovede sú desivé,“ povedal na záver odborník Peter Houk z Guamskej univerzity.