El Niño sa správa nezvyčajne. Experti varujú pred „historickou udalosťou“ v počasí
- Meteorologický fenomén El Niño už dlhodobo ovplyvňuje počasie na Zemi
- Po extrémnych horúčavách meteorológovia sľubujú tuhú zimu
- Tentokrát je to iné
- Meteorologický fenomén El Niño už dlhodobo ovplyvňuje počasie na Zemi
- Po extrémnych horúčavách meteorológovia sľubujú tuhú zimu
- Tentokrát je to iné
Meteorologický fenomén El Niño už dlhodobo označujú za extrémne silný jav. Najnovšie dáta však ukazujú, že sa správa neobvykle, upozorňuje web Severe Weather. Chýba mu silná atmosférická prítomnosť v cirkulácii.
Stále platia predpovede, že si svoju silu udrží aj počas zimného obdobia a ovplyvní počasie na celej severnej pologuli. Okrem toho tento fenomén podľa vedcov veľa vypovedá o súčasnom stave atmosféry.
Ako El Niño rastie a funguje?
El Niño je teplou fázou ENSO, čo znamená El Niño južnej oscilácie. V tejto oblasti rovníkového Tichého oceánu sa striedajú teplé a studené fázy. Obvykle dochádza k zmene fáz zhruba každé tri roky, no môže to byť aj menej.
V súčasnej dobe sa planéta nachádza v teplej fáze nazývanej El Niño. Studená fáza ENSO sa nazýva La Niña. Tá bola aktívna v priebehu posledných troch zím. Každá z fáz sa obvykle rozvíja od neskorého leta do skorej jesene. Potom trvá zvyčajne až do jari.
Každá fáza ENSO ovplyvňuje tlak a počasie v tropických oblastiach odlišne. Má rozličnú sprievodnú cirkuláciu, a tým produkuje rozdielnu atmosférickú reakciu. To ovplyvňuje celkovú globálnu cirkuláciu, čo znamená, že mení sezónne vzory počasia po celom svete.
Avšak účinok tejto meteorologickej anomálie je zvyčajne výraznejší počas vrcholu svojej fázy, teda na jeseň a v zime.
Fenomén ovplyvňuje aj hladinu morí
Ďalším dôležitým aspektom zmien na planéte Zem pod vplyvom El Niño je výška hladiny mora. NASA hovorí o snímkach z družice Sentinel-6, ktoré ukazujú na povrchu oceánu takzvané Kelvinove vlny. Tie sú široké stovky kilometrov a pohybujú sa pozdĺž rovníka od západu na východ.
Ale čo sú to tie Kelvinove vlny? Kelvinova vlna je dlhá oceánska vlna, ktorá sa šíri na východ cez rovníkovej oblasti smerom k pobrežiu Južnej Ameriky. Počas tejto cesty sa vrchná oceánska vrstva, relatívne teplá, zosilňuje, a hladina mora stúpa. Ide o hlavného predchodcu fenoménu El Niño.
Experti dokonca pripúšťajú aj 35-percentnú šancu, že aktuálne prejavy El Niño sa stanú vďaka svojej extrémnej sile „historickou udalosťou“ v rámci vplyvu meteorologických javov na Zemi.
Svetová meteorologická organizácia vydala varovanie
Napriek predpokladom, že väčšina vplyvu El Niño sa objaví až v roku 2024, Svetová meteorologická organizácia (WMO) zdôraznila jeho výskyt v kontexte rýchlych klimatických zmien, informovali sme.
V roku 2016 zaznamenali najteplejší rok v histórii meteorologických meraní, čo nasledovalo po výrazne silnom El Niño v predchádzajúcom roku. Teraz sa však svet nachádza na ceste k prekonaniu tohto rekordu, upozorňuje WMO.
Šéf Svetovej meteorologickej organizácie Petteri Taalas poznamenal, že „v dôsledku rekordne vysokých teplôt, ktoré sme zažili od júna na pevnine i v mori, je rok 2023 pravdepodobne na ceste stať sa najteplejším rokom v histórii“. Zároveň varoval: „Budúci rok môže byť ešte teplejší.“
Taalas jednoznačne pripisuje tento trend „vplyvu rastúcich koncentrácií skleníkových plynov z ľudskej činnosti“. Tieto zmeny v klíme môžu mať za následok extrémne javy, ako sú vlny horúčav, suchá, požiare, silné dažde a záplavy, ktoré budú zosilnené v niektorých regiónoch.
Očakávajú sa aj nadmerné teploty vody vo väčšine svetových oceánov a výnimočné teploty takmer vo všetkých pevninských oblastiach.
Zdroje: Severe Weather Europe, Redakcia