El Niño udrie extrémami. Na Slovensko prinesie zvláštnu zimu (PRVÁ PREDPOVEĎ)
- Fenomén El Niño ovplyvní počasie na celej Zemi a bude to extrém
- Na Slovensku ho pocítime najmä v zime, prinesie zrážky a teplo
- Fenomén El Niño ovplyvní počasie na celej Zemi a bude to extrém
- Na Slovensku ho pocítime najmä v zime, prinesie zrážky a teplo
El Niño sa po rokoch vracia a prináša extrémne počasie na celej zemeguli. Už sme si mohli v celosvetovom meradle „vychutnať“ horúčavy, potom chlad a extrémne zrážky, aby ich napokon vystriedali ďalšie horúčavy. Tento rok ho ešte pocítime aj my na Slovensku a ovplyvní tohtoročnú zimu.
Je to fenomén, ktorý sa vyskytuje každých 8 až 10 rokov. Udrel aj na Slovensku, a to v roku 2016, čo bol doteraz najteplejší rok na celom svete. Tento jav je hlavne spôsobený vysokou teplotou oceánov. Následne ohrieva atmosféru, umožňujúc vlhkému vzduchu stúpať a vytvárať dažďové búrky, ako vysvetľuje BBC na svojej webovej stránke.
El Niño ovplyvní zimu na Slovensku
Ako však upozorňuje známy meteorológ Jozef Pecho na sociálnej sieti, tentokrát sa vyvíja neobvykle. „El Niño sa v tomto roku vyvíja neobvykle rýchlo a bude silné, vyplýva to z najnovších prognóz americkej NOAA a európskeho centra ECMWF. To, že teplá fáza ENSO nastúpila tak skoro, je priamy dôsledok rýchlo sa otepľujúcich oceánov (a atmosféry), ktoré sú v súčasnosti o viac ako 0,5 °C teplejšie ako v roku 1997(98), kedy sme mali historicky zatiaľ najsilnejšie El Niño,“ uvádza meteorológ.
Dodáva, že prognostické modely sa zhodujú na tom, že vplyv fenoménu pocítime aj my v strednej Európe, najmä v zime. El Niño spôsobí, že zima na našom území bude síce teplotne mierna, ale bohatá na zrážky. Očakávaj preto daždivú zimu a v prípade nižších teplôt naozaj hojnú nádielku snehu. Z nej však budeme mať radosť len chvíľu, na jar 2024 nám totiž hrozia povodne.
Podľa Pecha však najhoršie dopadnú krajiny v tropických šírkach, kde budú vysoké teploty nielen vzduchu, ale aj oceánov. To predstavuje nebezpečenstvo pre biodiverzitu koralových útesov.
El Niño je klimatický jav spojený s občasným otepľovaním povrchových vôd v strednej a východnej časti rovníkového Tichého oceánu. El Niño môže ovplyvniť počasie po celom svete a má rôzne dôsledky pre morské a pozemské ekosystémy. Jeho protikladom je La Niña, ktorá je spojená s ochladením týchto vôd.
Niektoré dôsledky El Niña zahŕňajú:
- Vyššie teploty povrchových vôd v strednej a východnej časti Tichého oceánu.
- Zmeny v obrazci atmosférickej cirkulácie.
- Vyššie zrážkové množstvá v niektorých častiach Južnej Ameriky.
- Suché obdobia v Indonézii a Austrálii.
- Nárast rizika požiarov v niektorých regiónoch.
- Zmeny v migrácii a výskyte niektorých morských druhov.
- Ovplyvnenie monzúnových vzorcov v Ázii a Afrike.
Presný mechanizmus, ktorým El Niño vzniká a pôsobí, je zložitý a je predmetom výskumu. Je dôležité poznamenať, že El Niño nie je spôsobený ľudskou činnosťou, ale globálne otepľovanie môže ovplyvniť jeho frekvenciu a intenzitu.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.