El Niño začíname cítiť na vlastnej koži: Svet prežil tri najteplejšie dni na Zemi, je to len začiatok

  • Priemerná globálna teplota sa vyšplhala do nevídaných výšin
  • Vedci ľudí pripravujú na pokračovanie tohto trendu
  • Slováci by to však nemali príliš pocítiť
teplo horúco teplota leto 2023 pláž
Ilustračný obrázok Unsplash/Sam te Kiefte, Tomek Baginski
  • Priemerná globálna teplota sa vyšplhala do nevídaných výšin
  • Vedci ľudí pripravujú na pokračovanie tohto trendu
  • Slováci by to však nemali príliš pocítiť

Stále prebiehajúci týždeň je neobyčajne horúci. Svetový rekord pre najteplejší deň sa prepisoval už tretíkrát. Globálne priemerné teploty stúpajú a v dôsledku toho sme v pondelok, utorok dosiahli prvé, resp. druhé historické maximá.

História sa však prepisovala aj vo štvrtok, ktorý je zatiaľ historicky najteplejším dňom na Zemi. Teplota pritom podľa dát z amerického Národného centra pre predpovede životného prostredia (NCEP) bude stále stúpať, uvádza Reuters.

Priemerná teplota nad hranicou 17 stupňov

Vo štvrtok sa globálna priemerná teplota vyšplhala na 17,23 stupňa Celzia. K tomuto novému maximu došlo iba niekoľko dní po vlnách horúčav, ktoré postihli Spojené štáty a Čínu. Rovnaké horúčavy zasiahli aj Mexiko, kde si vyžiadali viac ako 100 obetí na životoch.

Značný podiel na tejto situácii majú klimatické zmeny. Európska tematická služba Copernicus Climate Change Service vo štvrtok oznámila, že bol uplynulý jún najteplejším mesiacom v histórii, čím bol prekonaný predchádzajúci rekord za najteplejší mesiac z roku 2019.

Tieto rekordy sú očakávaným dôsledkom zvýšenia teploty spôsobeného prírodným javom zvaným El Niño. Ten je posilnený dlhodobým trendom globálneho otepľovania, ktorý spôsobujú ľudské emisie skleníkových plynov. Na Twitteri to uviedol Robert Rohde, vedúci vedecký pracovník klimatickej neziskovej organizácie Berkeley Earth.

Rok 2023 sa vyznačuje prítomnosťou globálneho fenoménu El Niño, ktorý do východnej a strednej časti Tichého oceánu priniesol horúce teploty na povrchu mora. K prvému prekonaniu predchádzajúceho denného maxima z augusta 2016 došlo už v pondelok, no mnohí vedci predpovedajú, že nás tento rok čaká ešte niekoľko rekordných dní.

„V budúcnosti môžete očakávať oveľa viac najhorúcejších dní,“ povedal vo vyhlásení Saleemul Huq, riaditeľ bangladéšskeho Medzinárodného centra pre klimatické zmeny a rozvoj.

teplomer oteplovanie
zdroj: Pixabay/MiRUTH_de

Slováci sa potešia

Prognóza AccuWeather je pre Slovensko mimoriadne priaznivá, ako sme ťa informovali v tomto článku. Tohtoročné leto by na našom území nemalo byť extrémne horúce a nemali by sme byť ani svedkami príliš veľkého sucha. Práve naopak, podľa odborníkov nás čaká viac zrážok. 

Ide o dobré správy predovšetkým pre ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi vysokých teplôt. Extrémne vysoké teploty by mali byť na Slovensku menej časté a skôr by sme sa mali držať priemerných letných teplôt.

Táto dlhodobá prognóza má však prívlastok „orientačnej“. Nemožno ju teda považovať za úplne spoľahlivú, no prináša informácie, ktoré sú založené na rozsiahlych analýzach.

Fenomén El Niño už úraduje

V tomto článku sme ťa zas informovali o spomínanom fenoméne s názvom El Niño, ktorý robí odborníkom vrásky. Podľa The Guardian očakávajú bezprostredný návrat tohto klimatického fenoménu, ktorý spôsobí, že globálne teploty stúpnu do nevídaných výšok.

„Tieto klimatické vplyvy nemôžeme zastaviť, môžeme ich len obmedziť rýchlym znížením emisií skleníkových plynov. Žiaľ, dopady sa už pravdepodobne prejavili počas vegetačného obdobia, takže tento rok pravdepodobne uvidíme zníženú produkciu plodín,“ podotkla Rebecca Emertonová, hlavná autorka najnovšej štúdie.

Deutsche Welle dokresľuje, že sme v tomto roku už zaznamenali veľa znakov zimného sucha v Európe, predovšetkým v Španielsku a Francúzsku, kde úrady varujú pred ešte náročnejším letom ako vlani.

„El Niño sa bežne spája s rekordnými teplotami na globálnej úrovni. Či sa tak stane v roku 2023 alebo 2024, zatiaľ nie je známe, ale myslím si, že je pravdepodobnejšie, že k tomu dôjde,“ dodal Carlo Buontempo, riaditeľ Copernicus Climate Change Service (C3S).

Zdroje: Reuters, Twitter/Dr. Robert Rohde, archív Startitup, archív Startitup 2, The Guardian, Deutsche Welle

Najnovšie videá

Trendové videá