Eliška s jej Bugatti porazila aj hrdých mužov. Na jej počesť vznikol byt, v ktorom budeš chcieť bývať

  • Dnes si predstavíme bývanie, ktoré si nájde fanúšikov nielen medzi milovníkmi dizajnu
  • Ide o loft, ktorý sa nachádza v bytovom komplexe Vanguard
Loft vznikol ako pocta slávnej pretekárke Eliške Junkovej
SKULL Studio/BoysPlayNice
  • Dnes si predstavíme bývanie, ktoré si nájde fanúšikov nielen medzi milovníkmi dizajnu
  • Ide o loft, ktorý sa nachádza v bytovom komplexe Vanguard

Svetobežník – klient, pre ktorého je určený tento loft spomína na rozprávanie svojej milovanej babičky o autách s chladičom v tvare konskej podkovy. Jeho babička bola celoživotnou blízkou priateľkou Češky Elišky Junkovej, láskavej a odvážnej dámy, pretekárky a ambasádorky Bugatti na Cejlone.

Jej príbehy sa točili okolo zaslúžených víťazstiev, jazdy s obrovským citom pre auto aj pre trať. Jej heslom bolo šoférovať rýchlo a plynulo.

Držal sa toho celý život, nikdy veci nelámal cez koleno. Vedel, že krása leží medzi dvoma krajnosťami, poriadkom a zložitosťou. Zároveň poznal cenu časom prevereného dizajnu a nepopieral, že forma nasleduje funkciu.

A so starou čiernobielou fotografiou dvoch usmievajúcich sa mladých žien v Bugatti T35, zasypaných kvetmi, vstúpil do svojho nového pražského loftu VNG 903.

zdroj: SKULL Studio/BoysPlayNice

Kreatívna idea

Dizajn loftu s názvom VNG 903 – je stretnutie (post)industriálnej architektúry s duchom modernizmu začiatku 20. storočia. Do industriálneho skeletu/loftu architekti zo štúdia SKULL – Bet Orten, Matěj Hájek, Pavel Krajčík, vystavali poctu modernizmu prvorepublikovej éry.

„Návrhom interiéru sa prelína duch imaginárneho hrdinu. Vizionára a svetobežníka, ktorý s presným zameraním sleduje špirálu vývoja moderného veku. Nezostal však iba v minulosti, má fantáziu a prostriedky spoluutvárať podobu budúcnosti. Slovo spoluutvárať je kľúčom k pochopeniu rozvrhnutia priestorových funkcií.“

zdroj: SKULL Studio/BoysPlayNice

Dispozícia

Otvorenému priestoru dominuje centrálna obývacia časť. V jednej osi je situovaná kuchynská linka s barovým ostrovom a rozmerný jedálenský/konferenčný stôl. Zakončením stredovej osi je výsuvná projekčná plocha, ktorá kryje celý formát pásového okna. Ten pokračuje do krytého garážového státia zberateľa automobilov.

„Životnou náplňou nášho imaginárneho hrdinu je stretávanie sa a prepájanie inšpiratívnych osobností. Vzrušenie na hranici formálnej a neformálnej akcie. Z reprezentatívneho módu sa s poslednými lúčmi slnka dá ľahko preladiť do klubovej atmosféry.“

auto-10
zdroj: SKULL Studio/BoysPlayNice

Veľký otvorený priestor je kľúčovou definíciou loftu. Pohyblivé steny a závesy umožňujú variabilne členiť obytné zóny bez toho, aby klient prišiel o voľnú, vzdušnú a slobodnú dimenziu miesta.

„Vstavaná časť rozširuje obytnú plochu a spoluutvára dynamiku priestoru. Poschodie nesie funkciu vyvýšenej galérie – mostíka. Súčasťou je aj lôžko pre hosťa. Mostík skrýva priechodný šatník a oddelené miestnosti so sprchou a toaletou.“

Vanguard | VNG 903

Atmosféra „Club lounge“

Panuje tu uvoľnená atmosféra s pohovkou, konferenčným stolíkom a geometrickou knižnicou. Formálnosti sa tu odkladajú bokom. Je tu veľkoformátové okno, presklené dvere a kedykoľvek je možné prejsť na verandu a priestor sa tak rozširuje. Červený neón pridáva na uvoľnenej atmosfére a má navodiť atmosféru jazdy nočným neznámym veľkomestom.

Veľkorysosť otvoreného priestoru akcentuje zasadenie kúpeľne/smaltovanej vane medzi lounge a spálňu.

zdroj: SKULL Studio/BoysPlayNice

„Svetobežník, náš hrdina, je suverénny pôžitkár a priamo z kúpeľa vychádza v župane presklenými dverami na balkón, kde si dopraje pohár svojho obľúbeného Boulevardier.“

„Náš hrdina sa v lofte venuje duševnej potrave. Otvorený plán bez pevných priečok mu dopraje dostatok priestoru na rozlet myšlienok. V pravidelných intervaloch sa z duchaplného samotára stáva hostiteľ salónov.“

Príležitosti na organizovanie spoločenských akcií v klubovom formáte sú zapísané v DNA priestorovej dispozície. Jedálenská, konferenčná časť, bar a lounge fungujú ako organický celok.

zdroj: SKULL Studio/BoysPlayNice

Hostia sa v každej časti cítia v strede diania. Pre súkromný rozhovor či chvíľu solitaire je tu vyvýšené poschodie galérie. Je tu mostík, z ktorého človek takmer nepozorovaný prehliadnete všetko dianie na poschodí pod ním.

Pocta pretekárke

Osobnosť pretekárky Elišky Junkovej prestupuje návrhom celého loftu. Je to práve priekopnícka éra automobilových závodov, ktorej duch ovplyvňuje klímu loftu.

„Medzivojnové obdobie 20. storočia, dve odvážne dekády, keď človek plný sebadôvery hľadel do hviezdnej budúcnosti, objavoval nové technológie, nepoznal limity… Modernizmus, futurizmus, funkcionalizmus spája fascinácia čistými líniami, energiou v pohybe, aerodynamickými tvarmi, zaoblenými rohmi. Klasickej modernite je podriadená aj paleta elementárnych materiálov, kov, betón, drevo, kameň, sklo.“

„Náš hrdina nie je rojkom zachytávajúcim sa v minulosti. Recyklácia, upcyklácia sú synonymami súčasnej elegancie. Svetlopriepustné panely v podhľade šatne, na toaletách a v ploche dverí sú modelovým prototypom – recyklované plasty. Je to demonštrácia odvahy hľadať nové riešenia. Odvaha patrí k nášmu hrdinovi, tak ako na gramofón jazz z vinylovej dosky.“

Ženská ikona vo svete motošportu

Eliška Junková, známa aj ako Elizabeth Junek, bola významná česká automobilová pretekárka. Narodila sa v roku 1900 a stala sa jednou z prvých žien, ktoré súťažili v automobilových pretekoch na najvyššej úrovni. Jej kariéra začala v 20. rokoch 20. storočia, keď spolu so svojím manželom Čenkom Junkom začala súťažiť v pretekoch.

Eliška Junková sa zúčastnila niekoľkých významných pretekov, vrátane slávneho Targa Florio na Sicílii, kde v roku 1928 dosiahla vynikajúce umiestnenie. Jej schopnosti a odvaha v mužmi ovládanom svete motoršportu ju vyniesli na pódium najlepších pretekárov svojej doby.

Junk
zdroj: wikimedia

Okrem pretekárskej kariéry bola Junková tiež významnou osobnosťou v automobilovom priemysle, pričom sa angažovala vo vývoji a testovaní automobilov. Jej príspevok k motoršportu a jej úspechy na trati ju radia medzi legendy tohto športu. Jej príbeh a kariéra sú často spomínané ako príklad odvahy, odhodlania a prelomenia genderových stereotypov v tej dobe. 

Eliška Junková súťažila najmä na vozidlách značky Bugatti, ktoré boli vtedy na špičke technológie a výkonu. Išlo napríklad o vozidlo Bugatti T35. Tento model bol jedným z najúspešnejších pretekárskych vozidiel svojej doby. Bol vybavený 2-litrovým osemvalcovým motorom a bol známy svojou spoľahlivosťou a výkonom. Junková s týmto modelom dosahovala významné úspechy, vrátane jej slávneho vystúpenia v Targa Florio.

E.Junk
zdroj: wikimedia

Pokúšať sa určiť presné rýchlosti, ktoré Junková na tratiach dosiahla, je náročné, pretože záznamy z tohto obdobia nie sú vždy presné a podmienky na pretekárskych tratiach sa výrazne líšili. Avšak vozidlá Bugatti T35 dosahovali maximálnu rýchlosť okolo 200 km/h, čo bol v tom čase výnimočný výkon. Junková bola známa svojou schopnosťou viesť vozidlo na jeho limitoch, čo ju radilo medzi najlepších pretekárov svojej doby.

Komplex združujúci kreatívne lofty

Modřany, bývalá historicky významná priemyselná časť Prahy, vstupujú do novej éry. Jej industriálny ráz zostal a vytvoril jedinečné genius loci. Z miest, kam sa pred sto rokmi schádzali tisíce robotníkov, je dnes vyhľadávaná rekreačná lokalita s množstvom vyžitia. S projektom Vanguard, ktorého súčasťou je aj spomínaný loft, prichádza populárny fenomén loftového bývania aj do Prahy.

Bývalá továreň na letecké súčiastky Microna v Modřanoch je ako stvorená pre kreatívne duše túžiace po nepopísanom liste papiera, na ktorý by odtlačili svoj životný štýl a vkus.

V rámci 14-podlažnej prefabrikovanej oceľobetónovej konštrukcie je 150 loftov v štýle Shell & Core s rozlohou od 40 do 700 m2. Variabilita tamojších priestorov poskytuje navyše ideálnu príležitosť nielen pre bývanie, ale aj pre kanceláriu, umeleckú dielňu alebo fotografický ateliér.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vanguard Prague (@vanguardprague)

Osobitý dizajn projektu nesie odtlačok renomovaných architektonických štúdií: Ivanky Kowalski, štúdia OOOOX, štúdia SKULL a Ing.arch. Michaely Záhorovskej. Víziu unikátneho loftového domu zhmotnil s citom pre zachovanie genius loci Ing. arch. Peter Drexler.

Prísľub zaujímavej komunity podporuje aj premyslené zázemie. Štúdio OOOX tu navrhlo aj spoločné priestory projektu. Vedľa služieb recepcie a concierge sa v bývalom podzemnom bunkri nachádza luxusný wellness s preskleným 18-metrovým bazénom, saunou, masážami a fitness. Hneď vedľa je multifunkčná miestnosť s možnosťou kinoprojekcie a na streche zase nájdeš spoločnú terasu a saunu s malebným výhľadom na rieku.

Zdroje: SKULL Studio, Vanguard

Najnovšie videá

Trendové videá