„Elita znečisťovateľov.“ 1 % najbohatších ľudí znečisťuje Zem viac ako 66 % najchudobnejších

  • Chudobné krajiny čaká ďalšia kríza, s ktorou nemôžu nič urobiť
  • Ako superbohatí pomáhajú znečisťovať životné prostredie
abramovič, jachta, eclipse
Jachta ruského oligarchu Romana Abramoviča SITA/AP Photo/Matt Dunham
  • Chudobné krajiny čaká ďalšia kríza, s ktorou nemôžu nič urobiť
  • Ako superbohatí pomáhajú znečisťovať životné prostredie

Celosvetové emisie oxidu uhličitého vytvárajú hrozivý obraz nerovnosti, kde nesmierne malá časť spoločnosti nesie neúmerne obrovské bremeno. Odhalenia rozsiahlej štúdie poukazujú na ohromujúcu skutočnosť, že 1 % najbohatších ľudí na svete, medzi ktorých patria miliardári, milionári a jednotlivci, zarábajúci viac ako 140 000 dolárov ročne, produkuje viac emisií uhlíka ako 66 % najchudobnejších.

Táto „elita znečisťovateľov“, ako ju správa označuje, mala v roku 2019 ohromujúci podiel 16 % všetkých emisií CO2. Dôsledky sú ohromujúce a potenciálne vedú k viac ako miliónu nadbytočných úmrtí spôsobených problémami súvisiacimi s teplom.

Táto oči otvárajúca analýza, ktorá vznikla v spolupráci renomovaného denníka The Guardian, organizácie Oxfam, Štokholmského environmentálneho inštitútu a konzorcia odborníkov, sa zaoberá zložitou sieťou príčin a hlbokým, ďalekosiahlym vplyvom uhlíkovej nerovnosti, najmä jej krutým dosahom na zraniteľné komunity.

Máme problém?

Denník The Guardian píše, že jadrom správy je krutá realita toto, že emisie 1 % najbohatších – v roku 2019 to bude závratných 5,9 miliardy ton CO2 – neúmerne ohrozujú marginalizované skupiny. Najťažšie sú na tom ľudia žijúci v chudobe, marginalizované etniká, migranti, ženy a dievčatá.

Títo ľudia pochádzajú najmä z krajín, v ktorých chýbajú základné systémy sociálnej podpory. To ich robí alarmujúco náchylnými na ničivé následky extrémnych klimatických udalostí – povodní, sucha, horúčav a lesných požiarov – ktoré si podľa výskumu vyžiadajú v rozvojových krajinách až 91 % životov.

Mrazivá dlhodobá analýza, zahŕňajúca obdobie rokov 1990 až 2019, odhaľuje strašidelnú pravdu: súhrn emisií 1 % najbohatších sa zrkadlil v zničení ročnej úrody životne dôležitých plodín v rôznych regiónoch, vrátane kukurice v EÚ, pšenice v USA, ryže v Bangladéši a sójových bôbov v Číne.

Vzájomne prepojené krízy klímy a nerovnosti sa dostávajú do centra pozornosti, pričom na klimatickom samite OSN COP28 silno rezonujú horlivé diskusie o klimatickej spravodlivosti.

Pri hlbšom skúmaní správa upozorňuje na ohromujúcu priepasť v globálnych emisiách CO2 založených na spotrebe. Krajiny s vysokými príjmami, ktoré sa nachádzajú prevažne na globálnom severe, majú podiel na emisiách vyše 40 %. Zatiaľ čo krajiny s nízkymi príjmami, ktoré sa nachádzajú prevažne na globálnom juhu, sa na nich podieľajú len 0,4 %. Podiel Afriky je na emisiách len 4 %, napriek tomu, že v nej žije približne šestina svetovej populácie.

Klimatická aristokracia?

Okrem toho upozorňuje na rastúci problém – nerovnosť v rámci jednotlivých krajín. Napríklad v USA a v Európe majú miliardári obrovský  spoločenský vplyv prostredníctvom ovládania médií, sociálnych sietí, najímajú si reklamné a PR firmy a udržiavajú silné väzby s významnými politikmi, z ktorých mnohí patria tiež k 1 % najbohatších. Títo „superboháči“ sa môžu „pochváliť“ ohromujúcou uhlíkovou stopou, ktorá je 77-krát vyššia než je úroveň maximálne uvádzanej hodnoty globálneho otepľovania 1,5 °C.

V reakcii na túto výraznú nerovnosť Oxfam dôrazne presadzuje výrazné zdanenie majetku superbohatých a mimoriadne dane pre korporácie využívajúce fosílne palivá. Odvážny návrh, ktorý navrhuje 60 % daň z príjmov 1 % najbohatších, by mohol priniesť astronomických 6,4 bilióna dolárov ročne.

Tieto príjmy by mohli výrazne obmedziť emisie o odhadovaných 695 miliónov ton, čo by v roku 2019 zatienilo celú uhlíkovú stopu Spojeného kráľovstva. Oxfam zdôrazňuje naliehavú potrebu zdanenia extrémneho bohatstva a zdôrazňuje, že takéto opatrenia sú kľúčové pri riešení hlbokých rozmerov nerovnosti v rámci klimatickej krízy.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Guardian, Oxfam

Najnovšie videá

Trendové videá