Elixír mladosti: Obľúbená aktivita mnohých Slovákov je pomôckou v boji proti starnutiu (ŠTÚDIA)
- Cestovanie nie je len o objavovaní nových, zaujímavých a exotických miest
- Štúdie ukazujú, že môže mať hlbší vplyv na naše mentálne zdravie
- Cestovanie nie je len o objavovaní nových, zaujímavých a exotických miest
- Štúdie ukazujú, že môže mať hlbší vplyv na naše mentálne zdravie
Cestovanie nie je len o objavovaní nových, zaujímavých a exotických miest. Nové štúdie ukazujú, že môže mať hlbší vplyv na naše fyzické, ale hlavne mentálne zdravie. Aktívne objavovanie nových kultúr, destinácií a zážitkov pomáha znižovať vnútorný stres a zlepšuje kognitívny pokles. Pravidelným cestovaním sa nám môže zvýšiť aj hladina hormónov šťastia, ako je dopamín a serotonín. Tieto hormóny majú vplyv na našu náladu a pocit spokojnosti. Cestovanie je teda omnoho viac ako len zábava.
Liek proti starnutiu
Žiadne krémy na vrásky či výživové doplnky. Ako uvádza portál ecu.com, nová štúdia z Edith Cowan University sa domnieva, že cestovanie by bolo najlepším spôsobom, ako odolať starnutiu.
Po prvýkrát bola aplikovaná entropia na cestovný ruch. Zistilo sa, že výlety môžu mať pozitívny vplyv na starobu.
Portál medziludmi.sk informuje, že entropia je fyzikálna veličina. Ide o prepojenie viacerých významov z rozličných odvetví. Entropia sa oficiálne meria ako miera neusporiadanosti alebo náhodnosti systému.
Perspektíva tejto veličiny ukazuje, že cestovný ruch by mohol vyvolať jej zmeny. Pozitívne skúsenosti zmierňujú nárast entropie, čím sa môže zlepšiť zdravotný stav. Naopak, negatívne skúsenosti zvyšujú entropiu a môžu ohroziť život, uvádza portál ecu.com.
Ako uvádza portál CNN, časti cestovania, ako spoznávanie nových ľudí, lepší spánok, nové životné skúsenosti, kúpeľné procedúry by mohli oddialiť starnutie.
Terapia cestovaním
Hlavný autor tejto štúdie Fangli Hu povedal: „Cestovný ruch nie je len o voľnom čase a rekreácii. Mohlo by to tiež prispieť k fyzickému a duševnému zdraviu ľudí. Starnutie ako proces je nezvratné. Aj keď ho nemožno zastaviť, možno ho spomaliť.“
Podľa štúdie, ktorá je publikovaná na portáli sciencedaily.com, pri cestovaní sa zmierňujú stresové situácie, čím sa zlepšuje metabolizmus, čo môže viesť k zlepšeniu imunity prostredníctvom aktivít, ako sú horolezectvo, bicyklovanie, plávanie, chôdza a mnoho ďalších.
Imunitný systém je odolnejší. Tým pádom sa uvoľňujú aj hormóny, ktoré regenerujú tkaniva a posilňujú samoliečenie. Taktiež sa uvoľní celé telo, hlavne svalstvo a kĺby.
Portál sme.sk uvádza, že spoznávaním sveta nezískajú benefity len zdraví ľudia. Nová štúdia poukazuje na to, že cestovanie môže zmenšovať zdravotné problémy už existujúcich chorôb. Zároveň sa dá aj predchádzať novým problémom, ktoré prichádzajú so starnutím.
Cestovanie sa môže označovať ako nefarmakologický spôsob pri zmiernení symptómov u populácie, ktorá má nejaké zdravotné problémy. Teraz už len stačí si v práci vybaviť viac dovolenky.
Čo je starnutie?
Všetci z nás vnímame starnutie ako fakt a prirodzenú vec, ktorá nikoho neminie. Portál lekar.sk píše, že pravdou je, že staroba prirodzená nie je. Ide o patologický proces, ktorý sa dá brať aj ako choroba. Ak by sa na tento problém dal nájsť liek, možno by sme boli aj nesmrteľní.
Proces starnutia začína v bunkách, ktoré sú základnou jednotkou nášho organizmu. Všetky zmeny, ktoré sa v nich dejú, sa prejavia na našich organizmoch. DNA je uložená v chromozómoch. Bunky pri delení si z nich vyťahujú potrebné informácie.
Teloméra – bielkovinová čiapočka chráni chromozóm. Pri rozdelení bunky sa vždy skráti, čo spôsobuje starnutie. Čím sú teloméry menšie, tým je biologický vek človeka vyšší.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: encu.com, medziludmi.sk , CNN, sme.sk, lekar,.sk