Elon Musk čelí žalobe kvôli akvizícii Twitteru. Miliardár pri kúpe porušil pravidlá
- Americká Komisia pre cenné papiere žaluje Elona Muska
- Tvrdia, že pri kúpe Twitteru porušil pravidlá
- Americká Komisia pre cenné papiere žaluje Elona Muska
- Tvrdia, že pri kúpe Twitteru porušil pravidlá
Najbohatší človek sveta Elon Musk sa dostal do ďalšieho právneho sporu s americkými úradmi. Komisia pre cenné papiere (SEC) podala na miliardára žalobu v súvislosti s jeho kontroverzným prevzatím sociálnej siete Twitter, ktorá je dnes známa pod značkou X. Informuje o tom portál Forbes.
Regulátor tvrdí, že pri akvizícii v hodnote 44 miliárd dolárov došlo k závažnému porušeniu pravidiel. Muskova právna obhajoba reagovala na obvinenia razantne. Jeho právny zástupca Alex Spiro označil žalobu za „podvod“ a dôrazne odmietol akékoľvek pochybenie svojho klienta slovami „neurobil nič zlé“.
„Keďže SEC sa stiahla a opúšťa svoj úrad – viacročná kampaň SEC proti pánovi Muskovi vyvrcholila podaním jednorazovej žaloby na pána Muska podľa § 13 písm. d) za údajné administratívne nepodanie jediného formulára – priestupok, za ktorý, aj keby sa preukázal, hrozí nominálna pokuta,“ povedal Spiro pre Forbes.
Musk mal z oneskorenia profitovať
Podstata sporu sa točí okolo načasovania zverejnenia Muskovho vlastníckeho podielu v Twitteri. SEC vo svojej žalobe uvádza, že miliardár prekročil kľúčovú hranicu 5 % vlastníctva už 24. marca 2022. Túto informáciu však nezverejnil v zákonom stanovenom termíne.
Keď svoj podiel nakoniec oznámil, vyvolalo to na trhu značný rozruch. Hodnota akcií Twitteru totiž vystrelila o 27 % nahor. Len mesiac po tomto oznámení už Musk dosiahol dohodu o kompletnom prevzatí sociálnej siete.
Podľa výpočtov regulátora toto oneskorené zverejnenie prinieslo Muskovi značnú finančnú výhodu. Pri následných nákupoch akcií mal údajne ušetriť minimálne 150 miliónov dolárov. SEC preto požaduje nielen súdny proces pred porotou, ale aj vrátenie týchto ziskov spolu s dodatočnou finančnou pokutou.
Tento prípad nie je prvým stretom medzi SEC a kontroverzným podnikateľom. V roku 2023 komisia žalovala Muska za to, že odmietol poskytnúť svedectvo týkajúce sa práve tejto akvizície. Jeho vysvetlenie, že sa nemohol dostaviť kvôli plánovanému štartu rakety jeho spoločnosti SpaceX, SEC odmietla ako účelové taktizovanie.
Kúpi Musk aj TikTok?
Ako sme ťa včera informovali, Musk napriek rôznym kontroverziám „nezaspal na vavrínoch“. Nečakaný zvrat v príbehu ohrozeného TikToku totiž priniesla správa agentúry Bloomberg. Čínska strana údajne zvažuje predaj americkej divízie populárnej sociálnej siete Elonovi Muskovi. V hre je dokonca scenár zlúčenia TikToku so sociálnou sieťou X.
Hovorca TikToku však pre Reuters tieto informácie rázne odmietol a označil ich za „čistú fikciu“. Zostáva nejasné, či materská spoločnosť ByteDance o potenciálnych rokovaniach vie, prípadne či vôbec prebiehajú nejaké diskusie medzi zainteresovanými stranami.
Situácia okolo populárnej aplikácie v USA je napätá. Najvyšší súd vysiela signály naznačujúce skoré schválenie zákona, ktorý by mohol viesť k úplnému zákazu TikToku na americkom území. Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť spojené s čínskym pozadím aplikácie.
TikToku dochádza čas
Čas pritom hrá proti čínskej platforme. Do 19. januára musí TikTok nájsť nového vlastníka, inak riskuje kompletné zastavenie svojej činnosti v USA. Hoci Peking stále dúfa v zachovanie TikToku pod správou ByteDance, predaj amerických aktivít sa javí ako nevyhnutný krok.
V prípade zákazu by TikTok zastavil svoje operácie v USA, čo by malo závažné dôsledky. Nejde totiž len o bežných používateľov. Mnohí tvorcovia obsahu závisia od platformy vo svojom živobytí.
Problematickým bodom zostáva „zlatý podiel“ čínskej vlády v ByteDance, ktorý znepokojuje amerických zákonodarcov. TikTok k tomu uvádza, že podiel „nemá žiadny vplyv na globálne operácie ByteDance mimo Číny, vrátane TikToku“.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, Redakcia Startitup