Elon Musk chce do roka ľudom zavádzať implantát, má prepojiť myseľ s umelou inteligenciou
- Elon Musk stojí za startupom Neuralink, ktorý sa snaží prepojiť ľudskú myseľ s umelou inteligenciou
- Vďaka implantátu budú ľudia schopní napríklad opraviť svoj zrak, sluch, čuch alebo pamäť
- Tvrdí, že do roka by chcel začať vkladať implantáty do ľudských lebiek
- Elon Musk stojí za startupom Neuralink, ktorý sa snaží prepojiť ľudskú myseľ s umelou inteligenciou
- Vďaka implantátu budú ľudia schopní napríklad opraviť svoj zrak, sluch, čuch alebo pamäť
- Tvrdí, že do roka by chcel začať vkladať implantáty do ľudských lebiek
Elon Musk je jeden z najznámejších miliardárov a najvýznamnejších svetových vizionárov. Patrí tiež medzi najbohatších ľudí sveta a často býva označovaný ako génius, vynálezca, filantrop, podnikateľ, investor či dokonca environmentalista.
Známym sa stal najmä vďaka významným svetovým spoločnostiam, akými sú napríklad automobilka Tesla, vďaka ktorej prispel k masívnemu rozšíreniu elektromobilov alebo firma SpaceX, ktorá pôsobí vo vesmírnom priemysle. Aktívne podporuje a vyvíja rôzne ekologicky inovatívne technológie, venuje sa problematike globálneho otepľovania a jeho eliminácii.
Povedal detaily
Jeho hlavným cieľom je dostať ľudí na planétu Mars. Plánuje ho kolonizovať v miliónoch do roku 2050. Verí, že by v budúcnosti mohla existovať multiplanetárna spoločnosť. Tento cieľ sa snaží naplniť najmä prostredníctvom aerokozmickej spoločnosti SpaceX.
Okrem iného stojí za menej známym startupom Neuralink, ktorý bol založený v júli roku 2016. Firma sa zameriava vývojom a štúdiou ľudského mozgu a technológií, ktoré by mohli využívať jeho kapacitu.
Minulý rok firma zverejnila svoje prvé inteligentné zariadenie, ktoré by umožňovalo ľuďom na základe mozgových vnemov ovládať rôzne elektronické zariadenia, napríklad počítač či telefón. V novom podcaste Joea Rogana prezradil bližšie detaily o vyvíjanom zariadení.
Umelá inteligencia v ľudskej hlave
V najbližších dňoch môžeš zrejme očakávať vyjadrenia slovenských hoaxerov o zavádzaní tzv. nanočipov. Nuž, bude to trochu väčšie, celý tento systém by mal fungovať prostredníctvom implantátu vo veľkosti malých smart hodiniek.
Lekári by mali pacientovi do lebky vyvŕtať jeden malý otvor, cez ktorý by sa tento implantát dostal. Toto zariadenie by sa malo dať z mozgu vybrať a aj úplne odstrániť.
Wishing good vibes for all in 2nd half 2020
— Elon Musk (@elonmusk) May 6, 2020
Bude vysielať elektrické stimuly do mozgu a nahradzovať funkciu poškodených neurónov. Vďaka Neurolinku bude človek schopný opraviť akýkoľvek nedostatok alebo poškodenie mozgu, napríklad zrak, sluch, čuch alebo pamäť. Obsahovať bude napríklad aj Bluetooth alebo bezdrôtové zariadenie.
Vo vyššie spomínanom podcaste rozprával o ľudskej symbióze s umelou inteligenciou. Musk prezradil, že testovať na ľuďoch sa ešte nezačalo. Doposiaľ sa testovalo iba na zvieratách, no podľa jeho slov by prví pacienti mohli zariadenie začať používať do konca roku 2020. Stále je však potrebné vynaložiť veľa práce a úsilia a prejsť si všetkými regulačnými úradmi a etickými otázkami.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: podcasts.joerogan.net, nytimes, bloomberg