Elon Musk chce ovplyvniť nemecké voľby. Spustil politickú búrku, prirovnávajú ho k Putinovi
- Elon Musk „vstúpil“ do nemeckých volieb podporou AfD
- Jeho vyjadrenia spustili politickú lavínu a otázky o vplyve sociálnych médií na demokraciu
- Elon Musk „vstúpil“ do nemeckých volieb podporou AfD
- Jeho vyjadrenia spustili politickú lavínu a otázky o vplyve sociálnych médií na demokraciu
Blížiace sa februárové voľby v Nemecku priniesli nečakanú zápletku. Do politického diania výrazne zasahuje Elon Musk, miliardár a zakladateľ spoločnosti Tesla.
Jeho otvorená podpora krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) vyvolala búrlivé reakcie zo strany politikov, médií a verejnosti, informuje portál Politico.
Podpora AfD
Musk v editoriáli publikovanom v nemeckých novinách Welt am Sonntag označil AfD za „poslednú iskru nádeje“ pre krajinu, ktorá podľa neho balansuje na pokraji ekonomického a kultúrneho kolapsu. „Iba AfD môže zachrániť Nemecko,“ napísal na svojej platforme X, čím spustil politickú búrku.
AfD, ktorá je v prieskumoch na druhom mieste s 19 % za konzervatívnou CDU/CSU (31 %), využila Muskove slová vo svojej kampani. Alice Weidel, líderka AfD, zdieľala jeho vyjadrenia a vyzvala na odstúpenie kancelára Olafa Scholza.
Politické odsúdenie a obvinenia z manipulácie
Muskove komentáre nezostali bez odozvy. Lars Klingbeil, predseda vládnucej Sociálnodemokratickej strany (SPD), prirovnal jeho zásah k taktike Vladimira Putina. „Musk aj Putin chcú, aby sa v Nemecku presadili proti-demokratické sily, čo by viedlo k chaosu,“ vyhlásil Klingbeil pre Funke Mediengruppe.
„Jeho cieľom je zvyšovať vlastné bohatstvo,“ dodala Saskia Esken z SPD. „Všetko, čo robí, má tento účel.“
Friedrich Merz, líder CDU, označil Muskove vyjadrenia za „drzé a neprípustné“.
„AfD chce vystúpiť z Európskej únie, čo by zničilo nemeckú ekonomiku,“ varoval. Zároveň pripomenul, že práve AfD bola proti výstavbe Muskovej Tesla Gigafactory v Brandenbursku v roku 2022.
Olaf Scholz: „Nenechajme sa manipulovať“
Kancelár Olaf Scholz vo svojom novoročnom prejave apeloval na voličov, aby nepodliehali manipuláciám zo sociálnych médií. „Budúcnosť Nemecka nebudú určovať majitelia sociálnych sietí, ale rozumní a slušní ľudia,“ zdôraznil.
Scholz tiež varoval pred šírením dezinformácií, ktoré rozdeľujú spoločnosť. „Tieto veci nás oslabujú a poškodzujú našu krajinu,“ povedal v súvislosti s nárastom falošných správ po decembrovom útoku na vianočných trhoch v Magdeburgu, ktorý si vyžiadal päť mŕtvych a viac ako 200 zranených.
Muskova reakcia a mediálne protesty
Hoci Musk priamu odpoveď na kritiku neposkytol, na X zdieľal fotografie Alice Weidel a príspevky podporujúce AfD. Jeho editoriál v nemeckom denníku Welt am Sonntag však vyvolal kontroverziu aj v samotných novinách. Eva Marie Kogel, editorka sekcie názorov, odstúpila na protest proti rozhodnutiu publikovať Muskove názory.
„Muskova podpora AfD ukazuje, že sa nezastaví pred ničím, aby presadzoval svoj vlastný pohľad na svet,“ povedal nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach.
AfD a riziká pre demokraciu
AfD, ktorá dlhodobo čelí obvineniam z extrémizmu, sa stala vďaka Muskovi ešte viac polarizujúcou stranou. Jej anti-EÚ postoj, označovaný ako „Dexit“, by podľa odborníkov vážne poškodil nemeckú ekonomiku a politickú stabilitu, píše denník The Guardian.
„Nepamätám si v histórii západných demokracií podobný zásah zahraničného jednotlivca do volebnej kampane priateľskej krajiny,“ poznamenal Merz.
Muskove politické preferencie v Európe
Muskove sympatie k populistickým politikom nie sú novinkou. V minulosti verejne podporil taliansku premiérku Giorgiu Meloni aj lídra britskej strany Reform UK Nigela Faragea. Jeho aktuálne kroky naznačujú, že sa snaží ovplyvňovať politické dianie nielen v USA, ale aj v Európe.
Demokracia pod tlakom
Muskov zásah do nemeckých volieb poukazuje na rastúci vplyv technologických gigantov na politiku. Ako zdôraznil Olaf Scholz, „budúcnosť našej spoločnosti musia určovať rozumní a slušní ľudia“.
Februárové voľby ukážu, či sa Nemecko dokáže ubrániť manipuláciám a extrémizmu. Zatiaľ však situácia naznačuje, že sociálne siete a ich majitelia majú na demokratické procesy väčší vplyv, než si mnohí dokázali predstaviť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: WELT, Politico, The Guardian