Elon Musk môže bývať pri Slovensku. Starosta ho láka na historický hrad neďaleko našich hraníc

  • Elon Musk si údajne hľadá sídlo v Európe
  • Starosta mestečka v Poľsku mu ponúka ich hrad
musk
Ilustračné foto TASR/AP, Wikimedia Commons/Sławomir Milejski
  • Elon Musk si údajne hľadá sídlo v Európe
  • Starosta mestečka v Poľsku mu ponúka ich hrad

Kým Elon Musk uvažuje nad talianskym sídlom, z Poľska prichádza prekvapivá ponuka. Starosta mesta Glogowek chce presvedčiť najbohatšieho muža planéty, aby si svoje európske sídlo zriadil v ich stredovekom hrade. Agentúra AP informuje, že zatiaľ zostáva táto nezvyčajná iniciatíva bez odozvy.

„Necítime sa horšie ako Toskánsko. Máme perfektnú klímu a toto je najlepšie miesto na zemi,“ láka miliardára starosta Piotr Bujak, ktorý ho oslovil cez sociálnu sieť X aj jeho spoločnosti. Dodáva, že „hrad má veľmi dobrú atmosféru a je ideálnym miestom pre veľké veci.“

Majestátna renesančná stavba zo 13. storočia sa nachádza v regióne Sliezsko neďaleko českých hraníc. Napriek potrebnej rozsiahlej rekonštrukcii ponúka unikátnu atmosféru a povedzme si pravdu, kto by nechcel mať vlastný hrad? 

Hrad pre najbohatšieho muža sveta

Priestranný areál poskytuje dostatok miesta aj pre helikoptérové pristávacie plochy a strategická poloha zaručuje výborné spojenie s kľúčovými európskymi metropolami – Berlínom, Prahou, Viedňou, Bratislavou či Varšavou.

História hradu a mesta Glogowek je pozoruhodná. V minulosti dokonca krátko plnilo úlohu hlavného mesta Poľska. Medzi jeho múrmi sa prechádzali významné osobnosti vrátane legendárneho skladateľa Ludwiga van Beethovena. Hoci starosta zatiaľ nezverejnil cenu tejto historickej nehnuteľnosti, jej hodnota spočíva najmä v jedinečnej kombinácii histórie a výhodnej polohy.

Bujakov nápad osloviť Muska prišiel po správach o jeho záujme o sídlo v Taliansku. Teraz je otázkou, či technologického magnáta zaujme vízia premeniť stredoveký poľský hrad na moderné európske sídlo. 

Hrad alebo TikTok?

Kým sa Poľko snaží nalákať Muska do svojej krajiny, čínski predstavitelia údajne diskutujú o možnosti predaja americkej časti TikToku Elonovi Muskovi, ak nadobudne platnosť kontroverzný zákaz tejto aplikácie v USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Predstavitelia Pekingu by dali prednosť tomu, aby TikTok zostal vo vlastníctve materskej spoločnosti ByteDance. Tá napadla hroziaci zákaz na Najvyššom súde USA, ale jeho sudcovia v rámci argumentácie naznačili, že pravdepodobne podporia zachovanie zákona, ktorý nadobudne platnosť 19. januára.

Vysokí čínski predstavitelia už preto začali diskutovať o krízových plánoch pre TikTok, pričom jedna z možností zahŕňa aj Muska, uviedli zdroje, ktoré nechceli byť menované, pretože ide o dôverné informácie. Potenciálna dohoda s jedným z najbližších spojencov novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa je príťažlivá pre čínsku vládu.

Podľa jedného scenára, o ktorom diskutovala čínska vláda, by Muskova sociálna sieť X, bývalý Twitter, prevzala kontrolu nad spoločnosťou TikTok US a riadila by obe siete, uviedli zdroje.

Zachráni boháč obľúbenú platformu?

TikTok s viac ako 170 miliónmi užívateľov v USA by mohol posilniť snahy X prilákať inzerentov. Musk založil tiež samostatnú spoločnosť s umelou inteligenciou, xAI, ktorá by mohla ťažiť z obrovského množstva údajov generovaných z TikToku.

Čínski predstavitelia zatiaľ nedospeli k pevnému konsenzu o tom, ako postupovať a ich rokovania sú stále predbežné, uviedli zdroje. Nie je jasné, koľko toho ByteDance vie o diskusiách čínskej vlády alebo či sa do toho zapojili TikTok a Musk. Nie je jasné ani to, či Musk, TikTok a ByteDance viedli nejaké rozhovory o podmienkach akejkoľvek možnej dohody.

Čínska vláda vlastní tzv. zlatý podiel v spoločnosti ByteDance, ktorý jej dáva vplyv na jej stratégiu a prevádzku. TikTok tvrdí, že kontrola sa vzťahuje iba na čínsku dcérsku spoločnosť Douyin Information Service a nemá žiadny vplyv na operácie ByteDance mimo Číny.

Americké operácie TikToku by mohli byť ocenené na približne 40 až 50 miliárd USD, odhadli minulý rok analytici Bloomberg Intelligence. To je značná suma aj pre najbohatšieho človeka sveta. Nie je jasné, ako by Musk mohol uskutočniť takúto transakciu, či by si to vyžadovalo predaj iných podielov, alebo či by to schválila vláda USA. V roku 2022 zaplatil za Twitter 44 miliárd USD (43,15 miliardy eur) a stále spláca značné pôžičky.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: AP News, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá