Elon Musk odhalil revolučnú víziu: Prvá misia na Mars už čoskoro, astronautov nahradí umelá inteligencia

  • Kontroverzný miliardár chce na Mars poslať roboty
  • Sľubuje, že sa tak stane do pár rokov
  • Plánuje aj medziplanetárnu komunikáciu
Elon Musk, Mars
Elon Musk, Ilustračný obrázok Reprofoto: Archív Canva
  • Kontroverzný miliardár chce na Mars poslať roboty
  • Sľubuje, že sa tak stane do pár rokov
  • Plánuje aj medziplanetárnu komunikáciu

Jeden z najbohatších mužov sveta prišiel opäť z ambicióznou víziou. Elon Musk vo svojom príspevku informoval, že Starship chce vyslať na Mars už do dvoch rokov. Prvýkrát však neplánuje na planétu vyslať ľudí. 

Namiesto astronautov by na Marse mali pristáť roboti. Ľudia pôjdu až o niekoľko rokov neskôr.  

Tesla aj Optimus

Elon Musk odhalil plány na vyslanie neposádkových misií Starship na Mars. Tieto misie ponesú Tesla Cybertrucks a roboty Optimus, špeciálne navrhnuté tak, aby zvládali drsné prostredie Marsu a autonómne vykonávali dôležité úlohy.

„Som si veľmi istý, že dokážeme poslať na Mars niekoľko lodí bez posádky za 2 roky. Ak tieto lode nezvýšia počet kráterov na Marse, lode s posádkou môžu byť odoslané za 4 roky,“ informoval miliardár v príspevku. 

 

Tento plán by sa však mohol stať realitou. V apríli tohto roka sme ťa oboznámili s tým, že SpaceX dosiahla významný míľnik počas piateho testovacieho letu svojej kozmickej lode Starship a raketového nosiča Super Heavy. Historický moment nastal, keď sa prvýkrát podarilo zachytiť vracajúci sa nosič Super Heavy pomocou mechanických ramien na štartovacej veži.  

Po približne deviatich minútach od štartu sa SpaceX pokúsila o riskantný manéver. O navedenie Super Heavy na pristátie na štartovacej rampe. Špeciálne kovové ramená, prezývané „chopsticks“ (paličky), úspešne zachytili nosič počas návratu. Táto nová metóda pristátia predstavuje významný pokrok v vývoji opakovane použiteľných rakiet. Umožňuje rýchlejšie a bezpečnejšie pristátie bez potreby dlhých kontrol, čím sa znižujú náklady na štarty a urýchľujú vesmírne operácie. 

Po úspešnom šiestom testovacom lete Starship však Musk poukázal na výzvu dosiahnutia plnej opätovnej použiteľnosti a opätovného spustenia rakety bez potreby renovácie. Ak tieto predbežné misie prebehnú hladko, Musk má v úmysle do štyroch rokov začať misie Starship na Mars s ľudskou posádkou. Predchádzajúce štyri pokusy skončili explóziami.

Viacero plánov naraz 

Musk je vizionár, ktorý neustále prichádza s niečím novým. Len minulý týždeň sme ťa informovali, že predstavil novú ambicióznu víziu pre Mars. Vytvorenie komunikačného systému podobného pozemskému Starlinku. Tento projekt, nazvaný Marslink, by mal zabezpečiť medziplanetárnu komunikáciu a podporiť budúce misie na červenú planétu.

Starlink, ktorý už úspešne funguje na Zemi vo viac ako 102 krajinách, využíva sieť tisícov satelitov na poskytovanie internetového pripojenia. Podobný princíp by sa mal uplatniť aj na Marse, kde by satelity obiehajúce planétu vytvorili robustnú komunikačnú sieť.

Tento plán bol predstavený počas stretnutia organizovaného NASA, kde svoje návrhy prezentovali aj ďalšie spoločnosti ako Blue Origin či Lockheed Martin. NASA zvažuje užšiu spoluprácu so súkromnými spoločnosťami pri prieskume Marsu a vyvíja vlastné laserové technológie pre efektívnejšiu vesmírnu komunikáciu.

Zdroje: X/@elonmusk, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá