Elon Musk pracoval v USA nelegálne: Pri vývoji svojho startupu odignoroval dôležitú povinnosť
- Elon Musk kritizuje nelegálnych migrantov
- Sám vraj pracoval v USA ilegálne
- Miliardár založil svoju prvú firmu, keď nemal pracovné povolenie
- Elon Musk kritizuje nelegálnych migrantov
- Sám vraj pracoval v USA ilegálne
- Miliardár založil svoju prvú firmu, keď nemal pracovné povolenie
Jeden z najbohatších ľudí sveta Elon Musk, ktorý často kritizuje nelegálnu migráciu cez mexicko-americkú hranicu, sa sám v 90. rokoch pohyboval v USA bez potrebných pracovných povolení.
S týmto prekvapivým odhalením prišiel v sobotu denník The Washington Post, (WP), informoval TASR.
Podporovateľ Trumpa
V poslednej dobe sa na Muska strháva isté množstvo kritiky. Najnovšie vyplávalo na povrch že Musk, rodák z Juhoafrickej republiky, istú dobu v Spojených štátoch pracoval ilegálne. Podľa zistení Washington Post sa príbeh začal v roku 1995, keď Musk prišiel do kalifornského Palo Alto.
Namiesto plánovaného štúdia na prestížnej Stanfordovej univerzite sa však pustil do podnikania a založil firmu Zip2. Tú o štyri roky neskôr výhodne predal za približne 300 miliónov dolárov.
Odborníci na imigračné právo pre denník uviedli, že pre zachovanie platného pracovného povolenia mal byť Musk riadne zapísaný na štúdium. Potrebné povolenie podľa jeho bývalých kolegov získal až približne v roku 1997.
Leon Fresco, bývalý imigračný súdny zástupca ministerstva spravodlivosti pre WP, že zahraniční študenti nemôžu odísť zo školy, aby vybudovali spoločnosť, aj keď nedostanú okamžite zaplatené. „Ak urobíte čokoľvek, čo pomôže uľahčiť vytváranie príjmov, ako je navrhnutie kódu alebo sa pokúsite o predaj na podporu vytvárania príjmov, potom máte problém,“ povedal Fresco.
Musk sa nevyjadril
K svojmu vtedajšiemu pobytu v USA sa vyjadril aj samotný miliardár. Ten ešte v podcaste z roku 2020 povedal: „Mal som sa venovať študentskej činnosti. Mal som povolené robiť prácu, ktorá akoby podporovala čokoľvek.“
K najnovším zisteniam denníka sa však nevyjadrili ani samotný Musk, ani jeho právnik Alex Spiro či zástupcovia jeho spoločností SpaceX, Tesla, X a The Boring Company.
Musk vo svojich príspevkoch na X podľa agentúry AFP často odsudzuje počet prisťahovalcov bez dokladov, ktorí prekračujú hranice USA z Mexika, alebo opakuje zdiskreditované konšpiračné teórie.
V súčasnosti je Musk taktiež významným podporovateľom Donalda Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Na jeho kampaň už údajne venoval približne 119 miliónov dolárov. Trump, známy svojimi prísnymi postojmi voči migrácii, mu za to sľúbil miesto vo vedení novej komisie pre efektívnosť vlády a v prípade znovuzvolenia avizuje masívne deportácie.
Kontakt s Putinom
Naposledy Elon Musk zaplnil médiá, keď The Wall Street Journal priniesol znepokojujúce informácie o údajných pravidelných kontaktoch medzi ním a ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informovali sme, že podľa amerických, ruských a európskych zdrojov spolu diskutujú o osobných, obchodných aj geopolitických témach.
Situácia vyvoláva obavy hlavne preto, že Musk má skrz svoju spoločnosť SpaceX prístup k citlivým informáciám amerického vesmírneho programu. Jeho firma zabezpečuje pre NASA prepravu astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Taktiež prevádzkuje satelity dôležité pre národnú bezpečnosť.
Vzťah medzi Muskom a Putinom sa prejavil aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Hoci Musk spočiatku podporoval Ukrajinu poskytnutím satelitnej siete Starlink, neskôr obmedzil jej vojenské využitie.
V jednom z rozhovorov údajne Putin požiadal Muska, aby neaktivoval sieť Starlink na území Taiwanu. Tým chcel vyjsť v ústrety čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi, s ktorým momentálne posilňuje vzťahy.
V minulosti sa Musk vyjadril, že s ruským prezidentom komunikoval len jediný raz, aj to pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Údajne preberali tému vesmírnych technológií.
Známy miliardár sa však k najnovším informáciám portálu nevyjadril.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, The Washington Post, SIU