Elon Musk sa po roku vracia na trón, znovu je najbohatším mužom na svete
- Na svete je 2 640 miliardárov
- Niektorí miliardári majú extravagantné koníčky
- Na svete je 2 640 miliardárov
- Niektorí miliardári majú extravagantné koníčky
Ako sa blíži Silvester, čoraz častejšie sa objavujú rôzne štatistiky, tabuľky či hodnotenia práve sa končiaceho roku 2023. Prestížny časopis Forbes v tejto súvislosti prináša zoznam najbohatších ľudí, ktorý určite zaujme mnohých, a to nielen tých materiálne založených. S touto tradíciou začal renomovaný Forbes v roku 1987.
Jednotlivci na tomto zozname patria do exkluzívneho klubu a vďaka svojmu bohatstvu disponujú značným vplyvom a mocou. Mnohí sú zakladateľmi technologických gigantov, pričom veľkú časť svojho bohatstva stále investovali do spoločností, ktoré založili.
Portál Investopedia zdôrazňuje, že miliardári zohrávajú významnú úlohu pri formovaní globálnej ekonomiky, politiky a filantropie.
Forbes uvádza, že počet miliardárov na svete v roku 2023 je 2 640, ktorých celkové imanie je nepredstaviteľných 11,3 trilióna eur. Najbohatší z nich je dobre známy Elon Musk, generálny riaditeľ spoločností Tesla a SpaceX a majiteľ spoločnosti X, teda bývalého Twitteru.
Kontroverzný Musk sa po ročnej pauze vrátil na čelo
52-ročný Elon Musk sa narodil v Juhoafrickej republike, avšak pred osemnástymi narodeninami sa presťahoval do Kanady, kde vystriedal viacero prác, kým sa zapísal na Queen’s University v Ontáriu a následne získal bakalársky titul z ekonómie na University of Pennsylvania, píše Forbes.
Tento kontroverzný miliardár, ktorého mnohí nemajú radi, pretože má potrebu sa vyjadrovať skoro ku všetkému, však prišiel k rozprávkovému bohatstvu vďaka spoluzakladateľskej úlohe takých technologických gigantov, akými sú SpaceX, Tesla, Paypal či Neuralink.
Portál The Scotsman však upozorňuje na to, že v roku 2022 Musk kúpil X (vtedy ešte Twitter), čo spočiatku viedlo k poklesu jeho majetku a aj pádu z pozície najbohatšieho muža planéty a strate neuveriteľných 169 miliárd dolárov, ale pre tento rok je znova na čele s približne 230-miliardovým imaním.
Druhá priečka patrí za rok 2023 74-ročnému Bernardovi Arnaultovi, francúzskemu obchodnému magnátovi, investorovi a zberateľovi umenia. Je spoluzakladateľom, predsedom a generálnym riaditeľom spoločnosti LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton SE, najväčšej svetovej spoločnosti s luxusným tovarom zahŕňajúcej viac ako 70 spoločností zaoberajúcich sa módnymi alebo kozmetickými obchodmi.
Podľa portálu Current Affairs disponuje tento Francúz majetkom v hodnote asi 160 miliárd eur a prestížny post najbohatšieho človeka Zeme, ku ktorému sa prepracoval koncom minulého roka, prišiel v júni tohto roka, uvádza Forbes.
Niektorí miliardári majú aj netradičné hobby
Pomyselný bronz si vo Forbese vyslúžil zakladateľ a dnes už bývalý výkonný riaditeľ ďalšieho technologického gigantu menom Amazon Jeff Bezos.
Hoci Amazon pôvodne začal predajom kníh, odvtedy sa zmenil na jednotné kontaktné miesto pre prakticky všetko, čo pod slnkom môžeš nájsť a očakáva sa, že do roku 2024 predbehne firmu Walmart a stane sa najväčším svetovým maloobchodníkom, podotýka Investopedia. Majetok 59-ročného Američana dosahuje približne 158 miliárd eur.
Napriek tomu, že menoslov TOP 10 nie je príliš prekvapujúci, keďže okrem troch spomínaných osobností by si tam našiel ďalších významných zakladateľov technických gigantov, ako Bill Gates (Microsoft), Larry Ellison (Oracle – druhá najväčšia softvérová firma sveta), Steve Ballmer (nasledovník Bill Gatesa v Microsofte, s ktorým aj počas univerzitných štúdií býval v rovnakom internáte a dokonca na rovnakom poschodí), Larry Page (Google), Mark Zuckerberg, ktorý najmä pre mladšiu generáciu nepotrebuje bližšie predstavovanie, či jediný pôvodom Rus, ale žijúci v USA Sergej Brin (taktiež Google).
Posledným menom je najstarší člen pre mnohých vysnívanej desiatky Warren Buffet, svetoznámy finančník, ktorý si napriek veku 93 rokov stále udržiava nielen značné bohatstvo, ale aj pomerne aktívny životný štýl.
Samozrejme, každý génius alebo mimoriadne bohatý človek, často sa tieto dva aspekty osobnosti prelínajú, majú svoje špecifiká, respektíve netradičné vlastnosti, záujmy či voľnočasové aktivity.
Exemplárnym príkladom je Richard Branson, ktorého imanie síce je „len“ na úrovni 2,65 miliardy eur, ale napríklad v Guinessovej knihe rekordov má až sedem zápisov.
Portál Vanity Fair opisuje nekonvenčné úspechy zakladateľa Virgin Group, keďže okrem iného ako prvý preletel cez Atlantik teplovzdušným balónom a pár rokov na to sa mu podaril podobný husársky kúsok cez Pacifický oceán. Je držiteľom aj niekoľkých rekordov týkajúcich sa počtu sledovateľov na Linkedine či dokonca kitesurfingu.
Zdroje: Forbes, Current Affairs, Geek for Geeks, Investopedia, Be Insure, Vanity Fair