Elon Musk súčasťou ďalšieho kontroverzného obchodu? Vrcholí boj o obľúbenú aplikáciu generácie Z
- Boj o TikTok vyvrcholí už o pár dní
- Prestížna agentúra tvrdí, že Elon Musk možno kúpi platformu
- Hovorca TikToku to popiera
- Boj o TikTok vyvrcholí už o pár dní
- Prestížna agentúra tvrdí, že Elon Musk možno kúpi platformu
- Hovorca TikToku to popiera
Príbeh sociálnej siete TikTok sa môže čoskoro dramaticky zmeniť. Do hry o jej budúcnosť v USA totiž vstupuje nový hráč. Nie je ním nikto iný než miliardár Elon Musk, známy svojimi kontroverznými ťahmi.
Nad obľúbenou aplikáciou generácie Z sa vznášajú temné mraky. Minulý týždeň Najvyšší súd naznačil, že pravdepodobne podporí zákon, ktorý by mohol znamenať jej koniec v Spojených štátoch.
Do 19. januára musí TikTok buď zmeniť majiteľa, alebo čeliť úplnému zákazu. Dôvodom sú obavy amerických predstaviteľov o národnú bezpečnosť v súvislosti s čínskym vplyvom.
V prípade zákazu by TikTok zastavil svoje operácie v USA, čo by malo závažné dôsledky. Nejde totiž len o bežných používateľov. Mnohí tvorcovia obsahu závisia od platformy vo svojom živobytí.
Ako informuje portál FONTECH, právni experti očakávajú, že prípadné rozhodnutie Najvyššieho súdu v prospech zákona by mohlo vytvoriť precedens pre budúce regulácie zahraničných digitálnych platforiem v USA.
Odkúpi Musk sociálnu sieť?
Práve v tejto napätej situácii prichádza prekvapivý zvrat. Podľa informácií agentúry Bloomberg začali čínski predstavitelia diskutovať o možnosti, že by americkú časť TikToku prevzal kontroverzný miliardár Elon Musk. Jeden zo scenárov dokonca naznačuje, že by sa populárna platforma mohla spojiť s Muskovou sociálnou sieťou X.
Peking sa síce zatiaľ nevzdáva nádeje, že by TikTok mohol zostať pod krídlami materskej spoločnosti ByteDance. Realita však naznačuje, že budúcnosť aplikácie už nemajú plne pod kontrolou. Predaj amerických operácií sa tak javí ako jedno z možných východísk, či už prostredníctvom konkurenčného procesu alebo vládneho opatrenia.
Situáciu komplikuje aj skutočnosť, že čínska vláda vlastní v ByteDance takzvaný „zlatý podiel“. Práve tento fakt vyvoláva u amerických kongresmanov značné obavy. TikTok sa však bráni a tvrdí, že tento podiel „nemá žiadny vplyv na globálne operácie ByteDance mimo Číny, vrátane TikToku“.
Samotná platforma sa k správam o možnom predaji stavia odmietavo. Jej hovorca pre agentúru Reuters označil tieto informácie za „čistú fikciu“. Zostáva nejasné, či ByteDance o rokovaniach vie, alebo či vôbec prebiehajú nejaké diskusie medzi všetkými zainteresovanými stranami.
Facebook ide v Muskových šľapajach
Gigant sociálnych médií, spoločnosť Meta, v utorok pristúpila k významnej zmene vo svojej politike kontroly obsahu. V Spojených štátoch končí s overovaním faktov zverejňovaných na Facebooku a Instagrame. K rovnakému kroku sa pred časom uchýlila aj sociálna sieť X pod vedením Elona Muska.
„Zbavíme sa overovateľov faktov, ktorí boli len príliš politicky zaujatí a dôveru viac ničili, ako vytvárali, najmä v USA,“ uviedol zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg.
Namiesto toho platformy Meta vrátane Facebooku a Instagramu „budú používať komunitné poznámky podobné X (predtým Twitter), začínajúc v USA,“ dodal.
Prekvapivému vyhláseniu spoločnosti Meta predchádzali dlhoročné sťažnosti Trumpovej Republikánskej strany a majiteľa platformy X Elona Muska na overovanie faktov, ktoré mnohí konzervatívci považujú za cenzúru.
„To je skvelé,“ napísal Musk na svojej platforme X po oznámení spoločnosti Meta. Trump už roky tvrdo kritizuje spoločnosť Meta a Zuckerberga. Obviňoval spoločnosť zo zaujatosti voči nemu a vyhrážal sa odvetou voči miliardárovi po jeho návrate do úradu.
V rozhovore s novinármi na jeho pozemku Mar-a-Lago na Floride Trump na otázku, či si myslí, že tento krok bol reakciou na jeho vyhrážky voči Zuckerbergovi, odpovedal: „Pravdepodobne áno.“
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Bloomberg, Reuters, FONTECH, SITA