Elon Musk tuší, kde by mohli byť v Slnečnej sústave mimozemšťania. Povedal konkrétne miesta

  • Podľa Elona Muska sú v našej Slnečnej sústave ešte dve miesta, kde by mohol byť nejaký život
  • V blízkej budúcnosti sa plánujú preskúmať obe
  • Bude to stáť miliardy eur
Elon Musk povedal svojim zamestnancom že stavba lode Starship je TOP Prioritou
Instagram/ elonrmuskk
  • Podľa Elona Muska sú v našej Slnečnej sústave ešte dve miesta, kde by mohol byť nejaký život
  • V blízkej budúcnosti sa plánujú preskúmať obe
  • Bude to stáť miliardy eur

13-ročný obdivovateľ Elona Muska z Austrálie, Bradley, sa na konci svojho listu pýta Muska: „Vždy som sa ťa chcel opýtať jednu otázku: Myslíš si, že je život na iných planétach?“

Svetoznámy filantrop a miliardár, vlastník vesmírnej spoločnosti SpaceX a generálny riaditeľ Tesly na chlapcovu otázku verejne zareagoval i na svojom Twitteri: „Nezdá sa, že by bol nejaký život v tejto Slnečnej sústave. Možno pod ľadom Európy alebo extrémo-filné baktérie pod povrchom Marsu.“

O forme života pod povrchom Marsu už dlhšie špekuluje a teoretizuje mnoho ďalších odborníkov. Dalo by sa povedať, že ide o jednu z najčastejších a najhorúcejších otázok astro-biológie. Viacerí naznačili, že na Marse by mohli byť podmienky vhodné pre život.

Takýto výsledok priniesla napríklad práca astrofyzika Dimitra Atriho, ktorú tento rok publikoval aj vedecký magazín Scientific Reports. Akoby s istotou o čoskorom objavení života na Marse neraz rozprával aj jeden z hlavných vedcov NASA Jim Green. Dokonca, podľa niektorých sme ho už objavili, len NASA tieto dôkazy ešte nestačia.

O mnoho vzdialenejšou témou – doslovne – je spomínaná Európa. Musk tým nemyslí náš kontinent, ale jeden z najväčších mesiacov Jupitera – pre zaujímavosť, ten má dokopy 79 mesiacov, Zem len jeden.

Mesiac Európa sa zdá pokrytý ľadom, aj preto sa bežne o ňom hovorí ako o ľadovom mesiaci či ľadovom telese. A práve preto sa niektorí domnievajú, že by tam mohli nájsť život. Ľad je z vody a kde je voda, tam by predsa mal byť život. No nie?

View this post on Instagram

Europa é o nome do sexto maior satélite natural (lua) do Sistema Solar e orbita Júpiter a 628.300.000 km da Terra, sendo a quarta maior do planeta Júpiter. Europa foi descoberta em 1610, por Galileu Galilei, quando a primeira luneta foi apontada para o céu. Por isso, ficou conhecida como uma das quatro luas galileanas (as outras três são Ganimedes, Calisto e Io). Possui uma órbita quase circular em torno do planeta, orbitando-o a cada 3 dias e meio, aproximadamente. A lua Europa é uma grande alvo de estudos dos astrobiólogos pela possibilidade de abrigar vida, não a vida humana, mas vida microbiana. Isso pelo fato de ter uma atmosfera quase que completamente constituída de oxigênio. Além disso, acredita-se que a lua tenha uma crosta composta de água e gelo e um oceano de água subterrâneo. Imagem: @NASA. Sigam 🚀@AstronomiaInterestelar🚀

A post shared by Astronomia Interestelar (@astronomiainterestelar) on

Vesmírne prieskumy za miliardy eur

Či už sa bavíme o Marse alebo Európe, rozhodne nikto neočakáva, že tam nájdeme mimozemšťanov, akých si zrejme väčšina ľudí v prvom momente predstaví. Bavíme sa samozrejme skôr o nejakej malej, až mikrobiologickej forme života – no napriek veľkosti takého života by išlo o veľký objav, ktorý by sa veľkými písmenami zapísal do dejín.

Nájdený život vo vesmíre. Ešte viac by to vzbudilo otázky, že tam niekde v diaľke môže byť i zložitejšia forma života. Existuje už aj niekoľko typov mimo našej Slnečnej sústavy, ktoré trebárs z diaľky pripomínajú našu planétu a teda sa už nad nimi špekuluje ako o ďalších možných miestach, kde by niečo tam vonku mohlo žiť.

No vráťme sa do našej Slnečnej sústavy. Skúmanie Marsu prebieha už desaťročia, prvé sondy – Mars 3, Viking 1, Viking 2 – tam pristáli už v 70. rokoch. Ďalšie prieskumy sa pripravujú a nehovoríme len o NASA. Pozrieť sa na Mars plánuje možno už v najbližších 4 rokoch aj Elon Musk a jeho SpaceX, ktorá sa tento rok už do vesmíru pozrela. Ďalším kandidátom je napríklad firma Blue Origin, ktorú prevádzkuje zakladateľ Amazonu Jeff Bezos.

Omnoho náročnejšie to vyzerá s vyslaním a preskúmaním mesiaca Európa, no aj na tom sa už na plno pracuje a zrejme v najbližších rokoch sa takej misie aj dočkáme. V auguste minulého roku NASA potvrdila, že sa chystá pozrieť na tento mesiac Jupitera a pokúsi sa priniesť odpovede na otázku, či je na tomto ľadovom mesiaci nejaká forma života.

Oravský farár nechce veriť pápežovej podpore „homozväzkov“. Hovorí o nutnosti zvoliť nového pápeža

The Europa Clipper by mala vyraziť na svoju cestu smerom najneskôr v roku 2025. NASA oznámila, že misia bude stáť okolo 4 miliardy dolárov, teda necelé 3 a pol miliardy eur.

Mimochodom, malá myšlienka z filmu Interstellar, čo okrem iného môže také skúmanie vesmíru priniesť aj nám na Zem (dajú sa zapnúť a nastaviť titulky):

Zdroje: archív Startitup, Scientific Reports, Fox Business, Twitter Elona Muska

Najnovšie videá

Trendové videá