Elon Musk vymyslel vlastný „mierový“ plán. Jeho anketa pobúrila aj ukrajinského prezidenta
- Musk zdieľal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter anketu
- Podľa jeho vlastných slov iba poskytol návrh na cestu k „ukrajinsko-ruskému mieru“
- Musk zdieľal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter anketu
- Podľa jeho vlastných slov iba poskytol návrh na cestu k „ukrajinsko-ruskému mieru“
Americký miliardár Elon Musk si v pondelok vyslúžil ostrú kritiku od ukrajinských predstaviteľov, vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského, za nevyžiadané rady, ako podľa neho dosiahnuť „mier“ v čase pokračujúcej ruskej invázie. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Muskovo „uvážené“ riešenie
V ankete, ktorú Musk zdieľal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter, dal podľa vlastných slov návrh na cestu k „ukrajinsko-ruskému mieru“, ktorý zahŕňa opakovanie volieb v nedávno anektovaných oblastiach Ukrajiny „pod dohľadom OSN“.
Najnovšia ruská anexia, ktorá zahŕňa takmer pätinu ukrajinského územia, pritom nasledovala po falošných referendách organizovaných Kremľom, ktorých výsledky odmieta uznať väčšina sveta.
Generálny riaditeľ výrobcu elektromobilov Tesla tiež navrhol, aby sa Krym, ktorý Rusi obsadili a tiež ilegálne anektovali v roku 2014, stal „formálne súčasťou Ruska“. Dodal tiež, že by mali byť zabezpečené dodávky vody na Krym a Ukrajina by mala zostať neutrálna.
Väčšina účastníkov v Muskovej ankete sa priklonila k odpovedi Nie, čo neskôr miliardár pripísal „útoku botov“. Mnohí komentujúci mu však odporúčali, aby sa vyjadroval k veciam a témam, ktorým rozumie.
Ukrajinská anketa
Ukrajina a väčšina sveta odmietajú ruskú nadvládu na územiach, ktoré Moskva napadla, a Ukrajina sa zaviazala, že tieto oblasti získa naspäť.
„Začalo sa to na Kryme a skončí sa to na Kryme a to bude oživením medzinárodného právneho poriadku,“ povedal Zelenskyj ešte v auguste v rámci Krymskej platformy. Ukrajinský prezident zároveň dlhodobo trvá na tom, že jeho krajina neodovzdá Rusku žiadnu časť svojho územia.
Zelenskyj tiež v reakcii na Muskovu anketu spustil vlastnú, v ktorej sa pýtal, či majú ľudia radšej Muska, ktorý podporuje Ukrajinu alebo toho, ktorý podporuje Rusko, pričom ukrajinská strana získala viac ako 80 %.
Anketa na druhej strane potešila ruských predstaviteľov, keď napríklad zástupca šéfa ruskej Bezpečnostnej rady a bývalý prezident Dmitrij Medvedev Muska pochválil a dodal, že v ďalšom tweete pravdepodobne napíše, že „Ukrajina je umelo vytvorený štát“.
Musk neskôr prostredníctvom Twitteru pokračoval v snahách brániť svoj pôvodný tweet, pričom okrem iného naznačoval, že pre ukrajinské víťazstvo je veľmi malá šanca a to napriek tomu, že Ukrajina v poslednom čase úspešne podniká protiofenzívu a rýchlo získava naspäť okupované územia na severovýchode, vrátane strategicky dôležitého mesta Lyman.
Získanie dôvery
Ukrajinský prezident má však na starosti aj iné vážnejšie problémy. Po úspechoch ofenzívy Kyjeva usiluje o získanie dôvery obyvateľstva, ktoré zostalo na Ruskom okupovaných územiach.
„Ruskí propagandisti v oblastiach zatiaľ ovládaných okupantmi presviedčajú ľudí, že Ukrajina bude takmer každého, kto zostane na obsadenom území, považovať za kolaboranta. To je šialené,“ povedal Zelenskyj v pondelok večer v pravidelnom videopríhovore. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Kto neslúžil Rusom, nemá sa čoho obávať, podotkol ďalej Zelenskyj. Podpora, ktorú obyvateľstvo preukazuje okupantom, je podľa neho len „ojedinelá“, a to napriek tomu, že sa pod okupačnou správou zatiaľ nachádzajú „státisíce“ ľudí.
Tieto vyjadrenia ukrajinského prezidenta protirečia ruským naratívom, podľa ktorých sa obyvatelia v štyroch čiastočne obsadených ukrajinských oblastiach – Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej – väčšinovo vyslovili za pričlenenie k Rusku, konštatuje DPA.
S týmto odôvodnením ruský prezident Vladimir Putin tieto oblasti po falošných referendách anektoval.
Zelenskyj vo videopríhovore ďalej informoval o ďalších územných ziskoch ukrajinskej armády a ohlásil aj vyplácanie dôchodkov a sociálnych dávok na opätovne dobytom území.
Európska únia sa v memorande o porozumení v pondelok zaviazala poskytnúť Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc vo výške päť miliárd eur.
Lotyšský podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis na Twitteri vysvetlil, že tieto peniaze od Európskej únie by mali ísť na bezprostredné zabezpečenie likvidity ukrajinského štátu a vyplácanie miezd a dôchodkov. Prvá tranža má prísť na Ukrajinu v polovici októbra, ďalšie dve ešte do konca tohto roka.
Zdroje: SITA, TASR