Elon Musk zúri, kvôli novinke z dielne Bidena by sa stal absolútne najväčším platiteľom kontroverznej dane

  • Demokrati prišli s novým návrhom ako zdaniť najbohatších Američanov
  • Návrh sa nepáči najbohatšiemu človeku na svete Elonovi Muskovi
  • Ten by musel zaplatiť za 5 rokov 50 miliárd. Administratívu Joe Bidena kritizoval už predtým
  • Nový návrh chce zdaniť majetok najbohatších. Zdanené by tak boli aj aktíva, ako akcie alebo zbierky umenia
Musk Biden
TASR/AP, Matt Rourke, Evan Vucci
  • Demokrati prišli s novým návrhom ako zdaniť najbohatších Američanov
  • Návrh sa nepáči najbohatšiemu človeku na svete Elonovi Muskovi
  • Ten by musel zaplatiť za 5 rokov 50 miliárd. Administratívu Joe Bidena kritizoval už predtým
  • Nový návrh chce zdaniť majetok najbohatších. Zdanené by tak boli aj aktíva, ako akcie alebo zbierky umenia

Administratíva Joea Bidena už od samého začiatku tvrdila, že chce zdaniť najbohatších obyvateľov Spojených štátov. Prezident spočiatku navrhoval zvýšenie federálnej dane pre bohatých, teraz sa zdá, že demokrati pôjdu cestou zdanenia majetku.

Miliardári by tak museli zaplatiť daň nie len z príjmu, ale aj zo svojich aktív, ako sú akcie, nehnuteľnosti alebo zbierky umenia, ktoré v súčasnosti nie sú zdanené, respektíve sa zdaňujú až pri predaji, a teda pri reálnom výnose.

Táto „daň z bohatstva“ sa ale nepáči všetkým. Rypnúť si do nej už stihol aj najbohatší človek na planéte spoluzakladateľ spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk. „Presne. Nakoniec im dôjdu peniaze iných ľudí a potom si prídu po vás,“ napísal cynicky Musk na Twitteri.

Muskov príspevok je pod listom, ktorý vyjadruje nesúhlas s navrhovanou legislatívou a tvrdí, že zdanenie miliardárov sa nakoniec dotkne všetkých občanov USA, aj strednej triedy.

Musk by zaplatil za 5 rokov 50 miliárd 

Washington Post tvrdí, že Musk by bol najväčším platiteľom tejto dane. Za prvých päť rokov jej fungovania by prispel 50 miliárd. Druhý najbohatší muž na svete, zakladateľ Amazonu, Jeff Bezos by za prvých päť rokov zaplatil 44 miliárd.

Celkovo by sa táto daň dotkla najviac 700 najbohatších Američanov, ktorí by prakticky financovali vládny balíček Build Back Better. Balíček mal mať pôvodne hodnotu 3,5 bilióna dolárov. Hrozí mu však škrtanie.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v relácii State of the Union na televíznej stanici CNN, uviedla, že pomocou tejto dane by dokázali za rok vyzbierať 250 až 500 miliárd dolárov len v prvom roku. Peniaze chcú demokrati použiť na sociálnu agendu, ako je zdravotná starostlivosť alebo starostlivosť o deti.

„Pravdepodobne budeme mať daň z bohatstva,“ dodala demokratka z Kalifornie.

Federálnu daň z príjmu nechceli zvyšovať dvaja demokratickí senátori 

Biden pôvodne navrhoval zvýšenie federálnej dane z príjmu pre boháčov z  37 % na 39,6 %. Dvaja demokratickí senátori Kyrsten Sinema z Arizony a Joe Manchin zo Západnej Virgínie odmietli zvyšovať už existujúce dane. Navyše kritici tvrdili, že zvýšenie federálnej dane by v skutočnosti nič nevyriešilo.

Miliardári si totiž našli cesty, ako ju obchádzať. Reálne sa daň z príjmu spája s klasickou pracovnou pozíciou, keď sa vypláca hodinová mzda alebo dohodnutá mzda, a tá je rovno zdanená.

Bohatí ľudia však za svoje pôsobenie na vrcholových pozíciách brali smiešny plat, napríklad zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg prijíma ročný plat v hodnote jedného dolára. Predpokladá sa, že to robia preto, aby sa vyhli plateniu dane.

Ako sme už spomínali, z aktív sa v súčasnosti daň neplatí, iba ak dôjde k ich predaju. Bohatí ľudia financujú svoj nákladný životný štýl z bankových pôžičiek, ktoré sú im k dispozícii za nízky úrok, ktorý si navyše odpíšu ako oprávnený náklad. Banková pôžička sa tiež neráta do zdaniteľných príjmov.

To, že sa tak naozaj deje, ukázala aj analýza ProPublica, ktorá zistila, že Jeff Bezos v roku 2007 neplatil žiadnu federálnu daň z príjmu, a to aj napriek tomu, že jeho majetok vzrástol o 3,8 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur). Elon Musk, ktorý v roku 2018 neplatil žiadnu daň z príjmu. Donald Trump ešte ako prezidentský kandidát a milionársky podnikateľ v roku 2016 zaplatil daň v hodnote 750 dolárov, ukázalo vyšetrovanie denníku New York Times.

Návrh sa podobá agende Warrenovej 

Súčasný návrh podal predseda finančného výboru Senátu, demokrat Ron Wyden z Oregonu. Washington Post však pripomína, že jeho návrh výrazne pripomína agendu senátorky z Massachusetts Elizabeth Warrenovej.

„Bidenova agenda bola tesne pred zrútením, ale Warrenová na to mala plán,“ povedal  pre Washington Post Adam Jentleson, bývalý poradca v Kongrese. „Ľudia sa prikláňajú k tejto myšlienke, pretože je mimoriadne dobrá.“

zdroj: TASR/AP, David J. Phillip

Washington Post sa domnieva, že práve Warrenová v zákulisí pomáha demokratom doladiť tento plán. V posledných dňoch ju bolo vidieť so senátorkou Sinemovou, ktorá je kľúčová pre zavedenie tejto dane. Plán ale stihol kritizovať Manchin, ktorý ho označil za rozdeľujúci, uvádza New York Times. Je tak otázne, či sa demokratom podarí zistiť hlasy Manchina a Sinemovej.

Mali by milionári a miliardári platiť vyššie dane?

Je to nepriateľská administratíva, tvrdí Musk 

Či už nová daň prejde, alebo nie, Elon Musk si myslí, že súčasná administratíva sa k nemu správa „nespravodlivo.“ Uviedol to na technologickej konferencii v Kalifornii, kde kritizoval augustový samit Bieleho domu o elektrických vozidlách. Zúčastnili sa ho mnohí výrobcovia automobilov, uvádza Reuters.

„(Oni) ani raz nespomenuli Teslu a chválili GM (General Motors) a Ford za vedenie revolúcie elektromobilov. Neznie to možno trochu neobjektívne?” povedal Musk.

„Nie je to najpriateľskejšia administratíva, zdá sa, že je kontrolovaná odbormi,“ dodal Musk, ktorý je známy tým, že nechce svojim pracovníkom povoliť účasť v odboroch.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Washington Post, CNN, Pro Publica, New York Times, Washington Post, Reuters, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá