Energetická kríza je len smiešna epizóda oproti tomu, čo EÚ čaká, ak Čína napadne Taiwan, tvrdí expert
- Európa by si musela vybrať medzi Čínou a USA, tvrdí Zdeněk Kříž
- Europoslankyňa Miriam Lexmann varuje, že Čína agresívnym správaním ohrozuje aj Európu
- Európa by si musela vybrať medzi Čínou a USA, tvrdí Zdeněk Kříž
- Europoslankyňa Miriam Lexmann varuje, že Čína agresívnym správaním ohrozuje aj Európu
V Európe sa už celé týždne diskutuje, či je ďaleký Taiwan naozaj aj náš problém a či sa preň oplatí riskovať vojnu s jadrovou veľmocou, akou je Čína.
Tieto diskusie nápadne pripomínajú hovory na druhej starne Atlantiku, kde sa niektorí ponosujú, že Ukrajina nie je problém Spojených štátov.
Takisto sa mnohí v Európe rozhorčujú, že ostrovný štát Taiwan nie je náš problém a že riskujeme zatiahnutie do vojny, ktorá nie je v našom záujme. Poukazujú na to, že vojenské zásahy USA boli často v konečnom dôsledku neúspešné ako nekonečná vojna v Afganistane alebo vo Vietname.
Ďalší naopak argumentujú, že vojenská agresia na Taiwane a naše nereagovanie by vytvorili nebezpečný precedens a mocnosti by mohli meniť hranice krajín, ako sa im zachce.
Niektorí zas dávajú pravdu americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, ktorý tvrdí, že ide o zápas demokracie s autoritárskymi režimami.
Či je Taiwan aj náš problém, sme sa opýtali odborníkov Zdenka Kříža a Richarda Turcsányiho. K problematike sa vyjadrila aj slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann, ktorá je zároveň spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC).
Všetci traja sa zhodujú, že keby Čína napadla Taiwan, dôsledky by sme pocítili aj v Európe. Situácia by dokonca bola horšia, aj ako pociťujeme teraz pri vojne na Ukrajine, a dokonca by bola ešte horšia ako počas pandémie covidu.
Europoslankyňa Lexmann kritikou nešetrí
Celú debatu rozpútal francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý pri návšteve Číny uviedol, že Európa čelí „veľkému riziku“, že sa „zamoce v krízach, ktoré nie sú naše, čo jej bráni vybudovať si strategickú autonómiu“.
„Otázka, na ktorú musia Európania odpovedať, je v našom záujme urýchliť (krízu) na Taiwane? Najhoršie by bolo myslieť si, že my Európania musíme byť nasledovníkmi a prispôsobiť sa americkému tempu a prehnanej reakcii Číny,“ uviedol vtedy Macron.
Macronove vyhlásenia následne kritizovali viacerí americkí politici vrátane bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ale napríklad aj Poľsko.
Europoslankyňa Miriam Lexmann taktiež nešetrí kritikou a tvrdí, že Macronova cesta do Číny nebola len premárnenou príležitosťou ukázať jednotu a odhodlanie medzi európskymi a ďalšími demokratickými krajinami, ale priamo deštruktívny krok na jej dosiahnutie.
„Prezident Macron svojimi výrokmi ukázal, že si zatvára oči pred celou škálou priamych geopolitických hrozieb,“ uvádza europoslankyňa, ktorá dlhodobo kritizuje politiku komunistickej Číny a zároveň upozorňuje na jej hrubé porušovanie ľudských práv.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké dôsledky by mala čínska invázia na Taiwan pre Slovensko a EÚ
- Čo si myslia experti o návšteve francúzskeho prezidenta v Číne
- V čom je EÚ závislá od Číny a v čom od Taiwanu
- Čo by to znamenalo pre európsku bezpečnosť
- Čo má podľa europoslankyne Miriam Lexmann urobiť EÚ, aby zabránila čínskej agresii
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie