Energie nad zlato. Zisti, ako tento rok skutočne ušetriť na účtoch

  • Ceny energií dosahujú svoj strop
  • Mnoho ľudí sa preto zamýšľa nad tým, ako na nich ušetriť
  • Týchto pár tipov ti pritom môže pomôcť
kúrenie v krbe a ružová kasička prasiatko
Ilustračná snímka Pexels/ArtHouse Studio | Pixabay/3D Animation Production Company
  • Ceny energií dosahujú svoj strop
  • Mnoho ľudí sa preto zamýšľa nad tým, ako na nich ušetriť
  • Týchto pár tipov ti pritom môže pomôcť

Nielen ceny potravín, ale aj ceny energií vystrelili raketovo nahor a je preto na mieste zamýšľať sa nad otázkou, či je nejakým spôsobom možné ušetriť na nich. Týka sa to pritom úplne každého – bez ohľadu na to, či bývaš vo svojom vlastnom či prenajatom byte/dome. Máme pre teba preto zopár tipov, ktoré ti tento rok pomôžu ušetriť na energiách. 

Niektoré z nich sú obšírnejšie, niektoré stručné (no rovnako efektívne) a o niektorých z nich si určite aj vedel – avšak ruku na srdce, nedodržiaval si ich. 

1. Používaj ekologický režim

Portál British Gas odporúča, aby si skontroloval všetky spotrebiče ako práčka, sušička či umývačka riadu. Tie modernejšie už totiž disponujú tzv. ekologickým režimom, ktorý ale väčšina z nás nepoužíva, pretože „trvá pridlho”. 

Tento režim je však ekologický preto, že spotrebováva menej energie, čo v preklade znamená, že šetrí aj tvoju peňaženku. Tieto programy síce trvajú dlhšie, avšak každé ušetrené euro sa počíta. 

šetrenie
zdroj: Pexels/maitree rimthong

2. Nepoužívaj standby mód

Doteraz dokázala táto rada ľudí rozosmiať, pretože ich argumentom bolo, že ročne ušetrí pár eur. Táto suma sa však radikálne navýšila, a z tohto odporúčania je zrazu skvelý tip, ktorý ti ročne ušetrí cca 40 až 50 eur. Svoje spotrebiče a elektroniku teda nenechávaj v standby režime, ale buď ich úplne vypni, alebo ich vytiahni z elektrickej zásuvky.

3. Daj si pozor na úniky tepla

Ak bývaš vo svojom vlastnom dome, možno ťa už neraz nepríjemne prekvapili nedoplatky a premýšľal si, čo robíš zle. V tomto období by sa ale chcel nedoplatkom vyhnúť asi každý. Na čo si dať pozor, sme sa preto opýtali odborníka. 

„Pri domoch je, samozrejme, prioritou kvalitné zateplenie v adekvátnej hrúbke, ktorá závisí od lokality, v ktorej sa váš dom nachádza. Ďalším veľmi dôležitým faktorom sú okná. V bytových domoch, kde boli montované pôvodné drevené okná (obyčajná plsť, ktorá bola zatretá cementovou omietkou), boli úniky tepla enormné. Dnes máme moderné okná, ktoré majú množstvo komôr v profile a dvoj- či troj- izolačné sklá. To všetko je ale zbytočné, ak vám okno zle založia a nedodržia technologický postup zateplenia,” hovorí Ondrej Fedorko, konateľ firmy Lightsteelbuild.

Upozorňuje však tiež na strechu a podlahy. „Rizikovejšou časťou je strop, pretože pri nedostatočnom zateplení strechy môže unikať až 15 % tepla. Od kúrenia totiž teplý vzduch rýchlo vystúpi k stropu, a ak je zle izolovaný, rýchlo prejde až na povalu a následne von z domu. Riešením je inštalácia izolačných materiálov pod strešné krovy minerálnou vatou alebo striekanými izoláciami. Pri podlahách je veľmi dôležité zabrániť vniknutiu vlhkosti do objektu. Preto si dajte záležať na 100-percentnej hydroizolácii základovej dosky. Následne si nechajte vypočítať, akú hrúbku podlahy potrebujete, aby ste mali nízkoenergetické parametre,” dodáva.

4. Vymeň svoje žiarovky

Toto je vec, ktorú si veľmi často neuvedomujeme, no ročne tak prichádzame o desiatky eur. Ide pritom predovšetkým o problém starších domov či bytov, v ktorých sú umiestnené staré, klasické žiarovky. Dnes už ale vieme, že LED žiarovky spotrebujú o 25 – 80 % menej elektriny a vydržia 3 – 25x dlhšie ako štandardné žiarovky.

Portál Ekoled dokonca vypočítal, že ak si žiarovky v domácnosti vymeníš, ročne ušetríš až cca 20 eur na jednej. Počiatočná investícia sa teda môže zdať ako väčšia, no veľmi rýchlo sa ti vráti. 

5. Väčšinu svojich vecí per v studenej vode

Nad týmto tipom by si možno štandardne nepremýšľal, možno ale zmeníš svoj názor, keď sa dozvieš, že ročne ti môže ušetriť desiatky až stovky eur (podľa toho, ako často perieš).

Portál Energy Sage totiž odporúča prať väčšinu vecí v studenej vode na teplote 15 – 20 stupňov. Ide o teplotu, ktorá ti v prípade, že tvoje oblečenie nie je veľmi zašpinené, absolútne postačí.

Pranie je totiž samo o sebe energeticky veľmi náročné, no najviac energie sa pri ňom spotrebuje práve na ohrev vody. „Pridruženou” výhodou je aj to, že pranie v studenej vode predĺži životnosť tvojho oblečenia. 

práčka
zdroj: Pexels/RODNAE Productions

6. Nastavenie tepelného čerpadla nechaj na profíka

Aj v tomto prípade ide o záležitosť, ktorú množstvo ľudí zanedbáva, kvôli čomu doslova vyhadzujú peniaze von oknom. Aj v tomto prípade sme ale požiadali o vyjadrenie odborníka. 

Daniel Finďo, majiteľ firmy Tiny Republic, hovorí: „Odporúčam vám kúriť tepelným čerpadlom. Plynového kúrenia by som sa, v rámci vašich možností, zbavil čo najskôr. Áno, prvotná investícia síce je väčšia, avšak vráti sa vám veľmi rýchlo a mnohonásobne.”

Upozorňuje však na chybu, ktorú robí množstvo ľudí: „Určite sa vyvarujte tomu, že tepelné čerpadlo si budete nastavovať sami. Vyzerá to síce veľmi jednoducho, avšak opak je pravdou. Ak prvotné nastavenia zveríte do rúk profesionála, urobí to za pár eur, no vám sa to odzrkadlí na tom, že spotreba vašej energie minutej na vykurovanie bude o niekoľko desiatok percent nižšia,” dodáva.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: British Gas, Ekoled, Enrgy Sage

Najnovšie videá

Trendové videá