Enormné množstvo Slovákov cíti rastúcu agresivitu. Môže sa to stať aj tebe, odborníci ukazujú riešenie
- Slováci pociťujú, že došlo k nárastu agresivity medzi ľuďmi
- Odborníci majú pre ľudí odporúčania a vysvetlenia
- Slováci pociťujú, že došlo k nárastu agresivity medzi ľuďmi
- Odborníci majú pre ľudí odporúčania a vysvetlenia
Udalosti posledných rokov, vrátane pandémie koronavírusu či energetickej krízy, boli pre mnohých ostrou skúškou psychickej odolnosti. Väčšina Slovákov sa s nimi dokázala popasovať prekvapivo dobre, no podľa mnohých došlo v ich okolí v poslednom období k nárastu agresivity u ľudí alebo k vzájomným útokom medzi nimi.
Tieto výsledky vyplývajú z prieskumu agentúry AKO pre politickú diskusnú reláciu Na hrane z dielne TV JOJ. Respondentom bola položená otázka: „Máte alebo nemáte vy osobne pocit, že sa vo vašom okolí zvýšila agresivita ľudí a ich vzájomné útoky?“
Necelých 34 percent vybralo odpoveď určite áno, ďalších takmer 20 percent odpovedalo, že skôr áno. Naopak, 22 percent si myslí, že agresivita v ich okolí sa určite nezvýšila a 22,5 percenta si myslí, že skôr nie. Čosi vyše dvoch percent nevedelo na otázku odpovedať, prípadne sa nechceli vyjadriť. Prieskum bol realizovaný od 10. do 16. januára na reprezentatívnej vzorke jednej tisícky respondentov.
Agresivitu vníma skôr staršia generácia
Nárast agresivity a vzájomných útokov väčšmi vnímajú ženy než muži. Oproti 30 percentám mužov si odpoveď určite áno zvolilo 37 percent žien. Muži si zas častejšie vyberali odpoveď určite nie. Zvolilo ju 24 percent z nich, kým spomedzi žien si ju vybralo 20 percent respondentiek.
Pocit, že v ich okolí vzrástla agresivita, mávali podľa výsledkov prieskumu najčastejšie ľudia vo veku 50 až 65 rokov, a tiež 34- až 49-roční účastníci prieskumu. Najmenej respondentov zvolilo odpovede určite áno a skôr áno vo vekovej kategórii 18 až 33 rokov. Nadpriemerne často mali pocit nárastu agresivity vo svojom okolí ľudia so stredoškolským vzdelaním s maturitou.
„Žijeme v náročnej dobe. To, čo bolo pre nás ešte nedávno nepredstaviteľné, dnes zažívame na každodennej báze. Spoločnosť je posledných pár rokov tvrdo skúšaná. Začalo to pandémiou Covidu, no a keď sme sa ako-tak otriasli, v susednej krajine vznikol ozbrojený konflikt a zasiahla nás energetická kríza. Všetky tieto udalosti nepochybne zanechali šrámy na našej duši,“ hovorí Mgr. Tomáš Fulop, terapeut z platformy pre online terapie Hedepy.
Na náročnosť dnešnej doby poukazuje aj Mgr. Wiktoria Fiurášek, psychologička online poradne Mojra. „Počas posledných pár rokov sme zažili veľa krízových situácií od pandémie cez vojnu, ktorá sa odohráva pomerne blízko nás, až po energetickú krízu.“
Nárast agresivity a útokov najväčšmi vnímali obyvatelia v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji, najmenej zas obyvateľstvo Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja. Častejšie než bol priemer ho však vnímali aj obyvatelia Košického, Prešovského, Žilinského a Trnavského kraja.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako môže pomôcť online terapia?
- Z čoho môže prameniť agresivita?
- Ako sa k tomu vyjadrili experti?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti